Ollongren: kabinet wil gevechtspauze Gaza voor humanitaire hulp
DEN HAAG (ANP) - Er moet een gevechtspauze komen tussen Israël en Hamas, zodat er humanitaire hulp naar de Gazastrook kan. Daarvoor pleit demissionair defensieminister Kajsa Ollongren desgevraagd in het programma Nieuwsuur. Zij benadrukt dat het kabinet, hoewel demissionair, nog steeds op één lijn zit en met één mond spreekt.
De ruim twee miljoen bewoners van de Gazastrook, dat ongeveer twee keer zo groot is als Texel, hebben water, voedsel en medicijnen nodig. Israël, dat al 16 jaar lang alle toegang van middelen tot de Gazastrook controleert, heeft het gebied afgesloten van water en voedsel. Ollongren zegt dat het kabinet zich moet "verhouden" tot de "humanitaire catastrofe" in Gaza. Toegang voor humanitaire hulp kan bijna niet zonder een staakt-het-vuren, zegt ze. "De humanitaire situatie vraagt dat er even rust moet komen."
Ollongren benadrukt wel het recht op zelfverdediging van Israël: "Het doet niets af aan de steun voor Israël en de veroordeling van Hamas." Maar, zoals ook demissionair premier Mark Rutte inmiddels zegt, alleen binnen de grenzen van het humanitair oorlogsrecht.
Kort na de aanval van Hamas op Israël schaarde Rutte zich stevig achter Israël. Hij zei dat Nederland Israël "onvoorwaardelijk" steunt. Afgelopen maandag had Rutte digitaal overleg met de andere Europese regeringsleiders, bedoeld om de rijen onderling te sluiten en helderheid te verschaffen over het standpunt van de EU. Nadien werd het internationaal humanitair recht sterker benadrukt.
Meer uit Politiek
MOERDIJK (ANP) - In de gemeente Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven, is meer blanco gestemd dan bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Het gaat om 0,5 procent woensdag ten opzichte van 0,2 procent in 2022. Dat komt neer op 87 blanco stemmen dit jaar en 31 blanco stemmen vier jaar geleden.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse leider van GroenLinks, Zita Pels, is trots op het resultaat dat haar partij heeft behaald bij de gemeenteraadsverkiezingen. De partij werd de grootste met 2 zetels winst, waardoor GroenLinks in de hoofdstad op 10 zetels uitkomt.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Van alle kiesgerechtigden heeft woensdag 53,7 procent een stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat blijkt uit gegevens van de ANP Verkiezingsdienst. Dat is hoger dan in 2022, toen 51 procent van de kiezers stemde.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - GroenLinks boekt 2 zetels winst in de gemeenteraad van Amsterdam en wordt met een totaal van 10 zetels de grootste partij in de hoofdstad. Ook D66 krijgt er een zetel bij en wordt met 8 zetels de tweede partij, blijkt uit de voorlopige uitslagen die de Verkiezingsdienst van het ANP heeft binnengekregen.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het veto van Hongarije tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne is onacceptabel, zei premier Rob Jetten voor het begin van de top met EU-regeringsleiders in Brussel. "Die steun voor Oekraïne moet er zo snel mogelijk komen."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Thierry Baudet, oprichter van Forum voor Democratie, doet laconiek over de ophef die in de afgelopen weken is ontstaan over het verleden van enkele kandidaat-gemeenteraadsleden van zijn partij. Zij zouden banden hebben gehad met neonazistische groeperingen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders heeft op X iedereen bedankt die op de PVV heeft gestemd. "Prachtige resultaten!" schreef hij op X. In verschillende gemeenten, zoals Terneuzen en Pekela, werd de PVV de grootste.
11 uur geleden