Olie- en benzineprijzen in VS stijgen door importheffingen Trump
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn gestegen nadat president Donald Trump forse tarieven heeft ingesteld op een reeks importproducten, waaronder ruwe olie uit Canada en Mexico. Dit dreigt te leiden tot hogere kosten voor Amerikaanse consumenten.
Een vat Amerikaanse olie steeg maandagochtend tot 3,7 procent, al zakte de koersstijging later wel terug tot zo'n 2 procent. Brentolie, de olie uit onder meer het Midden-Oosten en de Noordzee, werd ongeveer 1 procent duurder. Op de brandstofmarkt in New York gingen de benzineprijzen daarnaast tot meer dan 6 procent omhoog.
Trump maakte afgelopen weekend zijn eerdere dreigementen waar met de aankondiging vanaf dinsdag heffingen van 25 procent op Canadese en Mexicaanse import en 10 procent op Chinese goederen in te voeren. Voor energie uit Canada geldt een verlaagd tarief van 10 procent. Daarmee lijkt de door economen gevreesde handelsoorlog werkelijkheid te worden. Vanuit Canada en Mexico zijn al vergeldingsmaatregelen aangekondigd.
Buurlanden
Canada en Mexico zijn belangrijke olieleveranciers van de Verenigde Staten. De noorderbuur is zelfs goed voor het grootste deel van de Amerikaanse olie-import. Dit gaat om ongeveer 4 miljoen vaten per dag. Ook komen er dagelijks voor ongeveer 500.000 vaten olie uit Mexico. De importheffingen betekenen dat bij het importeren van de betreffende producten een extra heffing moet worden betaald.
De olieprijzen waren in januari al opgelopen tot het hoogste niveau in maanden. Dat kwam mede door nieuwe Amerikaanse sancties tegen Rusland. Ook bij tankstations in Nederland zijn de prijzen vorige maand gestegen, al zakten ze vorige week wel weer wat terug. Volgens de laatste cijfers van consumentencollectief UnitedConsumers bedraagt de landelijke adviesprijs voor een liter Euro95 2,172 euro. Dat is enkele centen meer dan rond de jaarwisseling. De adviesprijzen worden doorgaans alleen langs de snelweg gevraagd. Elders kun je vaak goedkoper tanken.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk stelt miljoenen beschikbaar voor de meest kwetsbare Britse huishoudens. Met de financiƫle steun worden de huishoudens geholpen de stijgende kosten van stookolie te kunnen dragen. Dat maakte de Britse premier Keir Starmer maandag bekend.
16 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winsten geopend. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft vooral uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen voor de olieprijzen. Daarnaast komt de Amerikaanse centrale bank deze week met een nieuw rentebesluit. De Federal Reserve zal de rente naar verwachting opnieuw onveranderd laten vanwege de onzekerheid door de oorlog.
40 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde vraag naar vloeibaar gemaakt aardgas (lng) zal de komende jaren sterk blijven toenemen. Dat verwacht Shell. Het bedrijf denkt dat die vraag in 2050 met minstens 45 procent zal groeien vergeleken met vorig jaar.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent heeft een dreigement van president Donald Trump aan China maandag afgezwakt. Trump gaf zondag in de Financial Times aan dat hij een top met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping eind deze maand overweegt uit te stellen als China niet helpt met het heropenen van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf krijgen een oorlogstoeslag. Dat melden de vakbond Nautilus en de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) na overleg. De Perzische Golf is aangemerkt als oorlogsgebied en bemanningsleden krijgen daarom een dubbele gage. De gevarentoeslag geldt ook voor zeevarenden die varen door de Straat van Hormuz en de Golf van Oman.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het AI-cloudbedrijf Nebius heeft een overeenkomst met Meta ondertekend ter waarde van zo'n 27 miljard dollar (ongeveer 23,5 miljard euro). Het bedrijf zegt infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) te gaan leveren aan de eigenaar van Facebook en Instagram.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.
3 uur geleden