Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Olieprijs koerst af op eerste weekstijging sinds april

Olieprijs koerst af op eerste weekstijging sinds april

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen laten voor het eerst in meer dan een maand tijd een stijging zien op weekbasis. De prijzen voor de brandstof worden gestut door de hoop op een spoedig akkoord over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid. Met een deal wordt voorkomen dat de Verenigde Staten hun schuldverplichtingen niet meer kunnen nakomen.

Een vat Amerikaanse WTI-olie (van 159 liter) kost inmiddels weer meer dan 72 dollar en is deze week ongeveer 3 procent duurder geworden. Voor een vat Brent, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, moet momenteel ruim 76 dollar worden betaald. Behalve door de hoop op een schuldenakkoord in de VS wordt de olieprijs volgens handelaren ook aangejaagd door aankopen van ruwe olie door enkele Aziatische raffinaderijen. De plannen van de VS om de strategische oliereserves aan te vullen bieden verder steun aan de prijs.

De olieprijzen liggen nog altijd ruim onder de niveaus van begin april. Toen zorgde het onverwachte besluit van oliekartel OPEC+ om de productie verder te verlagen voor een flinke spurt. Een vat Amerikaanse olie kostte destijds meer dan 80 dollar en een vat Brentolie zo'n 85 dollar. Die prijsstijging leidde ertoe dat de adviesprijs voor een liter Euro95 in Nederland weer steeg tot boven de 2 euro.

Prijzen gedaald

De olieprijzen zijn sinds begin dit jaar met ongeveer 10 procent gedaald. Dat komt door het matige economische herstel van China, na het loslaten van de coronamaatregelen in dat land. De Chinese vraag naar olie valt daardoor tegen. Ook de renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank drukken de olieprijzen.

Hogere rentetarieven in de VS stuwen de dollarkoers. Een sterke dollar kan de vraag naar olie drukken doordat de brandstof duurder wordt voor landen met andere valuta. Ook zorgen hogere rentetarieven voor hogere financieringskosten waardoor de economie wordt afgeremd en de vraag naar olie kan verminderen. De Federal Reserve gaf bij het laatste rentebesluit wel aan mogelijk te stoppen met verdere renteverhogingen.

Volgens consumentencollectief UnitedConsumers ligt de adviesprijs voor een liter Euro95 momenteel op 1,952 euro. Diesel kost 1,642 euro per liter. Pompstationhouders kunnen wel afwijken van de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen. Automobilisten betalen die prijzen doorgaans alleen langs de snelweg. Bij pompstations elders liggen de prijzen vaak lager.

Meer uit Financieel

Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

1 uur geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

3 uur geleden
Bloomberg: grote vraag naar aandelen SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.

5 uur geleden
AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

6 uur geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

6 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

7 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

8 uur geleden