Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne wil vluchtroute voor omwonenden kerncentrale Zaporizja

Oekraïne wil vluchtroute voor omwonenden kerncentrale Zaporizja

KIEV (ANP/BLOOMBERG) - Oekraïne wil een humanitaire corridor openen in de omgeving van de door Rusland bezette kerncentrale van Zaporizja. Omwonenden willen zo snel mogelijk geëvacueerd worden, vertelde vicepremier Irina Veresjtsjoek tegen de Franse zender LCI.

Volgens Veresjtsjoek weigert Rusland afspraken te maken over een veilige vluchtroute. De twee landen, die sinds eind februari in oorlog zijn, maakten aan het begin van de Russische invasie meermaals afspraken over humanitaire corridors. Hierdoor konden vele duizenden Oekraïners naar veiligere gebieden reizen.

De oproep van de vicepremier komt op een moment waarop de spanningen in de omgeving van de kerncentrale hoog zijn opgelopen. Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar constant van nieuwe beschietingen bij het nucleaire complex in de regio Zaporizja, waardoor wereldwijd grote zorgen over de veiligheidssituatie zijn ontstaan. Ook dinsdag klinken verwijten.

De kerncentrale is sinds maandag voor de tweede keer in korte tijd afgekoppeld van het stroomnet, als gevolg van een brand die is ontstaan door beschietingen. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zei diezelfde avond dat de centrale over voldoende elektriciteit beschikt om te blijven werken. Een hoogspanningslijn is wegens de brand uit voorzorg uitgeschakeld en kan na bluswerkzaamheden weer worden gebruikt, aldus de VN-organisatie.

Meer uit Buitenland

Iran laat bekende mensenrechtenadvocaat vrij

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft woensdag de bekende mensenrechtenadvocaat Nasrin Sotoudeh op borgtocht vrijgelaten. Haar dochter heeft dat bekendgemaakt. Sotoudeh werd op 1 april opgepakt.

2 uur geleden
Brussel gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden, maar komt zelf niet met een EU-verbod erop. Daarmee reageert het dagelijks bestuur van de EU op een petitie die ruim 1 miljoen keer is ondertekend om conversietherapie te verbieden in de 27 lidstaten.

2 uur geleden
Onderzoek naar Farage voor niet aangeven miljoenendonatie

LONDEN (ANP) - Een waakhond van het Britse parlement begint een onderzoek naar Reform UK-leider Nigel Farage voor het accepteren van een grote donatie, meldt de BBC. Hij zou de gift van 5 miljoen pond (ruim 5,7 miljoen euro) niet hebben aangegeven.

2 uur geleden
Trump voor staatsbezoek aangekomen in China

BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is in China aangekomen voor zijn staatsbezoek aan dat land. Hij spreekt later deze week met de Chinese president Xi Jinping.

3 uur geleden
Schoten gehoord bij senaat in de Filipijnen

MANILLA (ANP/RTR/AFP) - Bij de Filipijnse senaat zijn woensdag tientallen schoten gehoord. Het is niet direct duidelijk wat er aan de hand is. Mogelijk houdt het incident verband met senator Ronald Dela Rosa, die gezocht wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.

3 uur geleden
Koning Charles: regering wil gelijkheid en EU-samenwerking

LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in de King's Speech voor het parlement de plannen herhaald van premier Keir Starmer, die onder druk staat om af te treden. Charles zei namens de regering onder meer dat die zich in gaat zetten voor meer gelijkheid in het Verenigd Koninkrijk en dat het land de samenwerking met de EU weer meer moet gaan opzoeken.

4 uur geleden
Libanon meldt doden door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon meldt dat Israëlische aanvallen woensdag de levens hebben geëist van acht personen, onder wie twee kinderen. Bij de aanvallen werden auto's getroffen op een snelweg tussen de hoofdstad Beiroet en het zuiden van het land.

5 uur geleden