Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ollongren: alles bekijken om veilig te kunnen stemmen

Ollongren: alles bekijken om veilig te kunnen stemmen

DEN HAAG (ANP) - Minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) wil alles op alles zetten om ervoor te zorgen dat ondanks de coronacrisis zoveel mogelijk mensen op 17 maart volgend jaar hun stem kunnen uitbrengen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Daarbij sluit ze niet uit dat er over meerdere dagen gestemd kan worden, of dat mensen hun stem per post kunnen uitbrengen.

Hoe verkiezingen in Nederland verlopen is tot in detail vastgelegd in de wet, benadrukte Ollongren woensdag in de Kamer. Voor aanpassingen zal daarom tijdig de wet moeten worden aangepast. Ze is al in overleg met gemeenten aan het kijken hoe stemmen in tijden van corona zo goed mogelijk kan worden gefaciliteerd en komt daar begin november op terug.

Aan de opties die haar vanuit de Kamer werden aangedragen zitten wel haken en ogen, merkte de minister op. Zo is bij briefstemmen de postbezorging een factor. Stembiljetten moeten op tijd binnen zijn om meegeteld te worden. Dat is cruciaal, aldus Ollongren. Groot voordeel is wel dat groepen die niet naar de stembus kunnen of willen komen, omdat ze bijvoorbeeld een broze gezondheid hebben, hiermee serieus worden "ontzorgd".

Gezondheidscheck

Ook als stemlokalen meerdere dagen opengaan, zijn er volgens Ollongren veel details waar naar moet worden gekeken. Maar dat betekent niet dat ze de mogelijkheid uitsluit.

In het wetsvoorstel van de minister wordt gesproken over een gezondheidscheck, met een aantal vragen die kiezers geacht worden zichzelf te stellen voor ze naar het stemlokaal gaan. Als iemand niet aan die check voldoet "is het betreden van een stemlokaal niet toegestaan", staat in het wetsvoorstel.

Ollongren benadrukt dat er geen controle plaatsvindt bij het stembureau door de medewerkers. Toch roept de ChristenUnie de minister op om de gezondheidscheck in de vorm van een 'dringend advies' te gieten. Ollongren zei daar geen voorstander van te zijn, omdat dat het voor mensen alleen maar "onduidelijker" zou maken.

Meer uit Politiek

De Bat zet reserves op stroomnet in om dreigende aansluitstop

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.

12 minuten geleden
Klaver wil opheldering over niet-werkend kanon op Evertsen

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.

1 uur geleden
Chatbots die stemadvies geven, negeren lokale partijen, klaagt AP

DEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).

1 uur geleden
D66: geen begrip voor 'oorlog zonder plan' in Iran

DEN HAAG (ANP) - Anders dan het kabinet en coalitiepartners VVD en CDA heeft D66 er "geen enkel begrip" voor dat de Verenigde Staten Israël "zonder plan" een oorlog zijn begonnen tegen Iran. Dat zei fractievoorzitter Jan Paternotte in een Kamerdebat over het conflict in het Midden-Oosten. "Wat we van de Amerikaanse regering horen is elke dag iets anders", zei hij.

2 uur geleden
VVD steunt aanval op Iran niet, maar 'staat aan kant VS en Israël'

DEN HAAG (ANP) - De VVD staat achter het kabinetsbeleid om geen expliciete steun uit te spreken voor de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Maar de liberalen staan wel "aan de kant van de Amerikanen en de Israëli's", verzekerde fractievoorzitter Ruben Brekelmans in een Kamerdebat over de oorlog in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Bontenbal wil gesprek EU en VS over exitstrategie uit Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.

4 uur geleden
GroenLinks-PvdA wil niet betrokken worden bij oorlog in Iran

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."

4 uur geleden