Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oliebedrijven op Wall Street profiteren van oplopende olieprijzen

Oliebedrijven op Wall Street profiteren van oplopende olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen het weekend ingegaan. Door de oorlog in Oekraïne, waar onder meer een aanval op een kerncentrale plaatsvond, stond het sentiment van beleggers wederom onder druk. Maar de minnen op Wall Street waren bij lange na niet zo fors als de verliezen op de Europese beurzen. Oliebedrijven profiteerden daarbij van de flink oplopende olieprijzen.

De Dow-Jonesindex eindigde 0,5 procent lager op 33.614,80 punten. De brede S&P 500 verloor 0,8 procent tot 4328,87 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 1,7 procent in op 13.313,44 punten. Eerder op de dag waren er bij de belangrijkste beurzen in Europa nog minnen te zien tot wel 5 procent.

De olieprijzen stegen vrijdag wederom erg hard nu de Amerikaanse overheid overweegt om de import van Russische olie en olieproducten in de ban te doen. Dat laatste kunnen de Verenigde Staten waarschijnlijk betrekkelijk makkelijk doen omdat ze zelf veel olie produceren en relatief weinig gebruikmaken van olie uit Rusland. Maar daardoor zou het aanbod in de markt wel beperkter worden.

Amerikaanse olie

Een vat Amerikaanse olie werd door de onrust over de mogelijke ban bijna 7 procent duurder op 115,12 dollar. Brent, de maatstaf voor olie uit bijvoorbeeld het Midden-Oosten en de Noordzee, werd eveneens voor zo'n 7 procent meer verhandeld op 117,98 dollar per vat. Grote bedrijven uit de oliesector als Chevron en ExxonMobil wonnen tot bijna 4 procent. Occidental Petroleum werd zelfs bijna 18 procent meer waard.

Airbnb en Booking Holdings verloren elk juist bijna 6 procent. De ondernemingen schorten voorlopig alle activiteiten in Rusland en Belarus op. De lijst met bedrijven die Rusland op de een of andere manier voorlopig boycotten wordt zo almaar groter.

Daarentegen werd Facebook door de Russische autoriteiten zelf op zwart gezet. De Russische toezichthouder voor de media kwam tot die beslissing omdat Facebook zelf bepaalde Russische media tegenhoudt in Europese landen. Moederbedrijf Meta Platforms zakte meer dan 1 procent. Twitter dat volgens het Russische persbureau Tass eveneens wordt beperkt eindigde 0,3 procent lager.

Tesla

Tesla leverde verder 0,1 procent in. De fabrikant van elektrische auto's heeft eindelijk een voorwaardelijke goedkeuring binnen om de productie te gaan opstarten in zijn Duitse fabriek. Tesla moet nog wel aantonen dat het aan een aantal voorwaarden voldoet op het gebied van onder meer het beheersen van luchtverontreiniging.

De euro was 1,0932 dollar waard, tegenover 1,0911 dollar bij het slot van de Europese beurzen eerder op de dag.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met verliezen na gevechten in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.

3 uur geleden
Eurocommissaris Hoekstra: nieuwe heffingen VS kunnen niet

AMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.

3 uur geleden
Griekenland niet langer op economische probleemlijst EU

ATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".

4 uur geleden
Ackman wil belang in Universal Music verkopen na afgeketst bod

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.

5 uur geleden
FME wijst op randvoorwaarden voor vergroten onafhankelijkheid

ZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.

6 uur geleden
Aandelenbeurs Amsterdam sluit in mineur na nieuwe aanvallen Iran

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.

8 uur geleden
Aandeelhouders Air France-KLM akkoord met beloning topman Smith

PARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiële beloning.

8 uur geleden