Olie- en gasconcern Shell helpt AEX aan kleine winst
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell stond woensdag bovenaan in de AEX-index, die een kleine winst liet zien. De stemming op het Damrak werd gesteund door sterke koerswinsten in Azië en op Wall Street. De Amsterdamse beurs lijkt daarmee de koersverliezen die volgden op de Russische invasie in Oekraïne verder achter zich te laten.
De oorlog in Oekraïne bleef de beurshandel wel domineren. De Oekraïense president Volodimir Zelenski zei dat de vredesgesprekken met Rusland "zwaar" en "soms confronterend" waren. Maar hij zei ook dat er "stap voor stap" vooruitgang wordt geboekt. Daarnaast zullen de Verenigde Staten en westerse bondgenoten naar verwachting deze week extra sancties aankondigen tegen Rusland.
In Nederland is de stemming onder consumenten sinds de Russische inval in Oekraïne flink verder verslechterd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zakte de graadmeter waarmee het vertrouwen wordt gemeten bijna naar het laagste niveau ooit.
Andere beurzen
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 729,89 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 1055,66 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs bleven vrijwel vlak. Londen won 0,3 procent ondanks een verdere toename van de Britse inflatie tot 6,2 procent in februari.
Shell won 1,3 procent, mede dankzij de hogere olieprijzen. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield sloot de rij met een min van 0,7 procent.
Boskalis
In de MidKap won Boskalis 0,1 procent. De maritiem dienstverlener heeft een contract met een waarde van tussen de 50 miljoen en 150 miljoen euro gekregen van netbeheerder TenneT. De opdracht omvat onder meer de installatie van exportkabels die het geplande offshore windmolenpark Hollandse Kust West Beta zullen verbinden met het hoogspanningsnet van TenneT in Nederland. Boskalis voert het contract uit met zijn partner NBO, die de kabels zal ontwerpen en leveren.
Renewi steeg dik 1 procent na een positieve handelsupdate van het afval- en recyclingbedrijf. Avantium zakte bijna 5 procent na publicatie van de jaarcijfers. Het chemieconcern zag de omzet in 2021 met 11 procent stijgen, maar leed wel meer verlies. In Stockholm daalde Volvo Cars licht. De autoproducent verlaagde zijn verwachtingen vanwege het wereldwijde chiptekort, dat vooral de autosector raakt.
De euro was 1,1021 dollar waard, tegen 1,1014 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 110,38 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent meer op 116,90 dollar.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - De storing bij de elektronische paspoortcontrole op Schiphol is verholpen, meldt de Koninklijke Marechaussee. Volgens een woordvoerder van Schiphol hebben enkele honderden mensen hun vlucht gemist nadat sinds 06.00 uur de zogeheten e-gates niet meer werkten. Dat leidde tot lange rijen op de luchthaven. Door de herfstvakantie was het op Schiphol een van de drukste dagen van het jaar.
41 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt vanaf vrijdag weer boodschappen, meldt de supermarktketen. Alle bestellingen tot en met donderdag zijn geannuleerd. Het is ook nog niet mogelijk om nieuwe bestellingen te plaatsen, meldt Albert Heijn. De supermarktketen kampt sinds een week met problemen door een cyberbeveiligingsincident.
2 uur geledenLOUGHTON (ANP) - Microsoft heeft zich teruggetrokken uit een deal rondom een datacenter in het Verenigd Koninkrijk. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Microsoft zou de belangrijkste klant worden van een nieuw datacenter in het Britse Loughton, dat daar wordt gebouwd door het Britse datacenterbedrijf Nscale.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een storing bij de elektrische paspoortcontrole zorgt zondag voor lange rijen op Schiphol. Dat bevestigen de luchthaven en de Koninklijke Marechaussee na berichtgeving van De Telegraaf. De zogeheten e-gates werken niet en daarom moeten alle reizigers voor een paspoortcontrole langs de balie, legt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee uit.
4 uur geledenHANOI (ANP/RTR) - Noorwegen, Zwitserland, IJsland en Liechtenstein hebben een vrijhandelsakkoord met Vietnam gesloten. Dat hebben de regeringen van Noorwegen en Vietnam zondag bekendgemaakt. De vier Europese landen zijn geen onderdeel van de Europese Unie en zitten samen in de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA).
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Opel, Citroën en Fiat, is van plan om dit jaar honderden extra ingenieurs aan te nemen op verschillende locaties in Europa en de Verenigde Staten. Dat heeft hoofd engineering en technologie van de autofabrikant Ned Curic gezegd tijdens een autobeurs in Parijs.
1 dag geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat de vraag naar de nieuwste iPhone Duo "buitengewoon" is, nadat de verwachte levertijden al snel opliepen naar eind januari volgend jaar. "De vraag naar pre-orders voor de iPhone Duo, onze eerste opvouwbare iPhone, is buitengewoon", meldt het bedrijf in een verklaring.
1 dag geleden