Olieconcern Saudi Aramco ziet af van verhoging productiecapaciteit
RIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco zet een streep door zijn plannen om de productiecapaciteit te vergroten. Het bedrijf laat weten daarvoor opdracht te hebben gekregen van de overheid. Saudi-Arabië is een van de grootste olie-exporteurs ter wereld.
Het was de bedoeling dat de productiecapaciteit zou groeien naar 13 miljoen vaten per dag in 2027. Momenteel staat de maximale capaciteit op 12 miljoen vaten (van 159 liter) per dag.
Saudi Aramco produceert nu dagelijks 9 miljoen vaten, dus veel minder dan mogelijk is. Dat komt door de productiebeperkingen door oliekartel OPEC+ om de olieprijzen aan te jagen.
Hervormingsplannen
Door af te zien van de productievergroting kan Saudi-Arabië miljarden aan investeringen besparen. Dat geld zou kroonprins Mohammed bin Salman dan kunnen gebruiken voor zijn economische hervormingsplannen om het land minder afhankelijk te maken van inkomsten uit ruwe olie. Zo is Saudi-Arabië veel aan het investeren in bijvoorbeeld infrastructuur, toerisme, duurzame energiebronnen, aardgas en chemicaliën.
Saudi Aramco zegt in maart met meer informatie over de kapitaalinvesteringen te komen bij de bekendmaking van de jaarcijfers.
Een bron bij Saudi Aramco verklaarde tegen persbureau Reuters dat het besluit niet heeft te maken met technische uitdagingen bij het vergroten van de capaciteit en dat het bedrijf klaar is om de uitbreidingsplannen te hervatten als daarom wordt gevraagd. Ook heeft de beslissing niet te maken met verandering van inzicht over de toekomstige olievraag, aldus de ingewijde.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
2 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
4 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
19 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
20 uur geleden