OESO somberder over groei wereldeconomie dit jaar
PARIJS (ANP/RTR) - De wereldeconomie groeit dit jaar iets minder hard dan eerder gedacht, stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een nieuw rapport. De sterk gestegen rentes drukken op de uitgaven en investeringen van bedrijven en consumenten. Daarnaast neemt de wereldhandel maar mondjesmaat toe.
Het samenwerkingsverband van 38 voornamelijk rijke landen rekent op een stijging van het wereldwijde bruto binnenlands product (bbp) van 2,9 procent. Dat is iets minder dan de 3 procent die de OESO in september voorspelde.
Volgend jaar zwakt de groei af naar 2,7 procent. Maar in 2025 trekt de economische groei weer aan, naar 3 procent, zolang de inflatie blijft afnemen en Aziatische economieën hard blijven groeien. Vooralsnog rekent de OESO erop dat de inflatie in de meeste grote economieën eind 2025 weer terug is op het niveau dat centrale banken graag zien.
De OESO waarschuwt dat de vooruitzichten kunnen verslechteren als geopolitieke spanningen verergeren, bijvoorbeeld als de oorlog tussen Israël en Hamas escaleert. Daarnaast moeten regeringen werk maken van het terugdringen van hun schulden, die de afgelopen jaren alleen maar zijn gestegen. In de toekomst moeten overheden opnieuw veel geld uitgeven aan bijvoorbeeld de strijd tegen klimaatverandering en voorzieningen voor ouderen. Om dat te kunnen doen, moet de begroting op orde zijn.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De verkopen van nieuwe auto's in Nederland zakken dit jaar iets terug, na de kleine groei in 2025. Dit verwacht ING Research.
1 uur geledenHAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
9 uur geleden