OESO: waarde goederenhandel G20-landen krimpt opnieuw
PARIJS (ANP) - De waarde van de goederenhandel van de grootste economieën van de wereld, verenigd in de G20, is in het derde kwartaal opnieuw gekrompen ten opzichte van een kwartaal eerder. Ook de groei van de dienstenhandel lijkt af te vlakken, meldt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO).
Na een daling in het afgelopen kwartaal daalden de export en import van de groep van negentien belangrijkste industrielanden en de Europese Unie in het derde kwartaal met respectievelijk 1,2 en 2,1 procent. Dat komt volgens de OESO door de aanhoudende economische vertraging in vooral Oost-Azië en Europa.
De goederenexport in de Europese Unie daalde met 1,5 procent en met ruim 2 procent in Duitsland en Frankrijk. De daling werd grotendeels veroorzaakt door lagere verkopen van machines en transportmiddelen. In China daalde de export met 6,1 procent, deels door lagere verkopen van machines en staalproducten. Noord-Amerika trotseerde de trend en liet een herstel van de export zien, vooral in de Verenigde Staten, dankzij de aanhoudende sterke handel in de automobiel- en energiesector.
De schattingen van de OESO wijzen verder op een vlakke groei van de G20-handel in diensten in het derde kwartaal, vergeleken met het voorgaande kwartaal. De dienstenexport en -import zijn in het derde kwartaal naar schatting met slechts 0,1 en 0,2 procent gegroeid, na de groei van respectievelijk 1,1 en 1 procent in het tweede kwartaal van 2023.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
23 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Autoriteiten in Taiwan hebben huiszoekingen gedaan in woningen van een voormalige leidinggevende van chipfabrikant TSMC. Deze oud-medewerker, Lo Wen-jen, wordt ervan verdacht bedrijfsgeheimen te hebben doorgespeeld aan de Amerikaanse concurrent Intel.
1 uur geledenBRABRAND (ANP) - De Deense woonwinkelketen JYSK kende afgelopen boekjaar het beste jaar ooit in Nederland. De Scandinavische retailer zag de omzet en het bedrijfsresultaat in Nederland verder groeien in het boekjaar, dat liep tot eind augustus. Ook internationaal werden recordresultaten behaald, meldt het concern.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft Morgan Stanley een boete van 101 miljoen euro opgelegd, omdat de Amerikaanse bank dividendbelasting heeft ontdoken in Nederland. Morgan Stanley vroeg via een speciale constructie dividendbelasting terug van de fiscus, terwijl het financiële concern daar volgens de openbaar aanklagers geen recht op had.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer inzetten op biologische grondstoffen van eigen bodem om de afhankelijkheid van de import van producten die van fossiele brandstoffen zijn gemaakt te verminderen. Dat stelt de Europese Commissie voor in een plan over de zogenoemde bio-economie dat donderdag is gepresenteerd.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Meerdere bedrijven hebben zich bij de curatoren van het failliete Soly gemeld met interesse in het zonne-energiebedrijf. Dat meldt curator Pieter Lettinga, die laat weten dat de curatoren met de zeer geïnteresseerde partijen de komende tijd om tafel gaan. Dan wordt onderzocht wat de mogelijkheden zijn voor een eventuele overname van alle of een deel van de activiteiten van het Groningse bedrijf.
4 uur geleden