Olie- en benzineprijzen in VS stijgen door importheffingen Trump
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn gestegen nadat president Donald Trump forse tarieven heeft ingesteld op een reeks importproducten, waaronder ruwe olie uit Canada en Mexico. Dit dreigt te leiden tot hogere kosten voor Amerikaanse consumenten.
Een vat Amerikaanse olie steeg maandagochtend tot 3,7 procent, al zakte de koersstijging later wel terug tot zo'n 2 procent. Brentolie, de olie uit onder meer het Midden-Oosten en de Noordzee, werd ongeveer 1 procent duurder. Op de brandstofmarkt in New York gingen de benzineprijzen daarnaast tot meer dan 6 procent omhoog.
Trump maakte afgelopen weekend zijn eerdere dreigementen waar met de aankondiging vanaf dinsdag heffingen van 25 procent op Canadese en Mexicaanse import en 10 procent op Chinese goederen in te voeren. Voor energie uit Canada geldt een verlaagd tarief van 10 procent. Daarmee lijkt de door economen gevreesde handelsoorlog werkelijkheid te worden. Vanuit Canada en Mexico zijn al vergeldingsmaatregelen aangekondigd.
Buurlanden
Canada en Mexico zijn belangrijke olieleveranciers van de Verenigde Staten. De noorderbuur is zelfs goed voor het grootste deel van de Amerikaanse olie-import. Dit gaat om ongeveer 4 miljoen vaten per dag. Ook komen er dagelijks voor ongeveer 500.000 vaten olie uit Mexico. De importheffingen betekenen dat bij het importeren van de betreffende producten een extra heffing moet worden betaald.
De olieprijzen waren in januari al opgelopen tot het hoogste niveau in maanden. Dat kwam mede door nieuwe Amerikaanse sancties tegen Rusland. Ook bij tankstations in Nederland zijn de prijzen vorige maand gestegen, al zakten ze vorige week wel weer wat terug. Volgens de laatste cijfers van consumentencollectief UnitedConsumers bedraagt de landelijke adviesprijs voor een liter Euro95 2,172 euro. Dat is enkele centen meer dan rond de jaarwisseling. De adviesprijzen worden doorgaans alleen langs de snelweg gevraagd. Elders kun je vaak goedkoper tanken.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden