OESO verwacht meer groei, maar waarschuwt voor protectionisme
PARIJS (ANP/AFP) - De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft woensdag haar wereldgroeivooruitzichten voor 2025 licht verhoogd naar 3,3 procent, maar waarschuwt tegelijkertijd voor het risico van protectionistische maatregelen die inflatie kunnen aanwakkeren en de economie kunnen afremmen.
De denktank uit Parijs gaf, kort voor de terugkeer van Donald Trump naar het Witte Huis, aan dat nieuwe tarieven voor handelspartners van de Verenigde Staten schadelijk kunnen zijn. De OESO stelt dat "een toename van handelsbeperkende maatregelen de kosten en prijzen kan verhogen, investeringen kan ontmoedigen en uiteindelijk de groei kan verlagen."
De verhoging van de wereldgroeivooruitzichten met 0,1 procentpunt naar 3,3 procent voor volgend jaar is voornamelijk te danken aan de sterkere groei in de VS. Zowel Frankrijk als Duitsland verlaagden juist hun groeivoorspellingen voor 2025 met 0,3 procentpunt, naar respectievelijk 0,9 en 0,7 procent. Dat komt onder meer door politieke crises en de problemen in de Duitse industrie.
Stijgende handelsspanningen
De vooruitzichten blijven onzeker, benadrukt de OESO. "Een verscherping van de lopende conflicten in het Midden-Oosten zou de energiemarkten kunnen verstoren en het vertrouwen en de groei kunnen schaden. Stijgende handelsspanningen kunnen de handelsgroei in gevaar brengen", aldus de organisatie.
De OESO adviseert landen over beleidskwesties, publiceert regelmatig economische prognoses en beoordeelt factoren die van invloed kunnen zijn op de wereldwijde groei.
Meer uit Financieel
BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
43 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
4 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.
5 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is vrijdag iets lager gesloten. Beleggers waren terughoudender, nadat de hoofdindex donderdag een opmars maakte en voor het eerst de mijlpaal van 1000 punten bereikte.
6 uur geleden