Olieproductie schaliegebied Permian Basin in VS naar nieuw record
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie in het grote Amerikaanse schalieveld Permian Basin is vorige maand naar een nieuw record gestegen, gedreven door de hoge olieprijzen. Daardoor voeren bedrijven de productie op.
De Permian Basin ligt grotendeels in het westen van de staat Texas. Met schaliewinning wordt olie en gas uit gesteentes gehaald door met hoge druk water, zand en chemicaliën in de grond te spuiten. De gemiddelde productie steeg in januari naar meer dan 5 miljoen vaten per dag (van 159 liter). Daarmee werd voor het eerst de grens van 5 miljoen vaten doorbroken, aldus het energiebureau EIA. Eerder tijdens de coronapandemie werden juist veel boorplatforms in het gebied stilgelegd omdat de olieprijzen waren ingestort, maar nu is de productie dus meer dan hersteld.
Het EIA rekent op een verdere stijging van de productie in de Permian Basin om zo te profiteren van de stijgende olieprijzen, die op de hoogste niveaus in ruim zeven jaar liggen. Ook in andere grote schalievelden in de Verenigde Staten neemt de olieproductie steeds meer toe.
In september vorig jaar verkocht Shell nog zijn bezittingen in de Permian Basin aan branchegenoot ConocoPhillips voor 9,5 miljard dollar.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
8 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
11 uur geleden