Oekraïners krijgen meer mogelijkheden voor openen rekening
AMSTERDAM (ANP) - Oekraïense vluchtelingen in Nederland krijgen vanaf maandag meer mogelijkheden om een betaalrekening aan te vragen. Banken accepteren vanaf die dag documenten die ze voorheen niet konden gebruiken voor de identificatie van de klanten, melden Betaalvereniging Nederland en de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB).
Van alle bij een gemeente ingeschreven volwassen vluchtelingen uit Oekraïne heeft ongeveer 87 procent een Nederlandse betaalrekening. Die konden de vluchtelingen aanvragen met verschillende internationaal erkende en geldige Engelstalige identiteitsbewijzen. Maar een groep vluchtelingen kan nog steeds geen rekening openen.
Daar komt nu verandering in na een samenwerking tussen onder andere de Oekraïense ambassade, banken en andere aanbieders van betaalrekeningen. Vanaf 3 oktober kunnen Oekraïense vluchtelingen ook met een Cyrillisch Oekraïens paspoort in combinatie met een zogeheten certificaat van identiteitsvaststelling een rekening openen. De Oekraïense ambassade verstrekt zo'n certificaat.
Verlopen paspoorten
Vluchtelingen kunnen ook met een verlopen Engelstalig Oekraïens paspoort bij banken terecht, mits deze is verlengd met een verlengingsstempel. Ook kunnen vluchtelingen uit Oekraïne binnenkort een rekening openen met een permanente verblijfsvergunning uit het land, in combinatie met een ander geldig paspoort. Banken en betaaldienstverleners zullen ook een zogeheten O-document accepteren. Dat is een document dat de Nederlandse Immigratie- en Naturalisatiedienst Oekraïense vluchtelingen zonder erkende identiteitspapieren geeft.
"Financiële inclusie is sociaal en emotioneel van groot belang. Iedereen uit Oekraïne die tijdelijk op de vlucht is en in Nederland wil werken, kan nu dankzij een eigen betaalrekening zelf aan zijn of haar levensonderhoud bijdragen", verklaart de Oekraïense ambassade.
Speciale webpagina
Om Oekraïense vluchtelingen te informeren over de mogelijkheden voor betaalrekeningen hebben Nederlandse banken en de Betaalvereniging Nederland een speciale webpagina opgericht, www.betaalvereniging.nl/oekraine.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
12 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
13 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
14 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
18 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
20 uur geleden