Oekraïne wil vluchtroute voor omwonenden kerncentrale Zaporizja
KIEV (ANP/BLOOMBERG) - Oekraïne wil een humanitaire corridor openen in de omgeving van de door Rusland bezette kerncentrale van Zaporizja. Omwonenden willen zo snel mogelijk geëvacueerd worden, vertelde vicepremier Irina Veresjtsjoek tegen de Franse zender LCI.
Volgens Veresjtsjoek weigert Rusland afspraken te maken over een veilige vluchtroute. De twee landen, die sinds eind februari in oorlog zijn, maakten aan het begin van de Russische invasie meermaals afspraken over humanitaire corridors. Hierdoor konden vele duizenden Oekraïners naar veiligere gebieden reizen.
De oproep van de vicepremier komt op een moment waarop de spanningen in de omgeving van de kerncentrale hoog zijn opgelopen. Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar constant van nieuwe beschietingen bij het nucleaire complex in de regio Zaporizja, waardoor wereldwijd grote zorgen over de veiligheidssituatie zijn ontstaan. Ook dinsdag klinken verwijten.
De kerncentrale is sinds maandag voor de tweede keer in korte tijd afgekoppeld van het stroomnet, als gevolg van een brand die is ontstaan door beschietingen. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zei diezelfde avond dat de centrale over voldoende elektriciteit beschikt om te blijven werken. Een hoogspanningslijn is wegens de brand uit voorzorg uitgeschakeld en kan na bluswerkzaamheden weer worden gebruikt, aldus de VN-organisatie.
Meer uit Buitenland
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachineproducent ASML steeg woensdag fors op de beurs in Amsterdam na de bekendmaking van sterke kwartaalcijfers en gunstige vooruitzichten, die de verwachtingen overtroffen. Het orderboek bereikte in het vierde kwartaal een recordhoogte, vooral dankzij een aanhoudende groei in de vraag naar geavanceerde chipmachines. Deze zijn nodig omdat steeds krachtigere chips essentieel zijn voor AI-toepassingen en datacenters.
45 minuten geledenSEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
11 uur geleden