Oekraïne ziet Russische troepenopbouw bij zwaarbevochten Soledar
SOLEDAR (ANP/RTR) - Het Oekraïense ministerie van Defensie zegt dat Rusland weer meer troepen naar Soledar heeft gestuurd, ondanks tegenstrijdige berichten over de situatie in de zwaarbevochten plaats. Het Russische huurlingenleger de Wagner-groep beweerde woensdag de stad al te hebben veroverd, maar volgens Oekraïne is de strijd nog altijd in volle gang.
Een onderminister van Defensie laat weten dat Rusland de troepenopbouw bij het Oost-Oekraïense Soledar binnen een week heeft uitgebreid van 250 naar 280 eenheden. "Ze lopen over hun eigen lijken", zei ze over de aangerukte soldaten. "Rusland stuurt z'n eigen mensen met duizenden naar de slacht, maar wij houden vol." Wagner-eigenaar Jevgeni Prigozjin zei woensdag juist dat de hele plaats bezaaid ligt met lichamen van Oekraïense soldaten. Van beide kanten wordt in elk geval gesproken over een zware en moeilijke strijd.
Soledar ligt net ten noorden van het eveneens zwaarbevochten Bachmoet in de regio Donetsk. CNN meldt dat op satellietfoto's te zien is dat er veel verwoesting is in Soledar. Onder meer appartementengebouwen en een school zouden zijn vernietigd.
De verovering van de stad zou de eerste Russische terreinwinst in maanden betekenen, na het succesvolle Oekraïense tegenoffensief in Charkov en Cherson.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne krijgt hoe dan ook een lening van 90 miljard euro van de EU, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De lening is eind december door 27 EU-regeringsleiders goedgekeurd. "Zij hebben hun woord gegeven. Dit woord kan niet worden gebroken", benadrukte Von der Leyen dinsdag op een persconferentie in Kyiv. "We hebben verschillende opties en die zullen we gebruiken", zei de politica zonder andere opties te noemen.
31 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne verwerpt de Russische aantijging dat het land met hulp van het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk kernwapens of onderdelen daarvoor probeert te verkrijgen. Eerder beweerde de Russische buitenlandse inlichtingendienst dat die landen Kyiv zouden willen voorzien van kernwapens. Volgens Kremlinadviseur Joeri Oesjakov heeft dat gevolgen voor de Russische positie in de vredesonderhandelingen met Oekraïne.
55 minuten geledenLONDEN/PARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne willen blijven beschermen tegen Rusland hebben bij de vierde herdenking van de Russische invasie van 2022 hun vastberadenheid nog eens onderstreept. Ze blijven erbij dat ze Oekraïne militaire en andere hulp blijven bieden en veiligheidsgaranties voor na een eventueel bestand, zeggen de drie grote Europese landen die de 'Coalitie van Bereidwilligen' aanvoeren.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije het EU-stemrecht ontnemen is een besluit dat de regeringsleiders van de EU moeten nemen, niet de Europese Commissie. Dat zei Eurocommissaris Michael McGrath (Rechtsstaat) na persvragen over de blokkades van Hongarije voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland. De Europese Commissie, het gros van de lidstaten en het Europees Parlement zijn daar laaiend over.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zal zich "zeker" kandideren voor presidentsverkiezingen in zijn land als de oorlog tegen Rusland tegen die tijd nog aan de gang is. Dat zegt het staatshoofd in een interview met Tagesschau.
1 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie en haar familie loven een beloning van 1 miljoen dollar uit voor informatie die leidt tot de terugkeer van de verdwenen moeder van Guthrie. Dat maakte de presentatrice bekend in een emotionele videoboodschap op Instagram.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groep internationale hulporganisaties is naar het Israëlische Hooggerechtshof gestapt om een verbod op hun activiteiten in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever tegen te houden. Bij de indiening van het verzoekschrift waarschuwen de organisaties voor de "catastrofale gevolgen" die het verbod kan hebben voor burgers.
2 uur geleden