Olieprijzen stevig onderuit door zorgen over economie VS
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen vrijdag stevig onderuit door zorgen op de oliemarkt over een afzwakking van de Amerikaanse economie, na een tegenvallend banenrapport uit de Verenigde Staten. Die zorgen drukten zwaarder op de olieprijzen dan de onrust in het Midden-Oosten.
De prijs van een vat Amerikaanse WTI-olie zakte vrijdag met meer dan 4 procent tot onder de 74 dollar per vat. Brentolie kostte 3,6 procent minder op iets meer dan 77 dollar per vat (van 159 liter). Deze week daalden de prijzen voor de vierde week op rij.
De banengroei in de VS is in juli fors afgezwakt en eerder deze week werd bekend dat de bedrijvigheid in de Amerikaanse industrie is gedaald naar het laagste niveau in acht maanden. Oliehandelaren vrezen nu voor een duidelijke afkoeling van 's werelds grootste economie, wat de vraag naar olie kan raken. Ook zijn al langere tijd zorgen over de Chinese olievraag door de kwakkelende economie van China. Dat land is 's werelds grootste olie-importeur.
Haniyeh
Eerder deze week veerden de olieprijzen nog wat op na het nieuws over de dood van Hamas-leider Ismail Haniyeh bij een aanval in Iran en de dood van een leider van Hezbollah in Libanon. Op de oliemarkt zorgde dit voor angst voor nog grotere spanningen in het Midden-Oosten, wat impact kan hebben op de olieleveringen uit de regio. Zo zouden de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen meer aanvallen op schepen in de Rode Zee kunnen uitvoeren. Ook kan Iran de scheepvaart in bijvoorbeeld de Perzische Golf ontregelen.
Automobilisten aan de pomp kunnen profiteren van de verder dalende olieprijzen. De adviesprijzen voor benzine en diesel zijn de laatste tijd al wat gedaald. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter Euro95 nu 2,17 euro. Dat was begin juli nog 2,21 euro.
De adviesprijs voor diesel staat nu op 1,88 euro, tegen 1,93 euro begin juli. Die adviesprijzen worden doorgaans alleen langs snelwegen gerekend. Elders liggen de prijzen vaak lager.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager geopend. Beleggers namen geen risico na de sterke opmars op vrijdag, die volgde op de heropening van de Straat van Hormuz door Iran. De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran liepen afgelopen weekend echter weer op door de inbeslagname van een Iraans vrachtschip door de Amerikaanse marine. Ook sloot Iran zaterdag het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz weer af door de aanhoudende Amerikaanse blokkade van de Iraanse havens.
5 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben maandag een uitnodiging gestuurd naar Elon Musk om hem vragen te stellen over zijn socialemediaplatform X. De autoriteiten in Frankrijk doen al langer onderzoek naar X, waarbij in februari nog een inval werd gedaan bij het Parijse kantoor van het bedrijf.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt minder bezoekers uit Azië, zoals uit China, Japan en India, over de vloer door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat hoort het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) vanuit de sector. Door de oorlog is het vliegverkeer tussen Azië en Europa ernstig verstoord. Dat leidt tot minder bezoek aan bij Aziaten populaire toeristische trekpleisters als het waterrijke dorp Giethoorn, de molens van Kinderdijk en het bloemenpark Keukenhof, aldus het NBTC.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse export van bloemen en planten is in het eerste kwartaal van 2026 licht gekrompen. De totale waarde van de uitvoer van bloemen en planten bedroeg bijna 2,1 miljard euro. Dat is 0,6 procent minder dan een jaar geleden, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
2 uur geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.
3 uur geleden