Ollongren: kabinet wil gevechtspauze Gaza voor humanitaire hulp
DEN HAAG (ANP) - Er moet een gevechtspauze komen tussen Israël en Hamas, zodat er humanitaire hulp naar de Gazastrook kan. Daarvoor pleit demissionair defensieminister Kajsa Ollongren desgevraagd in het programma Nieuwsuur. Zij benadrukt dat het kabinet, hoewel demissionair, nog steeds op één lijn zit en met één mond spreekt.
De ruim twee miljoen bewoners van de Gazastrook, dat ongeveer twee keer zo groot is als Texel, hebben water, voedsel en medicijnen nodig. Israël, dat al 16 jaar lang alle toegang van middelen tot de Gazastrook controleert, heeft het gebied afgesloten van water en voedsel. Ollongren zegt dat het kabinet zich moet "verhouden" tot de "humanitaire catastrofe" in Gaza. Toegang voor humanitaire hulp kan bijna niet zonder een staakt-het-vuren, zegt ze. "De humanitaire situatie vraagt dat er even rust moet komen."
Ollongren benadrukt wel het recht op zelfverdediging van Israël: "Het doet niets af aan de steun voor Israël en de veroordeling van Hamas." Maar, zoals ook demissionair premier Mark Rutte inmiddels zegt, alleen binnen de grenzen van het humanitair oorlogsrecht.
Kort na de aanval van Hamas op Israël schaarde Rutte zich stevig achter Israël. Hij zei dat Nederland Israël "onvoorwaardelijk" steunt. Afgelopen maandag had Rutte digitaal overleg met de andere Europese regeringsleiders, bedoeld om de rijen onderling te sluiten en helderheid te verschaffen over het standpunt van de EU. Nadien werd het internationaal humanitair recht sterker benadrukt.
Meer uit Politiek
LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
16 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
16 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
17 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
17 uur geleden