OESO verlaagt groeiverwachtingen door heffingen Trump
PARIJS (ANP/AFP) - De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft de groeiverwachtingen voor de wereldeconomie verlaagd. De verslechterde vooruitzichten zijn volgens de denktank uit Parijs het gevolg van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump, die ook de Verenigde Staten zelf bijzonder hard zullen treffen.
Na een groei van 3,3 procent vorig jaar, wordt nu verwacht dat de wereldeconomie in 2025 en 2026 met een "bescheiden" 2,9 procent zal groeien. In het vorige rapport uit maart voorspelde de OESO nog een groei van 3,1 procent voor 2025 en van 3 procent voor 2026. Sindsdien heeft Trump een golf van importheffingen gelanceerd die de financiële markten flink heeft opgeschud en waardoor de wereldwijde vooruitzichten volgens de OESO "steeds uitdagender zijn geworden".
De OESO stelt dat de aanzienlijke toename van handelsbarrières, strengere financiële voorwaarden, een zwakker ondernemers- en consumentenvertrouwen en toegenomen beleidsonzekerheid allemaal "duidelijke negatieve effecten op de groei" zullen hebben als ze aanhouden.
Groei vertraagd
De VS, de grootste economie ter wereld, groeit naar verwachting in 2025 met slechts 1,6 procent. Eerder rekende de OESO nog op een groei van 2,2 procent. In 2026 zal de groei van de Amerikaanse economie verder vertragen tot 1,5 procent. Vorig jaar was nog sprake van een groei van 2,8 procent in de VS.
De groeiverwachting voor China, de op een na grootste economie ter wereld, werd licht verlaagd naar 4,7 procent in 2025. De vooruitzichten voor de economie van de eurozone bleven intact met een groei van 1 procent dit jaar.
'Om de tafel'
"Voor iedereen, inclusief de Verenigde Staten, is de beste optie dat landen om de tafel gaan zitten en een akkoord bereiken", aldus OESO-econoom Alvaro Pereira. Pereira waarschuwde daarbij dat extra handelstarieven de wereldwijde vooruitzichten verder kunnen verslechteren en de inflatie kunnen aanwakkeren, waardoor de wereldwijde groei nog verder wordt afgeremd.
De OESO verwacht dat de wereldwijde inflatie dit jaar uitkomt op 4,2 procent, tegen een eerdere verwachting van 3,7 procent. In 2026 zullen de prijzen wereldwijd met 3,2 procent stijgen, tegen een eerdere inflatievoorspelling van 2,9 procent.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor een liter Euro95 kan dinsdag boven de 2,50 euro stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentencollectief UnitedConsumers. Nu staat die landelijke adviesprijs voor Euro95 van de grote oliemaatschappijen op 2,486 euro per liter.
9 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De eerste producent van groene waterstof is aangesloten op de Nederlandse waterstofinfrastructuur, meldt Gasunie. De waterstoffabriek van Shell op de Rotterdamse Maasvlakte, genaamd Holland Hydrogen 1, is de eerste met een aansluiting op het waterstofnetwerk.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Verzekeraars roept ondernemers op snel contact op te nemen met hun verzekeringsmaatschappij of premiepensioeninstelling om de pensioenregeling aan te passen aan het nieuwe stelsel. Als werkgevers dit niet voor 2028 hebben gedaan, ziet de Belastingdienst het opgebouwde pensioenvermogen als loon en moet over het hele pensioenvermogen belasting worden betaald. Dat bevestigt een woordvoerder van de branchevereniging na berichtgeving door het AD.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Ondanks de stijgende energieprijzen is Brussel niet van plan "ook maar een molecuul" aan Russische energie te importeren in de toekomst. Dat zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een vergadering van EU-ministers van Energie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit wil het Duitse Commerzbank overnemen. Aandeelhouders van de Duitse bank hebben maandag een officieel overnamevoorstel ontvangen, waarmee in totaal zo'n 35 miljard euro is gemoeid. Het gaat om een grote deal, maar het is wel de vraag in hoeverre de overname kan slagen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - DHL Express is teleurgesteld over de staking die vakbonden FNV en CNV hebben opgezet bij de bezorger. Van die actie kunnen bedrijven en particulieren mogelijk hinder ondervinden. "Wij houden ontvangers via track en trace op dhlexpress.nl op de hoogte van het verloop van hun zending", laat de onderneming maandagochtend weten.
2 uur geleden