Olieprijzen hoger na aanvallen op olietankers Straat van Hormuz
SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen stonden maandag hoger na de Amerikaanse aanvallen op Iraanse olietankers en Iraanse vergeldingsaanvallen op schepen bij de Straat van Hormuz in het weekend. Daarnaast heeft Iran een verboden zone buiten de Straat van Hormuz aangekondigd. Daarmee dreigen de prijzen aan de Nederlandse pomp nog verder op te lopen.
Amerikaanse olie staat nu boven de 92 dollar per vat en Brentolie kost meer dan 97 dollar per vat. Daarmee werd de stijging van vorige week verder doorgezet na het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten, waardoor de hoop op een snelle heropening van de Straat van Hormuz voorlopig is vervlogen. De prijs van Brent is dit jaar bijna 60 procent gestegen.
De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen gedaan op de Iraanse tankers als vergeldingsacties voor raketaanvallen op Amerikaanse marineschepen. Daarbij zou een tanker vernietigd zijn. Iran claimde vervolgens weer eigen wraakaanvallen op schepen die zijn gelinkt aan de VS en zei spoedig met een verboden zone voor schepen te komen.
Tien schepen
De Nederlandse adviesprijs voor benzine (Euro95) is volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers gestegen naar het nieuwe recordniveau van 2,712 euro per liter. De adviesprijs van diesel is 2,681 euro, waarmee het oude record van april weer in zicht komt. Naar verwachting kunnen de prijzen nog verder stijgen.
Volgens databureau Kpler is door het hernieuwde geweld in het Midden-Oosten het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz de afgelopen tijd weer afgezwakt. In de afgelopen tien dagen gingen dagelijks gemiddeld slechts tien schepen door de zeestraat, het laagste niveau sinds mei. Maritiem veiligheidsadviesbureau Marisks spreekt van een verdere escalatie van het geweld tegen schepen in de regio.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ook 150 werknemers van ABN AMRO staken dinsdag uit protest tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. Personeel van de bank sluit zich aan bij een landelijke demonstratie in Den Haag, waarbij overheidsmedewerkers met een koffertje met alternatieve plannen naar het ministerie van Financiën trekken.
11 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Veel grote bedrijven in Nederland zijn sinds de coronapandemie structureel minder gaan vliegen. Maar er zijn ook nog steeds grote bedrijven die niet transparant zijn over hun vliegemissies, constateert Natuur & Milieu in een peiling. Volgens de milieuorganisatie ontbreekt het in die laatste groep nog aan beleid om minder zakelijk te gaan vliegen.
55 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse deelstaat Saksen-Anhalt kan te maken krijgen met grote economische problemen als de radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD) zondag daar de verkiezingen wint. Dat hebben economen en topbestuurders uit het Duitse bedrijfsleven gezegd in Duitse media.
14 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije heeft zondag zijn verwachtingen voor de economische groei verlaagd om de aanhoudende Iranoorlog. De daaruit voortvloeiende stijging van de energieprijzen heeft het afremmen van de inflatie in Turkije bemoeilijkt.
14 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China steekt miljarden in zijn grootste banken en verzekeraars. Hiermee probeert de overheid in Beijing de balansen te versterken en de economische groei op peil te houden.
15 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - Oliekartel OPEC+ gaat zijn productiedoelstellingen volgende maand niet verder verhogen. Een kerngroep van zeven leden, waaronder Saudi-Arabië en Rusland, heeft zondag na een onlinebijeenkomst bekendgemaakt dat de huidige quota gehandhaafd blijven.
17 uur geledenABUJA (ANP/BLOOMBERG) - De Nigeriaanse mededingingsautoriteit onderzoekt het plotselinge vertrek van taxi-app Uber uit het Afrikaanse land. Afgelopen week staakte het Amerikaanse techbedrijf er abrupt zijn activiteiten zonder gebruikers vooraf te waarschuwen.
18 uur geleden