Oekraïne ziet Franse supermarktketen als sponsor Russische inval
KIEV (ANP) - Het Oekraïense agentschap voor corruptiebestrijding heeft de Franse supermarktketen Auchan op de lijst gezet van "internationale sponsoren" van de Russische inval in het land. Die maatregel volgt op berichten van de Franse krant Le Monde, onderzoekswebsite The Insider en de organisatie Bellingcat. Zij stelden eerder deze maand dat de Russische dochteronderneming van Auchan goederen leverde aan Russische strijdkrachten in Oekraïne.
Auchan heeft de hulp aan het Russische leger stellig ontkend. Wel is de Franse multinational actief gebleven in Rusland, dat voor het bedrijf een grote afzetmarkt vormt. Een grote groep andere westerse bedrijven vertrok uit afschuw over de oorlog uit het land of kondigde aan te willen vertrekken.
Volgens onderzoeksjournalisten van Le Monde, Bellingcat en The Insider verzamelden werknemers van Auchan in Rusland voor enkele tienduizenden euro's aan wollen sokken, gasflessen, spijkers en bijlen voor soldaten. Dit zou onder de noemer van humanitaire hulp zijn gebeurd.
Andere bedrijven
Door Auchan op te nemen in de lijst van bedrijven die bijdragen aan de Russische oorlogsinspanningen, hoopt de Oekraïense regering het imago van de winkelketen te schaden. Dat moet het bedrijf ertoe aanzetten te vertrekken uit Rusland, waarmee de schatkist van het Kremlin belastingbaten misloopt.
Naast Auchan staan onder andere het Amerikaanse levens- en verzorgingsmiddelenconcern Procter & Gamble, bekend van Ariel-wasmiddel en Gilette-scheermessen, en de Griekse rederij Delta Tankers op de lijst.
Nederlandse bedrijven in Rusland
Ook een aantal Nederlandse bedrijven is nog actief in Rusland maar staat niet op de lijst van de anticorruptiedienst. Het gaat bijvoorbeeld om Douwe Egberts-eigenaar JDE Peet's en bierbrouwer Heineken.
Dat laatste bedrijf wil zijn Russische divisie verkopen en zegt niet meer te investeren in het land. Maar volgens nieuwsplatform Follow the Money lanceerde Heineken Rusland vorig jaar tientallen nieuwe producten. Heineken stelde in een reactie dat het bedrijf in Rusland volledig is afgeschermd, waarbij de lokale tak alle Russische operationele uitgaven financiert.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat in december voor het eerst staatsleningen uitgeven die zijn geprijsd in de Chinese munteenheid, de yuan. Dat maakte het Russische ministerie van Financiën woensdag bekend. De stap geeft de toenemende economische verstrengeling tussen Rusland en China aan doordat Rusland kampt met westerse sancties door de oorlog in Oekraïne.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse economie zal waarschijnlijk sterker groeien dan verwacht, ondanks de politieke onrust in het land door de begrotingsperikelen. Dat zei centralebankpresident François Villeroy de Galhau woensdag op de Franse televisie. Volgens hem is de economie weerbaar tegen de politieke onzekerheid.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Operationeel directeur Ton van Nimwegen van ABN AMRO wil partijvoorzitter van de VVD worden. Daarom legt hij met ingang van volgend jaar zijn functie bij de bank neer. Zijn verantwoordelijkheden worden dan overgenomen door de andere topbestuurders van de bank.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO stond woensdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. De bank kondigde aan zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank over te nemen voor ongeveer 960 miljoen euro. Ook kwam ABN AMRO met cijfers. Beleggers zetten het aandeel 3 procent hoger.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Overheden in heel Europa en het Midden-Oosten haasten zich om ervoor te zorgen dat de buitenlandse activiteiten van de Russische olieproducent Lukoil kunnen blijven draaien. Het op een na grootste oliebedrijf van Rusland heeft veel olievelden, raffinaderijen en tankstations in andere landen. Lukoil bezit naast tankstations ook een minderheidsbelang in een raffinaderij in Nederland.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping wil de economische banden tussen China en Spanje verder versterken. Dat heeft Xi gezegd bij een ontmoeting met de Spaanse koning Felipe, die op staatsbezoek is in China. De koning is samen met zijn vrouw Letizia in Beijing.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO neemt zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank over, heeft de bank woensdag aangekondigd. De geschatte overnameprijs bedraagt zo'n 960 miljoen euro. Het gaat om een van de grootste overnames in jaren in de Nederlandse bankensector.
4 uur geleden