Ollongren: koninklijke familie niet gematst, wel uitzonderingen
DEN HAAG (ANP) - Volgens minister van Defensie Kajsa Ollongren zijn leden van de koninklijke familie nooit "gematst", maar heeft de krijgsmacht vanwege de historische banden in sommige gevallen maatwerk geleverd. Daarbij is voldaan aan de "normale eisen en voorwaarden", zegt de minister.
Ollongren reageerde op onderzoek van de internetserie BOOS en Vrij Nederland, waaruit zou blijken dat leden van de koninklijke familie zijn voorgetrokken. Zij noemen als voorbeeld onder meer de "bliksemcarrière" van Lucas van Lippe-Biesterfeld van Vollenhoven. De kleinzoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven ging vlak na de middelbare school naar de Koninklijke Militaire Academie, waar hij een verkorte opleiding mocht volgen. Kort daarna mocht hij als officier mee op missie naar Irak, zonder de normaal vereiste vaktechnische opleiding
"Dat moet veilig en zorgvuldig", zegt Ollongren. Ze spreekt van een "uitzondering", maar er zijn volgens haar geen concessies gedaan op het gebied van veiligheidseisen en andere voorwaarden. Ze wil "het beeld echt wegnemen" dat leden van de koninklijke familie kansen kregen die anderen nooit zouden krijgen.
"Alle kwaliteitseisen gelden voor iedereen die bij Defensie werkt. En ik denk dat de mensen en de militairen bij Defensie dat als geen ander weten." Ook zegt de minister dat ze het belangrijk vindt dat "in individuele gevallen" uitzonderingen gemaakt moeten kunnen worden, maar dat die "open en transparant" uitgelegd moeten kunnen worden. Ze wijst erop dat er ook maatwerk moet kunnen zijn voor mensen met bijzondere expertise.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Koert H. (58) ontkent dat hij brand heeft gesticht in de binnenstad van Arnhem. H. is van de drie verdachten de enige die daarvoor nog in voorarrest zit. Volgens het Openbaar Ministerie heeft H. met twee medeverdachten in de nacht van 5 op 6 maart vorig jaar een container met papier en karton in brand gestoken, waarna het vuur oversloeg en tien panden verwoestte.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Een van de drie verdachten is dinsdag niet verschenen bij de start van de strafzaak over de grote brand in de binnenstad van Arnhem. Ricky N. (42), die met Koert H. (58) en Mark V. (31) wordt verdacht van brandstichting, vreest volgens zijn advocaat voor stress bij de confrontatie met slachtoffers. Hij stuurde in de nacht een appje naar zijn advocaat dat hij "uit zelfbescherming" ervoor heeft gekozen om thuis te blijven, meldde zijn raadsman bij aanvang van de tweedaagse zitting.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
10 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
14 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
15 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
16 uur geleden