Ollongren: alles bekijken om veilig te kunnen stemmen
DEN HAAG (ANP) - Minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) wil alles op alles zetten om ervoor te zorgen dat ondanks de coronacrisis zoveel mogelijk mensen op 17 maart volgend jaar hun stem kunnen uitbrengen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Daarbij sluit ze niet uit dat er over meerdere dagen gestemd kan worden, of dat mensen hun stem per post kunnen uitbrengen.
Hoe verkiezingen in Nederland verlopen is tot in detail vastgelegd in de wet, benadrukte Ollongren woensdag in de Kamer. Voor aanpassingen zal daarom tijdig de wet moeten worden aangepast. Ze is al in overleg met gemeenten aan het kijken hoe stemmen in tijden van corona zo goed mogelijk kan worden gefaciliteerd en komt daar begin november op terug.
Aan de opties die haar vanuit de Kamer werden aangedragen zitten wel haken en ogen, merkte de minister op. Zo is bij briefstemmen de postbezorging een factor. Stembiljetten moeten op tijd binnen zijn om meegeteld te worden. Dat is cruciaal, aldus Ollongren. Groot voordeel is wel dat groepen die niet naar de stembus kunnen of willen komen, omdat ze bijvoorbeeld een broze gezondheid hebben, hiermee serieus worden "ontzorgd".
Gezondheidscheck
Ook als stemlokalen meerdere dagen opengaan, zijn er volgens Ollongren veel details waar naar moet worden gekeken. Maar dat betekent niet dat ze de mogelijkheid uitsluit.
In het wetsvoorstel van de minister wordt gesproken over een gezondheidscheck, met een aantal vragen die kiezers geacht worden zichzelf te stellen voor ze naar het stemlokaal gaan. Als iemand niet aan die check voldoet "is het betreden van een stemlokaal niet toegestaan", staat in het wetsvoorstel.
Ollongren benadrukt dat er geen controle plaatsvindt bij het stembureau door de medewerkers. Toch roept de ChristenUnie de minister op om de gezondheidscheck in de vorm van een 'dringend advies' te gieten. Ollongren zei daar geen voorstander van te zijn, omdat dat het voor mensen alleen maar "onduidelijker" zou maken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
8 uur geledenLEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.
13 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.
16 uur geledenALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
1 dag geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
1 dag geleden