Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Olieprijs koerst af op eerste weekstijging sinds april

Olieprijs koerst af op eerste weekstijging sinds april

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen laten voor het eerst in meer dan een maand tijd een stijging zien op weekbasis. De prijzen voor de brandstof worden gestut door de hoop op een spoedig akkoord over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid. Met een deal wordt voorkomen dat de Verenigde Staten hun schuldverplichtingen niet meer kunnen nakomen.

Een vat Amerikaanse WTI-olie (van 159 liter) kost inmiddels weer meer dan 72 dollar en is deze week ongeveer 3 procent duurder geworden. Voor een vat Brent, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, moet momenteel ruim 76 dollar worden betaald. Behalve door de hoop op een schuldenakkoord in de VS wordt de olieprijs volgens handelaren ook aangejaagd door aankopen van ruwe olie door enkele Aziatische raffinaderijen. De plannen van de VS om de strategische oliereserves aan te vullen bieden verder steun aan de prijs.

De olieprijzen liggen nog altijd ruim onder de niveaus van begin april. Toen zorgde het onverwachte besluit van oliekartel OPEC+ om de productie verder te verlagen voor een flinke spurt. Een vat Amerikaanse olie kostte destijds meer dan 80 dollar en een vat Brentolie zo'n 85 dollar. Die prijsstijging leidde ertoe dat de adviesprijs voor een liter Euro95 in Nederland weer steeg tot boven de 2 euro.

Prijzen gedaald

De olieprijzen zijn sinds begin dit jaar met ongeveer 10 procent gedaald. Dat komt door het matige economische herstel van China, na het loslaten van de coronamaatregelen in dat land. De Chinese vraag naar olie valt daardoor tegen. Ook de renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank drukken de olieprijzen.

Hogere rentetarieven in de VS stuwen de dollarkoers. Een sterke dollar kan de vraag naar olie drukken doordat de brandstof duurder wordt voor landen met andere valuta. Ook zorgen hogere rentetarieven voor hogere financieringskosten waardoor de economie wordt afgeremd en de vraag naar olie kan verminderen. De Federal Reserve gaf bij het laatste rentebesluit wel aan mogelijk te stoppen met verdere renteverhogingen.

Volgens consumentencollectief UnitedConsumers ligt de adviesprijs voor een liter Euro95 momenteel op 1,952 euro. Diesel kost 1,642 euro per liter. Pompstationhouders kunnen wel afwijken van de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen. Automobilisten betalen die prijzen doorgaans alleen langs de snelweg. Bij pompstations elders liggen de prijzen vaak lager.

Meer uit Financieel

ECB beoordeelt effect wisselkoers euro op prijzen in maart

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.

10 uur geleden
Concurrent Novo Nordisk stopt met verkoop namaakversie afslankpil

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.

13 uur geleden
Topman Washington Post vertrekt na groot banenverlies bij krant

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.

14 uur geleden
Batterijbedrijf ACC schrapt plannen voor bouw Europese fabrieken

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.

1 dag geleden
Recordaantal passagiers op Belgische luchthavens in 2025

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.

1 dag geleden
Saudische delegatie in Syrië om te praten over economie

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.

1 dag geleden
Duitse metaalelektro-industrie: 2025 was verschrikkelijk jaar

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.

1 dag geleden