Olieconcern Shell wacht jaarvergadering vol klimaatkritiek
LONDEN (ANP) - Shell heeft een jaar van recordwinsten achter de rug, maar kan dinsdag op zijn aandeelhoudersvergadering in Londen kritische vragen van aandeelhouders verwachten. Een aantal grote beleggers heeft aangekondigd zich te scharen achter een aandeelhoudersvoorstel van Follow This, dat het olie- en gasconcern oproept de CO2-uitstoot sneller terug te dringen. Tegelijkertijd kijkt de dit jaar aangetreden topman Wael Sawan kritisch naar de rendementen op groene investeringen.
Onder andere pensioeninvesteerder PGGM, dat voor zorgfonds PFZW belegt, schaart zich achter die aandeelhoudersresolutie. Ook branchegenoot MN doet dit. Volgens oprichter Mark van Baal van de activistische beleggersgroep Follow This is dit bijzonder. De fondsen leiden de klimaatgesprekken met Shell namens institutionele beleggers die zich hebben verenigd in klimaatgroep Climate Action 100+, met samen 68 biljoen dollar in beheer.
"Dit 'engagement' met Shell heeft kennelijk weinig opgeleverd", constateert Van Baal, die sinds 2016 voorstellen indient op de jaarvergaderingen van Shell. "Hopelijk gaan er veel meestemmen, zodat er echt iets gaat gebeuren." Hij vraagt Shell om klimaatdoelen voor 2030 die in lijn zijn met de afspraken van Parijs, bedoeld om de opwarming van de aarde onder de 2 graden te houden.
Vastgelijmd
Ook het pensioenfonds van de Church of England stemt voor de resolutie van Follow This, maar ook tegen de herbenoeming van voorzitter Andrew Mackenzie. Dit na "signalen" dat topman Sawan de focus verlegt naar rendement op de korte termijn, wat langetermijninvesteringen in duurzaamheid in gevaar zou brengen. Shell kijkt onder Sawan kritischer naar wat investeringen opleveren, ook die in duurzaamheid. Op de achtergrond speelt het grote verschil in beurswaarde tussen Shell en zijn Amerikaanse concurrenten ExxonMobil en Chevron.
Shell wijst de Follow This-resolutie af en beveelt het eigen rapport over de energietransitie aan, waar aandeelhouders ook hun oordeel over mogen geven. Maar daarin ontbreekt het volgens critici aan harde doelen voor de middellange termijn, waardoor het vaag blijft hoe Shell in 2050 klimaatneutraal wil zijn. Zo ontbreekt het aan een tussentijds doel voor het verlagen van de absolute hoeveelheid broeikasgassen die het verbruik van Shells producten oplevert.
Vorig jaar zorgden klimaatprotesten van andere activisten voor onrust op de aandeelhoudersvergadering. De hele bijeenkomst moest worden verplaatst nadat sommigen zich hadden vastgelijmd en door de zaal schreeuwden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
17 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
19 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
19 uur geleden