Olieprijs flink hoger na aanval Israël op Iran, ook goud stijgt
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn omhooggeschoten na de aanval van Israël op Iran in de nacht van donderdag op vrijdag. De "tientallen preventieve aanvallen" waren volgens het Israëlische leger gericht op "militaire en nucleaire doelen", omdat Irans nucleaire programma een "essentiële bedreiging vormt voor Israël".
De Israëlische aanval vergroot de spanningen in het Midden-Oosten en voedt de angst voor een breder conflict in de regio, die goed is voor een derde van de wereldwijde productie van ruwe olie. De prijs van een vat Amerikaanse WTI-olie noteerde vrijdagochtend 8,6 procent hoger op bijna 74 dollar. Een vat Brentolie, de olie uit onder meer het Midden-Oosten en de Noordzee, werd 8,3 procent duurder op 75,10 dollar.
Kort na de aanvallen stegen de olieprijzen met maar liefst 13 procent en kenden daarmee de grootste stijging sinds maart 2022, na de Russische invasie van Oekraïne. Goud, dat in onrustige tijden als een veilige belegging wordt gezien, werd ook duurder. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) steeg ruim 1 procent tot ongeveer 3447 dollar.
Bitcoin
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dat de aanvallen zullen aanhouden totdat de nucleaire dreiging van Iran is geweken. De Iraanse hoogste leider, ayatollah Ali Khamenei, zei dat Israël een "zware straf" zal krijgen. "We bevinden ons weer in een omgeving van verhoogde geopolitieke onzekerheid, waardoor de oliemarkt gedwongen wordt een hogere risicopremie in te prijzen voor mogelijke verstoringen in de aanvoer", aldus Warren Patterson, grondstoffenstrateeg van ING.
Door de verminderde bereidheid van beleggers om te investeren in risicovollere beleggingen gingen de aandelenmarkten in Azië omlaag. De Nikkei in Tokio zakte 1,1 procent en de Hang Seng-index in Hongkong verloor 1 procent. Ook de Europese en Amerikaanse beurzen koersen af op flinke openingsverliezen. Cryptomunten als bitcoin en ether werden bijna 3 en ruim 7 procent minder waard.
Meer uit Financieel
GÖTEBORG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gaan kamperen in Zweden. Volgens de Zweedse kampeerbrancheorganisatie Svensk Camping steeg het aantal overnachtingen van Nederlanders op campings vorig jaar met ruim 7 procent tot meer dan 417.000. Daarmee staat Nederland op de derde plaats van buitenlandse overnachtingen in het land.
37 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De topvrouw van de Britse budgethotelketen Travelodge stapt op na ophef over het seksueel misbruik van een vrouwelijke gast in een hotelkamer. Door die aanval ontstonden zorgen over de veiligheidsmaatregelen van Travelodge. Topvrouw Joanna Boydell heeft daarop besloten af te treden.
53 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China heeft donderdag verklaard dat het "fel tegen" de nieuwe Amerikaanse importheffingen op drones en drone-onderdelen uit het buitenland is. President Donald Trump kondigde vorige week een tarief van 100 procent aan.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De wereldwijde verkoop van elektrische trucks en bussen is vorig jaar bijna verdubbeld, met China als absolute koploper. Dat meldt de International Council on Clean Transportation (ICCT). Volgens die organisatie werden er vorig jaar in de hele wereld ruim 520.000 elektrisch aangedreven vrachtwagens en bussen verkocht. Dat is een stijging van 86 procent vergeleken met een jaar eerder.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aegon stond donderdag bij de verliezers op de Amsterdamse beurs na publicatie van de resultaten. Topman Lard Friese sprak van "solide" cijfers van de verzekeraar, die het vertrouwen versterken de financiële doelen voor 2026 "te halen of te overtreffen". Ook werd het onlangs aangekondigde aandeleninkoopprogramma met 150 miljoen euro verhoogd tot 350 miljoen euro. Beleggers lijken echter op meer te hebben gehoopt. Het aandeel zakte ruim 3 procent.
3 uur geledenDELFT (ANP) - Aardewerkproducent Royal Delft heeft in het eerste halfjaar van 2026 bijna drie keer zoveel omzet geboekt als in dezelfde periode vorig jaar. Dat heeft het bedrijf te danken aan de overname van kaasgereedschapproducent Boska. Die werd op 6 februari van dit jaar afgerond.
3 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis heeft in de eerste helft van dit jaar lagere resultaten behaald, mede door de geopolitieke onzekerheid vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Bovendien was de eerste helft van vorig jaar nog uitzonderlijk sterk voor het bedrijf uit Papendrecht.
4 uur geleden