Oekraïne wil vluchtroute voor omwonenden kerncentrale Zaporizja
KIEV (ANP/BLOOMBERG) - Oekraïne wil een humanitaire corridor openen in de omgeving van de door Rusland bezette kerncentrale van Zaporizja. Omwonenden willen zo snel mogelijk geëvacueerd worden, vertelde vicepremier Irina Veresjtsjoek tegen de Franse zender LCI.
Volgens Veresjtsjoek weigert Rusland afspraken te maken over een veilige vluchtroute. De twee landen, die sinds eind februari in oorlog zijn, maakten aan het begin van de Russische invasie meermaals afspraken over humanitaire corridors. Hierdoor konden vele duizenden Oekraïners naar veiligere gebieden reizen.
De oproep van de vicepremier komt op een moment waarop de spanningen in de omgeving van de kerncentrale hoog zijn opgelopen. Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar constant van nieuwe beschietingen bij het nucleaire complex in de regio Zaporizja, waardoor wereldwijd grote zorgen over de veiligheidssituatie zijn ontstaan. Ook dinsdag klinken verwijten.
De kerncentrale is sinds maandag voor de tweede keer in korte tijd afgekoppeld van het stroomnet, als gevolg van een brand die is ontstaan door beschietingen. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zei diezelfde avond dat de centrale over voldoende elektriciteit beschikt om te blijven werken. Een hoogspanningslijn is wegens de brand uit voorzorg uitgeschakeld en kan na bluswerkzaamheden weer worden gebruikt, aldus de VN-organisatie.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooralsnog geen reden om persoonlijk zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky te ontmoeten. Die publiceerde donderdag een open brief aan de Russische leider met dat verzoek en de vraag om een concrete afspraak te maken.
2 uur geledenTIVAT (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen staat open voor een "dynamischer" toetredingsproces voor landen die lid willen worden van de Europese Unie. Ze zei na de top van de EU en de Westelijke Balkan dat de wens is om hervormingen van toekomstige leden te belonen met "echte integratie" in de EU.
2 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - Ierland heeft een inreisverbod afgekondigd voor de Israëlische ministers Itamar Ben-Gvir (Nationale Veiligheid) en Bezalel Smotrich (Financiën). Beiden staan te boek als extreem in hun opvattingen. Premier Micheál Martin zei eerder al met maatregelen te komen tegen Israëlische functionarissen die volgens Ierland het conflict in Gaza aanwakkeren.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Astronauten aan boord van het internationale ruimtestation ISS hebben de opdracht gekregen te schuilen in hun ruimtevaartuig en zich voor te bereiden op een mogelijke evacuatie, meldt een woordvoerder van NASA op X. Het gaat om een voorzorgsmaatregel, terwijl de Russische bemanning van het ruimtestation probeert een steeds groter wordend lek in hun deel van het ISS te dichten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.
5 uur geledenOSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.
6 uur geleden