Ollongren: alles bekijken om veilig te kunnen stemmen
DEN HAAG (ANP) - Minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) wil alles op alles zetten om ervoor te zorgen dat ondanks de coronacrisis zoveel mogelijk mensen op 17 maart volgend jaar hun stem kunnen uitbrengen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Daarbij sluit ze niet uit dat er over meerdere dagen gestemd kan worden, of dat mensen hun stem per post kunnen uitbrengen.
Hoe verkiezingen in Nederland verlopen is tot in detail vastgelegd in de wet, benadrukte Ollongren woensdag in de Kamer. Voor aanpassingen zal daarom tijdig de wet moeten worden aangepast. Ze is al in overleg met gemeenten aan het kijken hoe stemmen in tijden van corona zo goed mogelijk kan worden gefaciliteerd en komt daar begin november op terug.
Aan de opties die haar vanuit de Kamer werden aangedragen zitten wel haken en ogen, merkte de minister op. Zo is bij briefstemmen de postbezorging een factor. Stembiljetten moeten op tijd binnen zijn om meegeteld te worden. Dat is cruciaal, aldus Ollongren. Groot voordeel is wel dat groepen die niet naar de stembus kunnen of willen komen, omdat ze bijvoorbeeld een broze gezondheid hebben, hiermee serieus worden "ontzorgd".
Gezondheidscheck
Ook als stemlokalen meerdere dagen opengaan, zijn er volgens Ollongren veel details waar naar moet worden gekeken. Maar dat betekent niet dat ze de mogelijkheid uitsluit.
In het wetsvoorstel van de minister wordt gesproken over een gezondheidscheck, met een aantal vragen die kiezers geacht worden zichzelf te stellen voor ze naar het stemlokaal gaan. Als iemand niet aan die check voldoet "is het betreden van een stemlokaal niet toegestaan", staat in het wetsvoorstel.
Ollongren benadrukt dat er geen controle plaatsvindt bij het stembureau door de medewerkers. Toch roept de ChristenUnie de minister op om de gezondheidscheck in de vorm van een 'dringend advies' te gieten. Ollongren zei daar geen voorstander van te zijn, omdat dat het voor mensen alleen maar "onduidelijker" zou maken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De meeste lijsttrekkers voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn man. Dat analyseerde stichting Stem op een Vrouw op basis van de kieslijsten. Het gaat om bijna 70 procent, tegenover iets meer dan 30 procent vrouwen. Ook op vrijwel elke andere plek op de lijsten staan meer mannen dan vrouwen. In 38 procent van de kieslijsten staat een vrouw op nummer 2.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een derde van de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen is vrouw. Dit komt overeen met hoe de raden momenteel zijn samengesteld. Dat meldt stichting Stem op een Vrouw, die de kandidatenlijsten van alle gemeenten analyseerde. Het aandeel op de lijst is iets hoger dan bij de verkiezingen vier jaar geleden, toen nog 27 procent van de kandidaten een vrouw was.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
1 dag geleden