Ollongren komt met apk-keuring voor gebouwen met veel publiek
DEN HAAG (ANP) - Er komt een zogenoemde apk-keuring voor grote gebouwen waar veel publiek komt, zoals voetbalstadions en bioscopen, om te controleren of de constructie nog veilig is. Dat heeft minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer aangekondigd. Hoe deze apk eruit gaat zien, maakt Ollongren dit najaar bekend.
Nu is er nog geen wettelijke, periodieke keuring voor dit soort gebouwen, zegt een woordvoerder van het ministerie. Een algemene periodieke keuring moet het volgens Ollongren makkelijker maken voor gemeentes om in te grijpen. Ze neemt met dit besluit een advies van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) over.
Die adviseerde in november vorig jaar een periodieke keuring voor grote openbare gebouwen, nadat het dak van het AZ-voetbalstadion in augustus 2019 deels was ingestort. Het Alkmaarse stadiondak voldeed bij de oplevering in 2006 al niet aan de eisen en binnen een paar jaar ontstond een scheur in een lasverbinding. Dat werd niet ontdekt omdat het dak nooit werd gecontroleerd. Doordat het stadion leeg was toen het dak naar beneden kwam, raakte niemand gewond.
"Met deze wettelijke verplichting wordt de algemene zorgplicht die eigenaren nu al hebben om hun gebouwen veilig te houden concreter ingevuld en dit vereenvoudigt de rol van de gemeente als bevoegd gezag", schrijft de minister. In een eerder stadium is al actie ondernomen om de KNVB-veiligheidsverklaring te verduidelijken en is er tevens een protocol opgesteld waarmee eigenaren de veiligheid van de constructie van hun voetbalstadion kunnen beoordelen.
In haar brief vermeldt Ollongren verder dat na overleg met Brandweer Nederland en NEN is besloten om sprinklers bij parkeergarages onder risicovolle hoge gebouwen verplicht te gaan stellen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag twee verdachten vrijgesproken van betrokkenheid bij het doodsteken van de 17-jarige Myron in mei 2021 op de Rijswijksestraat in Den Haag. In hoger beroep is een derde verdachte, Jermain D., veroordeeld tot een celstraf van acht jaar en zes maanden.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - In Maastricht is woensdagmiddag 19,3 graden gemeten. Niet eerder werd het op een plek in Nederland zo warm op 25 februari, meldt Weeronline. Het laatste record stamde uit 2019, toen werd 19,1 graden gemeten in Gilze-Rijen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV is het niet eens met voorstellen waarmee een meerderheid in de Tweede Kamer de ingreep in de AOW wil "verzachten". Volgens de grootste vakbond van Nederland komt het nog steeds neer op een schending van gemaakte afspraken in het pensioenakkoord uit 2019 tussen bonden, werkgevers en de politiek.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Woensdag is officieel de eerste lentedag van het jaar. De temperatuur in De Bilt steeg woensdag na het middaguur naar 15,1 graden. Volgens Weeronline komt de eerste lentedag van het jaar eerder dan gebruikelijk, want normaal gesproken wordt er op 8 maart op het hoofdstation 15 graden of meer gemeten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de Zuid-Hollandse gemeenten huisvest al te lang te weinig statushouders. Van de vijftig gemeenten hebben er 22 al zeker twee jaar niet genoeg asielzoekers met een verblijfsvergunning woonruimte gegeven. De provincie kan dan besluiten om die huisvesting op kosten van een gemeente zelf te regelen, maar Zuid-Holland ziet daar nog steeds van af.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) en de Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) doen onderzoek naar een incident waarbij twee KLM-vliegtuigen elkaar op zaterdagochtend raakten op Schiphol. Dat bevestigen beide organisaties.
7 uur geledenHAARLEM (ANP) - De Stichting Gilles de la Tourette, die zich in Nederland inzet om de aandoening meer bekendheid te geven, lanceert eind maart een campagne rond de Nederlandse release van de Britse tragikomedie I Swear. De film, een van de winnaars bij de BAFTA's, gaat over het leven van Tourette-activist John Davidson. Davidson was zondag aanwezig bij de BAFTA-ceremonie en veroorzaakte opschudding toen hij door zijn vocale tics het n-woord riep.
11 uur geleden