Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne wordt 'erg moe' van Trump-schandaal

Oekraïne wordt 'erg moe' van Trump-schandaal

KIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski zei dinsdag dat zijn land "moe" is van alle vragen met betrekking tot het Trump-schandaal, midden in een belangrijke week van openbare hoorzittingen in Washington.

"We hebben ons land, we hebben onze onafhankelijkheid, we hebben onze eigen problemen", klaagde hij na een gezamenlijke persconferentie in Kiev met de Tsjechische premier Andrej Babis.

De openbare hoorzittingen begonnen vorige week in Washington over de vraag of de Amerikaanse president Donald Trump opdracht gaf om Amerikaanse militaire hulp aan Oekraïne te bevriezen. Dat moest Kiev ertoe brengen een onderzoek te beginnen tegen zijn Democratische potentiële rivaal bij de presidentsverkiezingen van 2020 Joe Biden en zijn zoon Hunter.

Burisma

Dinsdag vroeg een Amerikaanse verslaggever aan Zelenski of hij bereid was een ​​onderzoek te doen naar de banden van Bidens zoon met het Oekraïense energiebedrijf Burisma, als een concessie aan Trump. "Iedereen in Oekraïne is zo moe van Burisma", zei Zelenski, voordat hij snel de zaal vol met verslaggevers verliet.

Zelenski, een 41-jarige komiek die in april tot president van Oekraïne werd gekozen, bevindt zich midden in het impeachmentschandaal in de VS. Zijn telefoongesprek met Trump resulteerde in het onderzoek naar de vraag of de Amerikaanse president zijn Oekraïense collega onder druk had gezet voor zijn eigen politieke agenda.

In gezogen

Het Oekraïense onderzoek had zich moeten richten op de activiteiten van Hunter Biden van april 2014 tot april 2019, toen hij lid was van de raad van bestuur van Burisma Holdings, een Oekraïense gasfirma die wordt beschuldigd van corrupte praktijken.

De wereldwijde aandacht voor de affaire kwam op een moment dat Oekraïne cruciale hervormingen probeert door te voeren en Zelenski ergernis heeft getoond met de niet aflatende focus van de media op Trump. Op een persconferentie vorige maand zei Zelenski dat hij niet in het schandaal "gezogen" wil worden omdat dit de belangen van Oekraïne zou kunnen schaden.

De VS zijn een belangrijke bondgenoot van Oekraïne in de langdurige strijd tegen door Rusland gesteunde separatisten in het oosten van het land.

Meer uit Buitenland

Instituut: Europa vult weggevallen steun voor Oekraïne niet aan

KIEL (ANP) - De extra militaire steun van Europese landen voor Oekraïne is vooralsnog lang niet genoeg om het wegvallen van Amerikaanse steun goed te maken, zegt het Duitse Kiel Institute dat daarover cijfers bijhoudt. De eerste helft van dit jaar werd een recordhoeveelheid beloofd, maar na de zomer is de steun enorm afgenomen. De verschillen tussen Europese landen worden groter.

37 minuten geleden
Veel meer kinderen van Deense spermadonor met genafwijking

KOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.

1 uur geleden
Machado is niet in Oslo om Nobelprijs in ontvangst te nemen

OSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.

1 uur geleden
Honderdduizenden langs grens Cambodja en Thailand geëvacueerd

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.

4 uur geleden
UNICEF: humanitaire nood voor kinderen groter dan in decennia

DEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.

6 uur geleden
Internationale bezorgdheid over opmars rebellen in Congo

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.

10 uur geleden
Nnena Kalu wint Turner Prize

BRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.

10 uur geleden