Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Olie- en gasbedrijven vooruit op beurs door hogere energieprijzen

Olie- en gasbedrijven vooruit op beurs door hogere energieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn de beursweek met winst begonnen. De almaar stijgende energieprijzen in Europa zorgden voor hogere koersen voor olie- en gasbedrijven als Shell, BP, Total en Eni. Techinvesteerder Prosus had in Amsterdam opnieuw last van de toenemende reguleringsdrift van Peking in de Chinese techsector.

Verder bleef de hoop op een sterk economisch herstel van de coronacrisis in de eurozone een rol spelen op de beursvloeren. Bedrijven die daar gevoelig voor zijn, zoals banken en verzekeraars maar ook winkelvastgoedbedrijven, gingen omhoog. Tegelijkertijd waren er zorgen om de economische groei in China door nieuwe uitbraken van het coronavirus, wat luxemerken parten speelde.

De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,4 procent hoger op 791,45 punten. De MidKap dikte 0,7 procent aan tot 1098,84 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,6 procent.

Shell

Shell was de grootste stijger in de AEX met een plus van 2,5 procent. Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 70,38 dollar per vat, Brentolie kostte met een prijs van 73,40 dollar per vat 0,7 procent meer. Ook ging de prijs van gas voor het eerst boven de 60 euro per megawattuur en bereikten de prijzen van energie in Duitsland en het Verenigd Koninkrijk nieuwe records. Andere olie- en gasbedrijven als BP, Total en Eni stegen tot 3,1 procent.

Prosus (min 2,9 procent) sloot de rij na een koersverlies van 2,5 procent voor het Chinese internetbedrijf Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft. China zou grote techbedrijven nog harder aan moeten pakken, zo bepleitte een adviseur van de Chinese centrale bank.

Luxemerken

Luxemerken als Kering, LVMH, Hermes, Richemont, Tod's en Burberry verloren tot 6,5 procent. De Chinese economie dreigt door de vele uitbraken van het coronavirus en de strenge maatregelen die China neemt om verspreiding te voorkomen minder hard te groeien. De Chinese markt is voor de luxebedrijven een belangrijke inkomstenbron.

AB Foods zakte 2,4 procent in Londen na tegenvallende verkoopcijfers van kledingketen Primark. Het Britse detailhandelsconcern verhoogde desondanks wel zijn winstverwachting voor het hele jaar. In Frankfurt steeg Zooplus 9 procent. Investeerder Hellman & Friedman verhoogde zijn bod op de Duitse dierenwebwinkel van 3 miljard euro naar bijna 3,3 miljard euro.

De euro was 1,1817 dollar waard tegen 1,1830 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Italiaanse centrale bank: oorlog raakt groei economie

ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.

9 uur geleden
Tata Steel legt installatie tijdelijk stil om te hoge uitstoot

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.

11 uur geleden
Beloning KLM-topvrouw stijgt ruim 30 procent in bezuinigingsjaar

AMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.

12 uur geleden
Israël hervat productie groot gasveld na stillegging om oorlog

JERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.

12 uur geleden
Forse groei werkgelegenheid VS in maart na krimp maand eerder

WASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.

14 uur geleden
Luchtvaart rekent op annuleringen bij blijvende sluiting Hormuz

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.

16 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten stuwt wereldvoedselprijzen, ziet FAO

ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.

17 uur geleden