OESO: Nederlandse economie groeit 0,9 procent in 2023
PARIJS (ANP) - De Nederlandse economie groeit dit jaar naar verwachting met 0,9 procent. Dat voorspelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Voor volgend jaar wordt op een groei met 1,4 procent gerekend door de denktank uit Parijs.
De economie koelt daarmee flink af in vergelijking met vorig jaar toen sprake was van een groei met 4,5 procent. De OESO wijst met name op de zwakkere bedrijfsinvesteringen. Dat komt doordat de kosten voor kredieten zijn gestegen door de renteverhogingen van centrale banken tegen de hoge inflatie. Daar staat tegenover dat de consumentenbestedingen tegenwicht bieden, mede geholpen door steunpakketten voor huishoudens tegen de hoge inflatie.
Maar Nederland is ook gevoelig voor de minder sterke wereldeconomie en internationale handel. Door de zwakkere export was in het eerste kwartaal van dit jaar zelfs een krimp van de economie met 0,7 procent op kwartaalbasis te zien.
Inflatie zwakt af
Verder verwacht de OESO dat de inflatie dit jaar afzwakt door de gedaalde energieprijzen. Onderliggend blijft de inflatie wel hoog omdat de prijzen in winkels en voor diensten zijn gestegen. Daarnaast blijft de Nederlandse arbeidsmarkt krap, maar zal de werkloosheid wel licht stijgen tot gemiddeld 3,7 procent dit jaar en 4 procent volgend jaar, aldus de OESO.
Voor de gehele wereldeconomie rekent de OESO nu voor dit jaar op een groei met 2,7 procent en 2,9 procent volgend jaar. De Wereldbank kwam dinsdag ook met nieuwe voorspellingen waarbij voor dit jaar op een plus van 2,1 procent en in 2024 op 2,4 procent wordt gerekend.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde agrarische grondprijs is in het tweede kwartaal met 6,7 procent gestegen. Dat melden het Kadaster en de Universiteit Wageningen (WUR). De gemiddelde prijs per hectare lag door deze stijging op 108.500 euro in het tweede kwartaal. Deze prijs ligt 13,7 procent hoger dan het gemiddelde over heel 2025.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger de handelsdag uitgegaan, geholpen door winsten bij de chipbedrijven. Die toonden herstel na scherpe verliezen in de sector de afgelopen tijd, maar beleggers lijken de zorgen over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) even naast zich neer te leggen.
3 uur geledenHANK (ANP) - De afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer heeft impact op wegrestaurant Napoleon, dat een paar kilometer ten zuiden van de brug ligt. "Het is een stuk rustiger dan voorheen", vertelt eigenaresse Adinda Geelhoedt-Valk.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR/AFP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus wil zijn winstgevendheid de komende jaren flink opschroeven. Het bedrijf stelt als doel om de operationele winst tegen 2029 met ongeveer 75 procent te verhogen, werd dinsdag bekendgemaakt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AI-chatbot Grok komt beschikbaar voor Nederlandse bestuurders van Tesla-voertuigen. De elektrische autofabrikant heeft de AI-assistent opgenomen in zijn recentste software-update, maakte het bedrijf bekend.
7 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney is met de Amerikaanse president Donald Trump overeengekomen om de gesprekken over handelskwesties de komende weken te intensiveren. "Mijn team en ik kijken ernaar uit om daarmee aan de slag te gaan", zei hij dinsdag tegen verslaggevers.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML lieten dinsdag een overtuigend herstel zien, na de scherpe koersdalingen van de afgelopen weken. Ook elders in Europa en op Wall Street vonden beleggers de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen. De afgelopen tijd daalden deze aandelen juist fors door zorgen over de hoge investeringen in AI. Besi, een toeleverancier aan de chipindustrie, eindigde bovenaan de AEX met een winst van ruim 7 procent. Het bedrijf maakt donderdag zijn tweedekwartaalcijfers bekend.
7 uur geleden