Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OESO iets positiever gestemd over groei wereldeconomie

OESO iets positiever gestemd over groei wereldeconomie

PARIJS (ANP/AFP) - De wereldeconomie zal dit jaar iets sterker groeien dan eerder werd verwacht. Dat schrijft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. De economische denktank uit Parijs wijst wel op risico's voor de groei, met name de onrust in het Midden-Oosten en de aanvallen op de scheepvaart in de Rode Zee. Die verstoringen kunnen namelijk de inflatie aanjagen.

Volgens de OESO zal de wereldeconomie dit jaar nu naar verwachting met 2,9 procent groeien. In november rekende de organisatie nog op een plus van 2,7 procent. Voor volgend jaar wordt een vooruitgang van de mondiale economie met 3 procent voorspeld.

De OESO stelt dat de Amerikaanse economie het dit jaar aanzienlijk beter zal doen dan eerder gedacht. De grootste economie van de wereld groeit volgens de prognoses nu met 2,1 procent. Daar werd eerder op 1,5 procent gerekend.

Onrust in Midden-Oosten

De economie van de eurozone zal het dan juist weer wat minder goed doen dan eerder aangenomen. Die prognose gaat naar 0,6 procent, van een eerdere 0,9 procent. De verwachting voor China, de tweede economie van de wereld, wordt gehandhaafd op 4,7 procent.

Maar de onrust in het Midden-Oosten door de oorlog tussen Israël en Hamas en de aanvallen door Houthi-rebellen op schepen in de Rode Zee zijn dus risicofactoren. De OESO wijst verder op mogelijke escalatie van de conflicten waarbij ook leveringen van olie en gas uit het Midden-Oosten worden verstoord.

Hogere energieprijzen

Dat kan leiden tot hogere energieprijzen, nog langere leveringstijden en verder stijgende tarieven voor scheepsverkeer, met dus een impact op de inflatie. Dat zal dan ook weer gevolgen kunnen hebben voor het rentebeleid van centrale banken.

Centrale banken hebben de rentes scherp verhoogd in de strijd tegen de inflatie en er wordt nu verwacht dat de rentes weer verlaagd gaan worden omdat de inflatie sterk is afgekoeld. De OESO stelt dat centrale banken wel voorzichtig te werk moeten gaan met het verlagen van de rente met het oog op de inflatierisico's.

Meer uit Financieel

VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

6 uur geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

8 uur geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

10 uur geleden
Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

19 uur geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

20 uur geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

21 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

21 uur geleden