Olieprijzen en coronaversoepelingen China centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs houden maandag onder meer de ontwikkelingen op de oliemarkt in de gaten. Het door de Europese Unie, Australië en de G7-landen ingestelde prijsplafond voor Russische olie van 60 dollar per vat treedt namelijk in werking. Ook gaat het embargo van de EU op leveringen van Russische ruwe olie over zee in. De maatregelen zijn bedoeld om Rusland te straffen voor de oorlog in Oekraïne.
De grote vraag is nu hoe Rusland zal reageren op de extra strafmaatregelen. Moskou heeft herhaaldelijk gedreigd helemaal geen olie meer te verkopen aan klanten die zich aan het westerse prijsplafond houden. Zo'n stap kan de prijzen de hoogte injagen, doordat Rusland nog altijd veel olie levert aan bijvoorbeeld India en China.
Daarnaast verwerken oliehandelaren nog het besluit van oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan van afgelopen zondag om vast te houden aan de eerder afgesproken productieverlagingen. De zogeheten OPEC+ besloot in oktober al om tot het einde van 2023 dagelijks 2 miljoen vaten minder olie op te pompen om een daling van de prijzen tegen te gaan.
Vlak begin
De olieprijzen lieten weinig beweging zien in afwachting van de impact en gevolgen van de maatregelen. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 80,47 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 86,03 dollar.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt vrijwel vlak te beginnen aan de eerste volle week van december. Ook de andere zullen naar verwachting met kleine koersuitslagen openen.
Tencent
De Aziatische aandelenmarkten gingen maandag overwegend omhoog, waarbij met name de Chinese beurzen stevige winsten lieten zien De Chinese president Xi Jinping zou hebben gezegd dat de mildere omikronvariant van het coronavirus de weg vrijmaakt voor minder strenge coronamaatregelen. De beurs in Shanghai klom 1,7 procent.
De Hang Seng-index in Hongkong dikte ruim 4 procent aan onder aanvoering van de Chinese techbedrijven. Zo steeg Tencent bijna 7 procent. De in Amsterdam genoteerde techinvesteerder Prosus, die grootaandeelhouder is van het Chinese internet- en gamebedrijf, zal daar waarschijnlijk van profiteren.
Unilever
Ook Unilever staat in de belangstelling. Het levensmiddelenconcern heeft een Amerikaanse rechter gevraagd om een rechtszaak van ijsmerk Ben & Jerry's over de verkoop van zijn Israëlische divisie te verwerpen. Volgens Unilever kiest het dochterbedrijf "hardnekkig partij" in het Israëlisch-Palestijnse conflict, waardoor het bestuur niet bevoegd is om de verkoop tegen te houden, laat staan aan te klagen.
De euro was 1,0568 dollar waard, tegen 1,0513 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag opnieuw lager gesloten na de min een dag eerder. Staalconcern ArcelorMittal wist zich wel te onttrekken aan het overwegend negatieve sentiment en stond opnieuw bij de sterkste stijgers in de hoofdindex.
4 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Airbnb en Expedia behoorden vrijdag tot de stijgers op de beurzen in New York na kwartaalcijfers van de twee bedrijven die actief zijn in de reissector. Verhuurplatform Airbnb presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de aantrekkende vraag naar accommodaties en gaf een positieve verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel klom meer dan 1 procent.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.
7 uur geleden