Oekraïne ziet goede kans voor oplossing conflict met Russen
KIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense regering schat de kansen op een diplomatieke oplossing voor de geschillen met Rusland hoger in dan die op een eventuele Russische aanval. "Een eerlijke evaluatie van de toestand geeft aan dat de kans op een diplomatieke oplossing en op de-escalatie veel groter is dan de dreiging van een verdere escalatie", aldus een adviseur van president Volodimir Zelenski, Michailo Podoljak.
In regeringskringen in Kiev klinken oproepen tot kalmte, terwijl vooral de Amerikaanse en Britse regeringen en inlichtingendiensten vrijwel dagelijks gewag maken van een ophanden zijnde Russische invasie van Oekraïne. Een woordvoerder van de Amerikaanse president Joe Biden zei bijvoorbeeld pas nog dat "de oorlog op het punt staat uit te breken".
Zelenski heeft herhaaldelijk gemaand niet in paniek te raken. Hij vreest dat de zwakke economie van zijn land helemaal bezwijkt door de oorlogstaal. "In het buitenland denken mensen dat het hier oorlog is maar dat is niet zo", beklemtoonde Zelenski vrijdag nog.
Sommige Oekraïners vrezen dat het land slechts een pion zou zijn in het machtsspel tussen Rusland en de VS en dat de belangen van Oekraïne een ondergeschikte of helemaal geen rol spelen in Washington en Londen. Zelenski lijkt ook niet erg dankbaar voor alle steunbetuigingen en wapenleveranties uit de VS. "Ik kan niet zijn zoals die politici die de Verenigde Staten dankbaar zijn enkel omdat het de Verenigde Staten zijn", zei de president.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft het afgelopen weekend in het geheim de voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, ontmoet. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris aan nieuwssite Axios. Ze zouden het hebben gehad over de aanhoudende protesten in Iran.
8 minuten geledenWASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de Moslimbroederschap in Egypte, Libanon en Jordanië aangemerkt als een buitenlandse terroristische organisatie. Afgelopen november gaf de Amerikaanse president Donald Trump al aan hiervoor de eerste stappen te hebben gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is dinsdag niet verschenen bij een verhoor voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onderzoek doet naar de invloedrijke contacten van zedendelinquent Jeffrey Epstein. De commissie wil daarom volgende week een procedure beginnen voor minachting van het Congres.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran, meldt meer dan 2000 geverifieerde doden bij de protesten in Iran. Door een internetblokkade is het moeilijk om informatie te krijgen over slachtoffers. Getallen hierover lopen tot nu toe erg uiteen.
2 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese regering sluit het internet in het land af voorafgaand aan de presidentsverkiezingen van donderdag. Dat is volgens de Oegandese communicatiecommissie nodig om "de snelle verspreiding van onlinemisinformatie, desinformatie, verkiezingsfraude en aanverwante risico's tegen te gaan".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse autoriteiten zeggen een aantal opgepakte demonstranten strafrechtelijk te vervolgen, waarbij die bij een veroordeling de doodstraf kunnen krijgen. De aankondiging komt op een moment dat de internationale zorgen over de situatie in Iran toenemen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept inwoners van Iran op te blijven demonstreren. "Hulp is onderweg", schrijft Trump in kapitalen op Truth Social. De president laat ook weten alle ontmoetingen met Iraanse functionarissen te hebben geannuleerd "totdat het zinloze moorden op demonstranten stopt".
3 uur geleden