Olieprijzen zakken na nieuwe productieverhoging OPEC+
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen maandag flink omlaag na het besluit van de landen van oliekartel OPEC+ om de olieproductie volgende maand opnieuw te verhogen. Het aanbod van olie zal daardoor verder toenemen op een moment dat de vraag naar de brandstof onder druk staat door de onzekerheid rond de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump.
De prijs van Amerikaanse olie zakte bijna 4 procent tot iets meer dan 56 dollar per vat. Een vat Brentolie, de olie uit onder meer het Midden-Oosten en de Noordzee, daalde 3,5 procent tot meer dan 59 dollar. De prijs van een vat ruwe olie daalde in april al tot het laagste niveau sinds 2021 door de vrees dat de handelsoorlog de wereldwijde economische groei zal remmen en daarmee ook de vraag naar olie. Olie is dit jaar al ongeveer 20 procent goedkoper geworden en is daarmee een van de slechtst presterende grondstoffen van 2025.
Het kartel, dat wordt geleid door Saudi-Arabië en Rusland, verhoogde in mei ook al de productie. Daarmee werden de eerdere productiebeperkingen teruggedraaid die juist bedoeld waren om de prijzen te ondersteunen. Volgens bronnen is deze strategiewijziging ingegeven door frustratie van Saudi-Arabië over de structureel te hoge productie van leden als Kazachstan en Irak. Door de olieprijzen te laten dalen, hopen ze deze landen financieel onder druk te zetten en tot meer discipline te dwingen. President Trump, die later deze maand naar het Midden-Oosten reist, had OPEC+ ook opgeroepen de productie te verhogen en te helpen de energieprijzen te verlagen.
De daling van de energiekosten zal worden verwelkomd door centrale bankiers, onder wie die van de Amerikaanse Federal Reserve die deze week vergaderen over de rente. De centrale banken vrezen dat de handelstarieven van Trump de inflatie weer zullen aanwakkeren. Goedkopere olie en aanverwante producten, waaronder benzine, zouden echter een deel van de verwachte impact van de tarieven op de consumentenprijzen kunnen compenseren. Ook automobilisten profiteren van lagere prijzen aan de pomp.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten lieten maandag een overtuigend herstel zien na de verliezen van afgelopen weken. De beurshandel kreeg steun van een sterke daling van de olieprijs. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten zorgde nog wel voor een gespannen stemming bij beleggers.
32 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.
5 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) kunnen meer olie vrijgeven uit de noodreserves als dat nodig is. Dat zei directeur Fatih Birol maandag. Hij wees daarbij op de achtergebleven noodvoorraad olie.
6 uur geleden