Olie- en gasbedrijven vooruit op beurs door hogere energieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn de beursweek met winst begonnen. De almaar stijgende energieprijzen in Europa zorgden voor hogere koersen voor olie- en gasbedrijven als Shell, BP, Total en Eni. Techinvesteerder Prosus had in Amsterdam opnieuw last van de toenemende reguleringsdrift van Peking in de Chinese techsector.
Verder bleef de hoop op een sterk economisch herstel van de coronacrisis in de eurozone een rol spelen op de beursvloeren. Bedrijven die daar gevoelig voor zijn, zoals banken en verzekeraars maar ook winkelvastgoedbedrijven, gingen omhoog. Tegelijkertijd waren er zorgen om de economische groei in China door nieuwe uitbraken van het coronavirus, wat luxemerken parten speelde.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,4 procent hoger op 791,45 punten. De MidKap dikte 0,7 procent aan tot 1098,84 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,6 procent.
Shell
Shell was de grootste stijger in de AEX met een plus van 2,5 procent. Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 70,38 dollar per vat, Brentolie kostte met een prijs van 73,40 dollar per vat 0,7 procent meer. Ook ging de prijs van gas voor het eerst boven de 60 euro per megawattuur en bereikten de prijzen van energie in Duitsland en het Verenigd Koninkrijk nieuwe records. Andere olie- en gasbedrijven als BP, Total en Eni stegen tot 3,1 procent.
Prosus (min 2,9 procent) sloot de rij na een koersverlies van 2,5 procent voor het Chinese internetbedrijf Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft. China zou grote techbedrijven nog harder aan moeten pakken, zo bepleitte een adviseur van de Chinese centrale bank.
Luxemerken
Luxemerken als Kering, LVMH, Hermes, Richemont, Tod's en Burberry verloren tot 6,5 procent. De Chinese economie dreigt door de vele uitbraken van het coronavirus en de strenge maatregelen die China neemt om verspreiding te voorkomen minder hard te groeien. De Chinese markt is voor de luxebedrijven een belangrijke inkomstenbron.
AB Foods zakte 2,4 procent in Londen na tegenvallende verkoopcijfers van kledingketen Primark. Het Britse detailhandelsconcern verhoogde desondanks wel zijn winstverwachting voor het hele jaar. In Frankfurt steeg Zooplus 9 procent. Investeerder Hellman & Friedman verhoogde zijn bod op de Duitse dierenwebwinkel van 3 miljard euro naar bijna 3,3 miljard euro.
De euro was 1,1817 dollar waard tegen 1,1830 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
10 uur geleden