Olieconcern Shell wacht jaarvergadering vol klimaatkritiek
LONDEN (ANP) - Shell heeft een jaar van recordwinsten achter de rug, maar kan dinsdag op zijn aandeelhoudersvergadering in Londen kritische vragen van aandeelhouders verwachten. Een aantal grote beleggers heeft aangekondigd zich te scharen achter een aandeelhoudersvoorstel van Follow This, dat het olie- en gasconcern oproept de CO2-uitstoot sneller terug te dringen. Tegelijkertijd kijkt de dit jaar aangetreden topman Wael Sawan kritisch naar de rendementen op groene investeringen.
Onder andere pensioeninvesteerder PGGM, dat voor zorgfonds PFZW belegt, schaart zich achter die aandeelhoudersresolutie. Ook branchegenoot MN doet dit. Volgens oprichter Mark van Baal van de activistische beleggersgroep Follow This is dit bijzonder. De fondsen leiden de klimaatgesprekken met Shell namens institutionele beleggers die zich hebben verenigd in klimaatgroep Climate Action 100+, met samen 68 biljoen dollar in beheer.
"Dit 'engagement' met Shell heeft kennelijk weinig opgeleverd", constateert Van Baal, die sinds 2016 voorstellen indient op de jaarvergaderingen van Shell. "Hopelijk gaan er veel meestemmen, zodat er echt iets gaat gebeuren." Hij vraagt Shell om klimaatdoelen voor 2030 die in lijn zijn met de afspraken van Parijs, bedoeld om de opwarming van de aarde onder de 2 graden te houden.
Vastgelijmd
Ook het pensioenfonds van de Church of England stemt voor de resolutie van Follow This, maar ook tegen de herbenoeming van voorzitter Andrew Mackenzie. Dit na "signalen" dat topman Sawan de focus verlegt naar rendement op de korte termijn, wat langetermijninvesteringen in duurzaamheid in gevaar zou brengen. Shell kijkt onder Sawan kritischer naar wat investeringen opleveren, ook die in duurzaamheid. Op de achtergrond speelt het grote verschil in beurswaarde tussen Shell en zijn Amerikaanse concurrenten ExxonMobil en Chevron.
Shell wijst de Follow This-resolutie af en beveelt het eigen rapport over de energietransitie aan, waar aandeelhouders ook hun oordeel over mogen geven. Maar daarin ontbreekt het volgens critici aan harde doelen voor de middellange termijn, waardoor het vaag blijft hoe Shell in 2050 klimaatneutraal wil zijn. Zo ontbreekt het aan een tussentijds doel voor het verlagen van de absolute hoeveelheid broeikasgassen die het verbruik van Shells producten oplevert.
Vorig jaar zorgden klimaatprotesten van andere activisten voor onrust op de aandeelhoudersvergadering. De hele bijeenkomst moest worden verplaatst nadat sommigen zich hadden vastgelijmd en door de zaal schreeuwden.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ratingbureaus zijn iets positiever geworden over het moederbedrijf van doe-het-zelfketens Praxis en Brico, maar zien nog altijd risico's. Deze onderneming, Maxeda, kwam onlangs onder financiƫle druk te staan en sloot een overeenkomst met schuldeisers.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan importheffingen op producten gemaakt met staal en aluminium te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Naar verwachting komt president Donald Trump snel met een bekendmaking over deze heffingen, mogelijk al donderdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten staan vierkant achter Panama en kijken ernaar uit "om de economische samenwerking met deze belangrijke partner te verstevigen". Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio in reactie op het nieuws dat China Panamese schepen zou vasthouden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden verlies gesloten. De AEX-index drong een deel van de eerdere verliezen terug. Mogelijk dat uitlatingen van de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor enig optimisme zorgden. Hij zei met Oman te werken aan een protocol voor het monitoren van het scheepsverkeer in de Straat van Hormuz.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering gaat in beroep tegen de uitspraak van de rechter dat de overheid haar banden met Anthropic voorlopig niet mag verbreken. Het AI-bedrijf stapte een maand geleden naar de rechter om een besluit van het Pentagon aan te vechten om het bedrijf als een risico voor de toeleveringsketen aan te merken.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Lufthansa heeft donderdag een bod uitgebracht voor een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Eerder op de dag werd bekend dat Air France-KLM dit ook heeft gedaan.
5 uur geleden