Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OESO: zet gerichte migratie en opleidingen in tegen arbeidstekort

OESO: zet gerichte migratie en opleidingen in tegen arbeidstekort

PARIJS (ANP) - De Nederlandse overheid zou bij zijn migratiebeleid meer rekening moeten houden met de tekorten op de arbeidsmarkt. Dat vindt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), die daarin een oplossing zit voor de personeelskrapte. Die ontstaat mede door de vergrijzing en zal in de toekomst dus nog erger worden. Ook op andere vlakken zou Nederland meer kunnen doen.

Nu is het nog zo dat als bedrijven mensen van buiten de Europese Unie aan willen trekken, ze eerst moeten aantonen dat ze binnen de Europese Economische Ruimte en Zwitserland hebben gezocht maar daar niemand konden vinden. Die vereiste zou moeten komen te vervallen voor sectoren waar een grote krapte is, zoals technische beroepen die verband houden met de energietransitie. Ook is er geen migratieprogramma dat zich richt op middelbaar opgeleide mensen terwijl er daar wel veel van nodig zijn.

Om de energiedoelen van de overheid voor 2030 te halen moeten namelijk nog 28.000 technische banen worden vervuld. Dat zijn er meer dan het totaal aantal werknemers in de energiesector op dit moment, aldus de denktank.

Opleiding

Ook bij opleiding en training moet er meer aandacht worden besteed aan sectoren met tekorten. Er wordt sowieso jaarlijks zeker 1,5 miljard euro te weinig uitgegeven aan training. Met het STAP-budget van de overheid maakt de OESO ook korte metten. Het budget daarvoor was te klein, er werd geen voorrang gegeven aan cursussen waar direct behoefte aan was op de arbeidsmarkt en er werd te weinig ingezet op gezamenlijke financiering met werkgevers.

Verder trekt het beroepsonderwijs te weinig studenten aan ondanks dat ze daar beroepen en vaardigheden kunnen leren waar zeer veel vraag naar is. Als een van de oorzaken ziet de OESO het feit dat er te veel verschillende sporen op het vmbo zijn. De denktank raadt onder meer aan om scholen de mogelijkheid te geven om studenten de kans te geven onderdelen van meer theoretisch en beroepsonderwijs te volgen.

Tenslotte moeten Nederlanders ook meer uren gaan werken. Maar dat hangt samen met te weinig beschikbaarheid van kinderopvang die bovendien duur is. De OESO erkent dat de omvorming van de regels rond kinderopvang ingewikkeld is. Juist als die toegankelijker wordt gemaakt zijn er in die sector veel meer banen nodig en neemt de krapte op de arbeidsmarkt op korte termijn alleen maar toe. Ook hangt de toeslag die je krijgt voor kinderopvang nu samen met het aantal uren dat je werkt. Als die koppeling wordt losgelaten, zet dat niet aan om meer te gaan werken, denkt de OESO.

Meer uit Financieel

Argentinië stelt belastingverhogingen uit om duurdere energie

BUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.

47 minuten geleden
Peter Wennink: digitale veiligheid is hoeksteen van samenleving

DEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.

50 minuten geleden
Lufthansa waarschuwt voor brandstoftekorten buiten Europa

FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.

2 uur geleden
AEX sluit fors hoger na opmerkingen Trump over einde oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.

2 uur geleden
SpaceX dient aanvraag in voor beursnotering, zeggen bronnen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.

3 uur geleden
Toezichthouders en OM willen uitgebreider EU-verbod uitkleedapps

DEN HAAG (ANP) - Toezichthouders, de politie en het Openbaar Ministerie (OM) vinden dat het EU-verbod op apps die AI gebruiken om naaktbeelden van mensen te maken, niet ver genoeg gaat. Het Europees Parlement stemde vorige week voor een verbod op apps die dit soort beelden genereren zonder de toestemming van die persoon. De organisaties willen dat de tools helemaal worden verboden.

3 uur geleden
ABP verkoopt aandelen in omstreden softwarebedrijf Palantir

HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, heeft zijn aandelen van het omstreden Amerikaanse softwarebedrijf Palantir verkocht, bevestigde een woordvoerster naar aanleiding van berichtgeving van onder andere De Telegraaf.

3 uur geleden