Oliekartel OPEC+ stelt verhoging olieproductie uit tot eind maart
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ heeft de verhoging van de olieproductie uitgesteld tot en met maart 2025. Dit meldt het oliekartel donderdag na een vergadering hierover. De productieverhoging was al meerdere keren uitgesteld.
De landen zouden eigenlijk begin januari de dagelijkse productie weer geleidelijk verhogen, maar dat is nu dus drie maanden uitgesteld. Vanaf april 2025 tot en met september 2026 pompen ze stapsgewijs weer meer olie op, waarmee een eerdere productiebeperking van 2,2 miljoen vaten per dag wordt opgeheven.
Deze maandelijkse verhoging kan worden gepauzeerd of teruggedraaid bij bepaalde marktomstandigheden, hebben de olielanden ook afgesproken. Eerder zouden de landen in januari de productie verhogen met 180.000 vaten per dag. Persbureau Bloomberg meldt dat ze de productie niet alleen later ophogen dan eerder gepland, maar ook langzamer. OPEC+ staat officieus onder leiding van Saudi-Arabiƫ en Rusland. Ook landen als Iran, de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit zijn aangesloten.
Productieverlagingen
Het oliekartel wil de productieverhoging langer uitstellen omdat de olieprijzen naar verwachting onder druk blijven staan. Dat komt onder meer door een verminderde vraag uit China.
OPEC+ hanteert meerdere productieverlagingen van in totaal zo'n 5,9 miljoen vaten per dag. Dat komt neer op ongeveer 5,7 procent van de wereldwijde vraag naar olie.
December 2026
De landen hebben donderdag ook besloten om een andere productieverhoging, van ruim 1,6 miljoen vaten per dag, uit te stellen tot en met eind december 2026. Daarmee gaat deze productieverhoging een jaar langer door dan eerder werd aangekondigd.
Verder is afgesproken dat de Verenigde Arabische Emiraten de productie vanaf april 2025 tot eind september 2026 geleidelijk mogen opvoeren naar 300.000 vaten per dag. Eerder zou het land hier volgende maand al mee mogen beginnen.
De volgende vergadering van OPEC+ vindt plaats op 28 mei.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
3 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
8 uur geleden