Oekraïners trainen komende maanden in VS met Patriot-luchtafweer
LAWTON (ANP) - Oekraïense soldaten kunnen vanaf volgende week beginnen met hun training in de Verenigde Staten om te leren omgaan met het Patriot-luchtverdedigingssysteem. CNN en The Washington Post melden dat de opleiding plaatsvindt op een militaire basis in de staat Oklahoma, waar Amerikaanse soldaten zelf ook oefenen met de luchtafweer. De training neemt waarschijnlijk enkele maanden in beslag.
De Amerikaanse regering beloofde Kiev het Patriot-systeem te sturen tijdens het bezoek van de Oekraïense president Volodimir Zelenski aan Washington in december. Afgelopen week beloofde Duitsland een zelfde luchtverdediging te sturen. Zelenski had herhaaldelijk om de geavanceerde Patriot-systemen gevraagd, omdat die een belangrijke rol kunnen spelen in de oorlog tegen Rusland. Een Patriot kan raketten en vliegtuigen uit de lucht schieten, tot een hoogte van zo'n 20 kilometer en tot 60 kilometer afstand.
Experts zeggen tegen CNN dat het systeem de best ontwikkelde luchtverdediging is die op dit moment beschikbaar is, maar dat de levering waarschijnlijk toch geen "gamechanger" is. Het Patriot-systeem kan op een plek worden ingezet om bijvoorbeeld een stad of een energiecentrale te beschermen, maar kan niet worden verplaatst om de hele frontlinie te verdedigen.
Oekraïense soldaten kregen eerder ook al training in de VS, onder meer voor het gebruik van drones.
Meer uit Buitenland
BONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
13 minuten geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen uit Thailand.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
2 uur geledenPHILIPSBURG/DEN HAAG (ANP) - Premier Luc Mercelina van Sint-Maarten heeft maandag in Den Haag premier Dick Schoof gevraagd om tijdelijke militaire bijstand. Hij wil hulp bij het bestrijden van de stijgende criminaliteit op het eiland. Volgens Mercelina is er recent sprake van een toename van georganiseerde misdaad.
3 uur geledenLONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.
9 uur geleden