Olieprijs stijgt na Amerikaans-Britse aanval op Houthi's in Jemen
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn vrijdagochtend gestegen na de Amerikaans-Britse aanval op de Houthi's in Jemen. Door zorgen over verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten werden een vat Brentolie en Amerikaanse olie ruim 2 procent duurder. Als de onrust rond de Rode Zee verder escaleert, kan dat de leveringen van olie in gevaar brengen en ook de prijzen aan de Nederlandse benzinepomp opdrijven.
De Britten en Amerikanen bestookten, met behulp van onder meer Nederland, lanceerplatforms en raketinstallaties van de Houthi's in Jemen. De door Iran gesteunde rebellen zitten sinds twee maanden achter de aanvallen op schepen die door de Rode Zee varen in verband met de oorlog tussen Israël en Hamas. Zeker als Iran zich actief gaat mengen in de strijd, vergroot dat het conflict aanzienlijk.
Grondstoffenexpert Warren Patterson van ING zegt dat het risico op een grotere oorlog klein is, "maar dat de eventuele risico's groot zijn". Het Midden-Oosten is goed voor een derde van de wereldwijde olieproductie. Een grotere oorlog kan de productie verlagen en kan er ook voor zorgen dat schepen moeten omvaren rond Afrika, wat de prijzen ook opdrijft.
Gasprijs
De olieprijs daalde de afgelopen maanden nog door een afnemende vraag. De nieuwe stijgingen zorgen op termijn voor duurdere benzine in Nederland.
Een vat Amerikaanse WTI-olie (van 159 liter) kost nu 73,66 dollar en Brent staat op 79,11 dollar per vat.
Ook de gasprijs gaat omhoog. Op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs steeg de Europese prijs vrijdagochtend met 2,5 procent tot 31,60 euro per megawattuur.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag voor de vierde dag op rij hoger gesloten. Beleggers rekenen steeds meer op een renteverlaging door de Federal Reserve in december. Nvidia eindigde in de plus, nadat het chipconcern dinsdag nog tot de verliezers behoorde.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een akkoord bereikt met Oekraïne over een nieuwe regeling ter waarde van ongeveer 8,2 miljard dollar, zo'n 7,1 miljard euro. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland "blijft een zware tol eisen van de Oekraïense bevolking en de economie", aldus het IMF.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Aegon overweegt enkele activiteiten buiten de Verenigde Staten te verkopen. De Nederlandse verzekeraar haalt het grootste deel van zijn winst uit de VS en wil zich focussen op zijn belangrijkste markt. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
6 uur geledenDRUNEN (ANP) - Het Noorse aluminium- en energieconcern Norsk Hydro wil vijf Europese vestigingen sluiten. Het gaat om een aluminiumfabriek in het Noord-Brabantse Drunen, twee in het Verenigd Koninkrijk, een in Duitsland en een in Italië.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met een flinke koerswinst gesloten. Beleggers trokken zich op aan het optimisme op Wall Street, waar nu rekening wordt gehouden met een mogelijke renteverlaging door de Federal Reserve volgende maand.
8 uur geleden