Oliekartel OPEC+ stelt verhoging olieproductie uit tot eind maart
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ heeft de verhoging van de olieproductie uitgesteld tot en met maart 2025. Dit meldt het oliekartel donderdag na een vergadering hierover. De productieverhoging was al meerdere keren uitgesteld.
De landen zouden eigenlijk begin januari de dagelijkse productie weer geleidelijk verhogen, maar dat is nu dus drie maanden uitgesteld. Vanaf april 2025 tot en met september 2026 pompen ze stapsgewijs weer meer olie op, waarmee een eerdere productiebeperking van 2,2 miljoen vaten per dag wordt opgeheven.
Deze maandelijkse verhoging kan worden gepauzeerd of teruggedraaid bij bepaalde marktomstandigheden, hebben de olielanden ook afgesproken. Eerder zouden de landen in januari de productie verhogen met 180.000 vaten per dag. Persbureau Bloomberg meldt dat ze de productie niet alleen later ophogen dan eerder gepland, maar ook langzamer. OPEC+ staat officieus onder leiding van Saudi-Arabiƫ en Rusland. Ook landen als Iran, de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit zijn aangesloten.
Productieverlagingen
Het oliekartel wil de productieverhoging langer uitstellen omdat de olieprijzen naar verwachting onder druk blijven staan. Dat komt onder meer door een verminderde vraag uit China.
OPEC+ hanteert meerdere productieverlagingen van in totaal zo'n 5,9 miljoen vaten per dag. Dat komt neer op ongeveer 5,7 procent van de wereldwijde vraag naar olie.
December 2026
De landen hebben donderdag ook besloten om een andere productieverhoging, van ruim 1,6 miljoen vaten per dag, uit te stellen tot en met eind december 2026. Daarmee gaat deze productieverhoging een jaar langer door dan eerder werd aangekondigd.
Verder is afgesproken dat de Verenigde Arabische Emiraten de productie vanaf april 2025 tot eind september 2026 geleidelijk mogen opvoeren naar 300.000 vaten per dag. Eerder zou het land hier volgende maand al mee mogen beginnen.
De volgende vergadering van OPEC+ vindt plaats op 28 mei.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV vindt de aangekondigde bezuinigingen op sociale zekerheid onacceptabel. "Hierdoor komt een grote hoeveelheid huishoudens in de problemen", reageert interim-voorzitter Dick Koerselman. D66, VVD en CDA maakten vrijdag bekend de duur van de WW te halveren, de AOW-leeftijd te verhogen en in te grijpen in arbeidsongeschiktheidsuitkeringen.
7 uur geleden