Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oliebedrijven op Wall Street profiteren van oplopende olieprijzen

Oliebedrijven op Wall Street profiteren van oplopende olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen het weekend ingegaan. Door de oorlog in Oekraïne, waar onder meer een aanval op een kerncentrale plaatsvond, stond het sentiment van beleggers wederom onder druk. Maar de minnen op Wall Street waren bij lange na niet zo fors als de verliezen op de Europese beurzen. Oliebedrijven profiteerden daarbij van de flink oplopende olieprijzen.

De Dow-Jonesindex eindigde 0,5 procent lager op 33.614,80 punten. De brede S&P 500 verloor 0,8 procent tot 4328,87 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 1,7 procent in op 13.313,44 punten. Eerder op de dag waren er bij de belangrijkste beurzen in Europa nog minnen te zien tot wel 5 procent.

De olieprijzen stegen vrijdag wederom erg hard nu de Amerikaanse overheid overweegt om de import van Russische olie en olieproducten in de ban te doen. Dat laatste kunnen de Verenigde Staten waarschijnlijk betrekkelijk makkelijk doen omdat ze zelf veel olie produceren en relatief weinig gebruikmaken van olie uit Rusland. Maar daardoor zou het aanbod in de markt wel beperkter worden.

Amerikaanse olie

Een vat Amerikaanse olie werd door de onrust over de mogelijke ban bijna 7 procent duurder op 115,12 dollar. Brent, de maatstaf voor olie uit bijvoorbeeld het Midden-Oosten en de Noordzee, werd eveneens voor zo'n 7 procent meer verhandeld op 117,98 dollar per vat. Grote bedrijven uit de oliesector als Chevron en ExxonMobil wonnen tot bijna 4 procent. Occidental Petroleum werd zelfs bijna 18 procent meer waard.

Airbnb en Booking Holdings verloren elk juist bijna 6 procent. De ondernemingen schorten voorlopig alle activiteiten in Rusland en Belarus op. De lijst met bedrijven die Rusland op de een of andere manier voorlopig boycotten wordt zo almaar groter.

Daarentegen werd Facebook door de Russische autoriteiten zelf op zwart gezet. De Russische toezichthouder voor de media kwam tot die beslissing omdat Facebook zelf bepaalde Russische media tegenhoudt in Europese landen. Moederbedrijf Meta Platforms zakte meer dan 1 procent. Twitter dat volgens het Russische persbureau Tass eveneens wordt beperkt eindigde 0,3 procent lager.

Tesla

Tesla leverde verder 0,1 procent in. De fabrikant van elektrische auto's heeft eindelijk een voorwaardelijke goedkeuring binnen om de productie te gaan opstarten in zijn Duitse fabriek. Tesla moet nog wel aantonen dat het aan een aantal voorwaarden voldoet op het gebied van onder meer het beheersen van luchtverontreiniging.

De euro was 1,0932 dollar waard, tegenover 1,0911 dollar bij het slot van de Europese beurzen eerder op de dag.

Meer uit Financieel

Europese luchthavenkoepel blij met brandstofplannen van Brussel

BRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens zijn blij met de plannen van de Europese Commissie die de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de energiemarkten in de EU moeten beperken. Hun koepelorganisatie ACI Europe laat weten de plannen te verwelkomen.

29 minuten geleden
Wall Street opent met winst door verlenging wapenstilstand

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, nadat president Donald Trump had aangekondigd de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran te verlengen. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten voor beleggers op Wall Street, waaronder van vliegtuigbouwer Boeing.

53 minuten geleden
Grootste stijging brandstofprijzen in VK sinds invasie Oekraïne

LONDEN (ANP/RTR) - De brandstofprijzen zijn ook in het Verenigd Koninkrijk fors gestegen. Het gaat om de grootste stijging sinds juni 2022, kort nadat Rusland Oekraïne was binnengevallen. Dat meldt statistiekbureau ONS, de Britse evenknie van het CBS.

1 uur geleden
Boeing levert meer verkeersvliegtuigen af

ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.

2 uur geleden
Inspectie legt Tata Steel dwangsom op om gevaarlijke staalslak

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.

3 uur geleden
Zeker vijf tankers verleggen koers van Rotterdam naar Azië

ROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.

3 uur geleden
Waarde bitcoin op hoogste stand in elf weken

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.

3 uur geleden