Olie- en gasconcern Shell helpt AEX aan kleine winst
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell stond woensdag bovenaan in de AEX-index, die een kleine winst liet zien. De stemming op het Damrak werd gesteund door sterke koerswinsten in Azië en op Wall Street. De Amsterdamse beurs lijkt daarmee de koersverliezen die volgden op de Russische invasie in Oekraïne verder achter zich te laten.
De oorlog in Oekraïne bleef de beurshandel wel domineren. De Oekraïense president Volodimir Zelenski zei dat de vredesgesprekken met Rusland "zwaar" en "soms confronterend" waren. Maar hij zei ook dat er "stap voor stap" vooruitgang wordt geboekt. Daarnaast zullen de Verenigde Staten en westerse bondgenoten naar verwachting deze week extra sancties aankondigen tegen Rusland.
In Nederland is de stemming onder consumenten sinds de Russische inval in Oekraïne flink verder verslechterd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zakte de graadmeter waarmee het vertrouwen wordt gemeten bijna naar het laagste niveau ooit.
Andere beurzen
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 729,89 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 1055,66 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs bleven vrijwel vlak. Londen won 0,3 procent ondanks een verdere toename van de Britse inflatie tot 6,2 procent in februari.
Shell won 1,3 procent, mede dankzij de hogere olieprijzen. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield sloot de rij met een min van 0,7 procent.
Boskalis
In de MidKap won Boskalis 0,1 procent. De maritiem dienstverlener heeft een contract met een waarde van tussen de 50 miljoen en 150 miljoen euro gekregen van netbeheerder TenneT. De opdracht omvat onder meer de installatie van exportkabels die het geplande offshore windmolenpark Hollandse Kust West Beta zullen verbinden met het hoogspanningsnet van TenneT in Nederland. Boskalis voert het contract uit met zijn partner NBO, die de kabels zal ontwerpen en leveren.
Renewi steeg dik 1 procent na een positieve handelsupdate van het afval- en recyclingbedrijf. Avantium zakte bijna 5 procent na publicatie van de jaarcijfers. Het chemieconcern zag de omzet in 2021 met 11 procent stijgen, maar leed wel meer verlies. In Stockholm daalde Volvo Cars licht. De autoproducent verlaagde zijn verwachtingen vanwege het wereldwijde chiptekort, dat vooral de autosector raakt.
De euro was 1,1021 dollar waard, tegen 1,1014 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 110,38 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent meer op 116,90 dollar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week lager gesloten. Vooral verliezen bij Nvidia en andere chipbedrijven drukten op de beurzen, nadat topbestuurders van Amerikaanse AI-bedrijven hun zorgen over de veiligheid van kunstmatige intelligentie hadden uitgesproken. Ook waren beleggers nerveus nadat de rente op Amerikaanse staatsobligaties kortstondig boven de 5 procent uitkwam. Dat was voor het eerst sinds 2023.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.
6 uur geledenREDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
9 uur geleden