Olieprijs stevig onderuit door zorgen over coronamutatie
LONDEN (ANP/RTR) - De olieprijzen gingen vrijdag fors omlaag door zorgen over een nieuwe mutatie van het coronavirus in zuidelijk Afrika. Handelaren vrezen de impact van grootschalige reisbeperkingen van en naar de regio op de vraag naar olie.
De Europese Commissie wil bijvoorbeeld dat er onmiddellijk gestopt wordt met het vliegverkeer van en naar zuidelijk Afrika vanwege de daar ontdekte coronamutatie B.1.1.529. Het Verenigd Koninkrijk sloot de grenzen al voor vluchten uit verschillende Afrikaanse landen. Ook Israël legt reisbeperkingen op, net als Singapore. Australië en Japan overwegen eveneens reisbeperkingen in te stellen om de nieuwe coronavariant buiten de deur te houden. Duitsland kan vrijdag met stappen gaan komen, aldus het Duitse ministerie van Volksgezondheid.
Daar komen nieuwe lockdownmaatregelen in veel Europese landen om de snelle verspreiding van de Delta-variant en de druk op de zorg te verminderen nog eens bovenop. Die lockdownmaatregelen hebben grote invloed op de economie en daarmee ook op de vraag naar olie. De prijs van een vat Amerikaanse olie noteerde omstreeks 09.15 uur 5,2 procent lager op 74,32 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, werd 4,4 procent goedkoper op 78,62 dollar per vat.
Zorgen
De nieuwe mutatie van het coronavirus die is ontdekt in Zuid-Afrika wijkt in veel opzichten af van de huidige heersende Delta-variant. "Het gaat om een mutatie die serieus zorgen baart", aldus de Zuid-Afrikaanse gezondheidsminister Joe Phaahla eerder. Deskundigen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zijn al bijeengeroepen om de beschikbare data over B.1.1.529 te bespreken.
Op de beurzen in Europa kelderden de aandelen van oliegerelateerde fondsen. Shell speelde in Amsterdam tussentijds 6 procent kwijt, BP in Londen 6,5 procent en TotalEnergies in Parijs 4,9 procent. Het Noorse staatsbedrijf voor olie en gas Equinor daalde 3,5 procent in Oslo.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext is erin geslaagd voldoende steun te krijgen voor zijn overnamebod op ATHEX, het bedrijf achter de beurs in Athene. De eigenaar van de beurzen in Amsterdam, Parijs, Milaan en Brussel heeft ongeveer 413 miljoen euro over voor zijn Griekse branchegenoot.
4 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Beleggers wereldwijd zijn in afwachting van de kwartaalresultaten van chipontwikkelaar Nvidia, die worden gezien als barometer voor de groei van de AI-sector. Eerder maakten zorgen over mogelijk te hoge waarderingen voor techbedrijven en forse investeringen in datacenters beleggers nerveus.
37 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland beschouwt het als een "heel goed teken" dat Nederland zijn beperkingen voor de Nijmeegse chipmaker Nexperia heeft opgeschort. De chips van Nexperia zijn cruciaal voor de Duitse auto-industrie, maar sinds er een rel is ontstaan tussen Nederland en China zijn de leveringen verstoord. Daar is nu sprake van chiptekorten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil snel een debat met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) over de ontwikkelingen rond chipmaker Nexperia. Zijn rol in deze kwestie roept "ontzettend veel vragen op", vindt Volt-voorman Laurens Dassen. Zijn verzoek om een debat kreeg steun van een Kamermeerderheid.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), stond woensdag bij opening van de beurshandel in New York bij de stijgers met een plus van 1,6 procent. Nvidia komt na het slot van de handel op Wall Street met kwartaalcijfers. Op de financiële markten waren de afgelopen tijd zorgen over bubbelvorming bij de enorme investeringen door grote techbedrijven in AI en de hoge waarderingen van techbedrijven als Nvidia.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - China beschouwt het opschorten van de noodingreep bij Nexperia door het Nederlandse kabinet als "eerste stap in de goede richting". Tegelijkertijd heeft het ministerie van Handel in Beijing moeite met een gerechtelijke uitspraak waarmee de Chinese topman en moederbedrijf Wingtech op afstand zijn gezet bij de Nijmeegse chipfabrikant.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Voor een volledig herstel van de leveringsketen van chipmaker Nexperia is meer nodig dan de stap die demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) woensdag heeft gezet. Daarvoor waarschuwt het Nijmeegse bedrijf in een verklaring.
3 uur geleden