Olieprijzen stevig onderuit door zorgen over economie VS
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen vrijdag stevig onderuit door zorgen op de oliemarkt over een afzwakking van de Amerikaanse economie, na een tegenvallend banenrapport uit de Verenigde Staten. Die zorgen drukten zwaarder op de olieprijzen dan de onrust in het Midden-Oosten.
De prijs van een vat Amerikaanse WTI-olie zakte vrijdag met meer dan 4 procent tot onder de 74 dollar per vat. Brentolie kostte 3,6 procent minder op iets meer dan 77 dollar per vat (van 159 liter). Deze week daalden de prijzen voor de vierde week op rij.
De banengroei in de VS is in juli fors afgezwakt en eerder deze week werd bekend dat de bedrijvigheid in de Amerikaanse industrie is gedaald naar het laagste niveau in acht maanden. Oliehandelaren vrezen nu voor een duidelijke afkoeling van 's werelds grootste economie, wat de vraag naar olie kan raken. Ook zijn al langere tijd zorgen over de Chinese olievraag door de kwakkelende economie van China. Dat land is 's werelds grootste olie-importeur.
Haniyeh
Eerder deze week veerden de olieprijzen nog wat op na het nieuws over de dood van Hamas-leider Ismail Haniyeh bij een aanval in Iran en de dood van een leider van Hezbollah in Libanon. Op de oliemarkt zorgde dit voor angst voor nog grotere spanningen in het Midden-Oosten, wat impact kan hebben op de olieleveringen uit de regio. Zo zouden de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen meer aanvallen op schepen in de Rode Zee kunnen uitvoeren. Ook kan Iran de scheepvaart in bijvoorbeeld de Perzische Golf ontregelen.
Automobilisten aan de pomp kunnen profiteren van de verder dalende olieprijzen. De adviesprijzen voor benzine en diesel zijn de laatste tijd al wat gedaald. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter Euro95 nu 2,17 euro. Dat was begin juli nog 2,21 euro.
De adviesprijs voor diesel staat nu op 1,88 euro, tegen 1,93 euro begin juli. Die adviesprijzen worden doorgaans alleen langs snelwegen gerekend. Elders liggen de prijzen vaak lager.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten maandag herstel zien, al moesten ze bij het slot een deel van de eerdere winsten weer inleveren. Beleggers reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. Dat gaf handelaren hoop op een naderend einde van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft de olieprijzen opgedreven en de vrees voor een wereldwijde recessie aangewakkerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen vragen werkgevers steeds vaker aan leaserijders om bij goedkope tankstations te tanken in plaats van langs de snelweg. "Dat deden ze al, maar nu gebeurt dit nog vaker. Momenteel is het extra relevant", zegt een woordvoerster van Ayvens, de grootste leasemaatschappij van Nederland.
3 uur geledenURK (ANP) - Een groot deel van de Nederlandse visserij blijft deze week binnen vanwege de hoge brandstofprijzen. Ruim de helft van de tientallen boomkorvissers, qua vangst de grootste categorie in de sector, gaat deze week niet de zee op omdat dit niet langer rendabel is. "Zo'n besluit is heel uitzonderlijk", zegt directeur Geert Meun van branchevereniging VisNed naar aanleiding van eerdere berichtgeving door De Telegraaf.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veerdiensten overwegen hun tarieven te verhogen of hun dienstregelingen in te perken vanwege de hogere prijzen voor brandstof. Dat zegt secretaris Erik van Toor van branchevereniging Veerdiensten Nederland. Onder de koepel vallen onder andere de veren van GVB in Amsterdam.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland verliest op het gebied van nieuwe geneesmiddelen steeds meer terrein aan andere landen, ook binnen Europa. De van oorsprong sterke farmaceutische branche in ons land klaagt over lange, strenge en onvoorspelbare toelatingstrajecten, waardoor sommige medicijnen veel later of helemaal niet meer in ons land op de markt komen. "We zien dat de concurrentiepositie voor klinische studies iedere maand verslechtert", zegt Martijn Bax, directeur bij de Nederlandse locatie van AstraZeneca, tijdens een persbijeenkomst in Den Haag.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag halverwege de dag plots omhoog en sloten in de plus. Beleggers reageerden op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij meldde dat de Verenigde Staten de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen zullen pauzeren in afwachting van de lopende gesprekken met Iran. De feestvreugde op de beurs werd echter aan het einde van de handel getemperd toen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf de gesprekken ontkende en Trumps bewering bestempelde als nepnieuws.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Touringcarbedrijven vrezen klanten te verliezen als ze vragen om compensatie voor de gestegen brandstofprijzen. Dat meldt een woordvoerster van hun branchevereniging Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV). Touringcarbedrijven zijn bijvoorbeeld ondernemingen die leerlingen vervoeren voor schoolreisjes.
6 uur geleden