OESO: waarde goederenhandel G20-landen krimpt opnieuw
PARIJS (ANP) - De waarde van de goederenhandel van de grootste economieën van de wereld, verenigd in de G20, is in het derde kwartaal opnieuw gekrompen ten opzichte van een kwartaal eerder. Ook de groei van de dienstenhandel lijkt af te vlakken, meldt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO).
Na een daling in het afgelopen kwartaal daalden de export en import van de groep van negentien belangrijkste industrielanden en de Europese Unie in het derde kwartaal met respectievelijk 1,2 en 2,1 procent. Dat komt volgens de OESO door de aanhoudende economische vertraging in vooral Oost-Azië en Europa.
De goederenexport in de Europese Unie daalde met 1,5 procent en met ruim 2 procent in Duitsland en Frankrijk. De daling werd grotendeels veroorzaakt door lagere verkopen van machines en transportmiddelen. In China daalde de export met 6,1 procent, deels door lagere verkopen van machines en staalproducten. Noord-Amerika trotseerde de trend en liet een herstel van de export zien, vooral in de Verenigde Staten, dankzij de aanhoudende sterke handel in de automobiel- en energiesector.
De schattingen van de OESO wijzen verder op een vlakke groei van de G20-handel in diensten in het derde kwartaal, vergeleken met het voorgaande kwartaal. De dienstenexport en -import zijn in het derde kwartaal naar schatting met slechts 0,1 en 0,2 procent gegroeid, na de groei van respectievelijk 1,1 en 1 procent in het tweede kwartaal van 2023.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.
1 uur geledenWILMSLOW (ANP/BLOOMBERG) - De Britse gegevensbeschermingsautoriteit stelt een onderzoek in naar chatbot Grok. Het is de tweede Britse toezichthouder die de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI onder de loep neemt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Palantir Technologies behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het bedrijf, dat software ontwikkelt voor het analyseren en koppelen van grote hoeveelheden data, presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook rekent Palantir op een sterke omzetgroei dit jaar dankzij de forse Amerikaanse defensie-uitgaven.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - De Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT verwacht niet nog meer investeerders aan te trekken voor zijn Duitse onderdelen. Dat zei topvrouw Manon van Beek na een toelichting op de dinsdag aangekondigde investering van de Duitse staat. Die verwerft via een staatsbank voor 3,3 miljard euro een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
3 uur geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft Josh D'Amaro, hoofd van de pretparken van Disney, benoemd tot nieuwe topman. Hij volgt Bob Iger (74) op, die Disney bijna twee decennia heeft geleid in twee afzonderlijke periodes.
3 uur geleden