OESO verwacht meer groei, maar waarschuwt voor protectionisme
PARIJS (ANP/AFP) - De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft woensdag haar wereldgroeivooruitzichten voor 2025 licht verhoogd naar 3,3 procent, maar waarschuwt tegelijkertijd voor het risico van protectionistische maatregelen die inflatie kunnen aanwakkeren en de economie kunnen afremmen.
De denktank uit Parijs gaf, kort voor de terugkeer van Donald Trump naar het Witte Huis, aan dat nieuwe tarieven voor handelspartners van de Verenigde Staten schadelijk kunnen zijn. De OESO stelt dat "een toename van handelsbeperkende maatregelen de kosten en prijzen kan verhogen, investeringen kan ontmoedigen en uiteindelijk de groei kan verlagen."
De verhoging van de wereldgroeivooruitzichten met 0,1 procentpunt naar 3,3 procent voor volgend jaar is voornamelijk te danken aan de sterkere groei in de VS. Zowel Frankrijk als Duitsland verlaagden juist hun groeivoorspellingen voor 2025 met 0,3 procentpunt, naar respectievelijk 0,9 en 0,7 procent. Dat komt onder meer door politieke crises en de problemen in de Duitse industrie.
Stijgende handelsspanningen
De vooruitzichten blijven onzeker, benadrukt de OESO. "Een verscherping van de lopende conflicten in het Midden-Oosten zou de energiemarkten kunnen verstoren en het vertrouwen en de groei kunnen schaden. Stijgende handelsspanningen kunnen de handelsgroei in gevaar brengen", aldus de organisatie.
De OESO adviseert landen over beleidskwesties, publiceert regelmatig economische prognoses en beoordeelt factoren die van invloed kunnen zijn op de wereldwijde groei.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Renault gaat helpen bij het opzetten van een militaire drone-industrie, meldt het bedrijf. De Franse autofabrikant zegt daarmee in te gaan op een verzoek van het Franse ministerie van Defensie.
14 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Kleinere Nederlandse banken proberen met hogere rentes op deposito's spaarders aan zich te binden, meldt vergelijkingswebsite Geld.nl. De geboden rente is soms wel een procentpunt hoger dan bij grootbanken.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten overwegen minder Amerikaanse producten te kopen nu de politieke en economische spanningen tussen Europa en de Verenigde Staten oplopen. Dat meldt Onderneming.nl, een kennisplatform voor ondernemers, op basis van eigen onderzoek. Volgens een enquĂȘte onder een consumentenpanel van duizend Nederlanders overwegen vier op de tien van hen minder Amerikaanse producten aan te schaffen.
1 uur geledenMARSEILLE (ANP/RTR) - De grote Franse containervervoerder CMA CGM laat schepen het Suezkanaal in Egypte mijden in verband met "wereldwijde onzekerheden". Schepen gaan daarom via Zuid-Afrika. Eerder had CMA CGM juist plannen om vaker via Suez te varen nu de rust in de Rode Zee is teruggekeerd en de Jemenitische Houthi-rebellen geen aanvallen meer uitvoeren op schepen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schiphol en KLM laten onafhankelijk onderzoek doen naar de dagenlange verstoringen door het winterweer, begin deze maand. Dat meldt demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) aan de Kamer. Door sneeuwval werden veel vluchten geschrapt en moesten honderden mensen op de luchthaven overnachten.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Meerdere vluchten naar Eindhoven Airport zijn omgeleid wegens slecht zicht. De landingsbaan is door mist niet goed zichtbaar voor aankomende vluchten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) krijgt vrijdag een notering aan de aandelenbeurs in Amsterdam. Daarbij gaat het om een verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten in een zogeheten directe plaatsing. Het gaat dan bijvoorbeeld om pensioenfondsen en andere grote investeringspartijen.
3 uur geleden