OESO iets positiever gestemd over groei wereldeconomie
PARIJS (ANP/AFP) - De wereldeconomie zal dit jaar iets sterker groeien dan eerder werd verwacht. Dat schrijft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. De economische denktank uit Parijs wijst wel op risico's voor de groei, met name de onrust in het Midden-Oosten en de aanvallen op de scheepvaart in de Rode Zee. Die verstoringen kunnen namelijk de inflatie aanjagen.
Volgens de OESO zal de wereldeconomie dit jaar nu naar verwachting met 2,9 procent groeien. In november rekende de organisatie nog op een plus van 2,7 procent. Voor volgend jaar wordt een vooruitgang van de mondiale economie met 3 procent voorspeld.
De OESO stelt dat de Amerikaanse economie het dit jaar aanzienlijk beter zal doen dan eerder gedacht. De grootste economie van de wereld groeit volgens de prognoses nu met 2,1 procent. Daar werd eerder op 1,5 procent gerekend.
Onrust in Midden-Oosten
De economie van de eurozone zal het dan juist weer wat minder goed doen dan eerder aangenomen. Die prognose gaat naar 0,6 procent, van een eerdere 0,9 procent. De verwachting voor China, de tweede economie van de wereld, wordt gehandhaafd op 4,7 procent.
Maar de onrust in het Midden-Oosten door de oorlog tussen Israël en Hamas en de aanvallen door Houthi-rebellen op schepen in de Rode Zee zijn dus risicofactoren. De OESO wijst verder op mogelijke escalatie van de conflicten waarbij ook leveringen van olie en gas uit het Midden-Oosten worden verstoord.
Hogere energieprijzen
Dat kan leiden tot hogere energieprijzen, nog langere leveringstijden en verder stijgende tarieven voor scheepsverkeer, met dus een impact op de inflatie. Dat zal dan ook weer gevolgen kunnen hebben voor het rentebeleid van centrale banken.
Centrale banken hebben de rentes scherp verhoogd in de strijd tegen de inflatie en er wordt nu verwacht dat de rentes weer verlaagd gaan worden omdat de inflatie sterk is afgekoeld. De OESO stelt dat centrale banken wel voorzichtig te werk moeten gaan met het verlagen van de rente met het oog op de inflatierisico's.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag AI-chipconcern Nvidia ingehaald als meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Nvidia verloor flink op Wall Street na kwartaalcijfers van chipfabrikant Intel en was aan het eind van de dag 4,9 biljoen dollar waard. Apple verloor 1,2 procent en was vrijdag bij het sluiten van Wall Street 5 biljoen dollar waard.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel is vrijdag gekelderd op Wall Street nadat het donderdag kwartaalcijfers heeft gepubliceerd. De Amerikaanse chipfabrikant heeft een zwakke verwachting afgegeven voor het huidige kwartaal en wijst daarvoor naar een vertraging in de markt voor pc's. De chipproducent verloor 28,6 procent.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Changpen Zhao, medeoprichter van cryptobeurs Binance, heeft Elon Musk gevraagd om te stoppen met het spotten over de aanval die het bedrijf heeft getroffen. Bij die aanval op de cryptobeurs is voor 6,3 miljard dollar aan cryptovaluta gestolen.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse mededingingsautoriteit CMA onderzoekt nieuwe voorwaarden van Meta. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram zou met de voorwaarden mediacontent mogen gebruiken voor zijn eigen producten, zonder dat bedrijven daar voldoende keuzevrijheid over krijgen.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Volkswagen schort de ontwikkeling van een volledig elektrische Golf op. Het Duitse autoconcern voert grote kostenbesparingen door en pauzeert daarom ook dit project, meldde het bedrijf.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group is vrijdag flink hoger gesloten in de AEX-index op het Damrak. Het muziekconcern, dat artiesten als Harry Styles en Billie Eilish vertegenwoordigt, heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet behaald. Een grote opsteker was dat de inkomsten uit streamingabonnementen harder waren gestegen. UMG won bijna 8 procent.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV zijn zeer teleurgesteld over het eindbod dat werkgevers in het streekvervoer vrijdag hebben neergelegd. De bonden gaan het eindbod voorleggen aan hun leden, maar verwachten niet dat die akkoord gaan. FNV noemt de gesprekken "zonde van de tijd". Beide vakbonden verwachten dat er opnieuw stakingen in het streekvervoer zullen volgen. Die waren opgeschort, omdat er weer onderhandeld werd over een nieuwe cao.
11 uur geleden