Oliebedrijven op Wall Street profiteren van oplopende olieprijzen
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen het weekend ingegaan. Door de oorlog in Oekraïne, waar onder meer een aanval op een kerncentrale plaatsvond, stond het sentiment van beleggers wederom onder druk. Maar de minnen op Wall Street waren bij lange na niet zo fors als de verliezen op de Europese beurzen. Oliebedrijven profiteerden daarbij van de flink oplopende olieprijzen.
De Dow-Jonesindex eindigde 0,5 procent lager op 33.614,80 punten. De brede S&P 500 verloor 0,8 procent tot 4328,87 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 1,7 procent in op 13.313,44 punten. Eerder op de dag waren er bij de belangrijkste beurzen in Europa nog minnen te zien tot wel 5 procent.
De olieprijzen stegen vrijdag wederom erg hard nu de Amerikaanse overheid overweegt om de import van Russische olie en olieproducten in de ban te doen. Dat laatste kunnen de Verenigde Staten waarschijnlijk betrekkelijk makkelijk doen omdat ze zelf veel olie produceren en relatief weinig gebruikmaken van olie uit Rusland. Maar daardoor zou het aanbod in de markt wel beperkter worden.
Amerikaanse olie
Een vat Amerikaanse olie werd door de onrust over de mogelijke ban bijna 7 procent duurder op 115,12 dollar. Brent, de maatstaf voor olie uit bijvoorbeeld het Midden-Oosten en de Noordzee, werd eveneens voor zo'n 7 procent meer verhandeld op 117,98 dollar per vat. Grote bedrijven uit de oliesector als Chevron en ExxonMobil wonnen tot bijna 4 procent. Occidental Petroleum werd zelfs bijna 18 procent meer waard.
Airbnb en Booking Holdings verloren elk juist bijna 6 procent. De ondernemingen schorten voorlopig alle activiteiten in Rusland en Belarus op. De lijst met bedrijven die Rusland op de een of andere manier voorlopig boycotten wordt zo almaar groter.
Daarentegen werd Facebook door de Russische autoriteiten zelf op zwart gezet. De Russische toezichthouder voor de media kwam tot die beslissing omdat Facebook zelf bepaalde Russische media tegenhoudt in Europese landen. Moederbedrijf Meta Platforms zakte meer dan 1 procent. Twitter dat volgens het Russische persbureau Tass eveneens wordt beperkt eindigde 0,3 procent lager.
Tesla
Tesla leverde verder 0,1 procent in. De fabrikant van elektrische auto's heeft eindelijk een voorwaardelijke goedkeuring binnen om de productie te gaan opstarten in zijn Duitse fabriek. Tesla moet nog wel aantonen dat het aan een aantal voorwaarden voldoet op het gebied van onder meer het beheersen van luchtverontreiniging.
De euro was 1,0932 dollar waard, tegenover 1,0911 dollar bij het slot van de Europese beurzen eerder op de dag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in september opnieuw iets verder verbeterd ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het vertrouwen stond sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon, flink onder druk. Sinds juni is weer een verbetering te zien.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overzeese aanvoer van gekoelde groente en fruit nam tussen 2015 en 2025 sterk toe, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De aanvoer van groente verdubbelde in deze periode en die van fruit nam met bijna de helft toe, terwijl er minder vis en vlees werd aangevoerd. Vooral bananen en avocado's waren vorig jaar meer in trek dan tien jaar geleden.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in augustus voor het eerst sinds december 2025 op maandbasis gedaald. Vergeleken met juli waren koopwoningen 0,1 procent goedkoper, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie en de Filipijnen zijn het eens over een handelsakkoord, meldt Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Commissie. Von der Leyen spreekt in een verklaring in de nacht van maandag op dinsdag van een vrijhandelsovereenkomst die voor beide partijen tastbare voordelen moet opleveren, waaronder nieuwe kansen voor bedrijven, meer investeringen en meer banen.
1 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - Nederlanders hebben in de eerste zes maanden van dit jaar minder besteed per onlineaankoop. Het gemiddelde bestelbedrag ging voor het eerst sinds de coronaperiode omlaag en kwam uit op 100 euro. Dat is 3 procent lager dan een jaar eerder, volgens nieuwe cijfers die belangenvereniging voor webwinkels Thuiswinkel.org dinsdag presenteert.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week met overtuigende winsten gesloten, waarbij de Nasdaq een nieuw record bereikte. Vooral aandelen van AI-bedrijven waren gewild bij beleggers, na de koersval in de sector vorige week door sombere uitspraken van AI-topbestuurders over de gevaren van de technologie. Beurshandelaren lieten zich maandag echter weer leiden door de groeivooruitzichten van de techsector. Ook een aanhoudende daling van de olieprijzen verminderde de vrees dat de energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft voorgesteld om 5 miljard dollar te investeren in een nieuw fonds dat landen in het Midden-Oosten moet helpen bij de wederopbouw van energie-infrastructuur die tijdens de Iranoorlog is beschadigd. Dat meldt de Wall Street Journal maandag.
9 uur geleden