Oekraïne wil Russische militairen paaien met 'nieuw leven'
PRAAG (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voorgesteld een speciaal programma op te zetten voor Russische militairen die zich overgeven. Soldaten die de wapens neerleggen moeten volgens minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba worden beloond met een "nieuw leven".
De minister zegt ervan overtuigd te zijn dat een dergelijke regeling meerwaarde zou hebben voor zijn land. "Als ook maar één Russische militair de wapens neerlegt en besluit te vertrekken, betekent dat dat er Oekraïense levens gespaard blijven en dat we een stap richting vrede hebben gezet", aldus Koeleba tegen persbureau Reuters. Hij trad niet in detail over waar Russische spijtoptanten dan ondergebracht moeten worden.
President Volodimir Zelenski had Russische troepen deze week al opgeroepen te vluchten voor hun leven. Dat gebeurde na de start van een nieuw Oekraïens offensief in het zuiden van zijn land. Het Britse ministerie van Defensie, dat dagelijks met updates komt over het conflict, meldde woensdag dat de Russen op sommige plaatsen zijn teruggedreven. Het departement verwacht dat Rusland daar reserves in de strijd gaat gooien.
Toeristen weren
Oekraïne hoopt ondertussen dat de EU besluit om Russische toeristen te weren. Sommige Europese landen sturen aan op zo'n inreisverbod, maar er is veel discussie over hoe ingrijpend zo'n maatregel precies zou moeten zijn. Rusland heeft al gedreigd met tegenmaatregelen als de EU het Russische reizigers moeilijker maakt.
Minister Koeleba zei in aanloop naar een bijeenkomst met EU-ministers dat een volledige toeristenstop een gepaste reactie zou zijn "op de genocide aanvalsoorlog die Rusland voert in het hart van Europa". De invasie wordt volgens hem gesteund door een "overweldigende meerderheid van de Russische burgers".
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP) - Turkse aanklagers hebben een nieuw onderzoek geopend naar de prominente oppositiepoliticus Ekrem Imamoglu. De opgepakte burgemeester van Istanbul wordt nu ook beschuldigd van belediging tijdens een hoorzitting op 6 april.
16 minuten geledenNOEUX-LES-MINES (ANP) - Nabij het Noord-Franse Noeux-les-Mines, niet ver van Lille, is dinsdagochtend een hogesnelheidstrein in aanvaring gekomen met een voertuig. Daarbij zou de machinist om het leven zijn gekomen, meldt France Bleu op basis van reddingswerkers. Volgens BFMTV, dat zich ook baseert op hulpverleners, botste de trein op een transport van militaire voertuigen.
17 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De hoogste Iraanse leider Mojtaba Khamenei krijgt een medische behandeling in de Iraanse stad Qom. Dat schrijft de Britse krant The Times, die zich baseert op een diplomatiek memo dat naar Golfstaten is gestuurd. Daar zou informatie in staan van Amerikaanse en Israëlische inlichtingendiensten.
37 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Een Russische droneaanval op een stadsbus in de Oekraïense stad Nikopol heeft aan drie mensen het leven gekost, meldt minister van Binnenlandse Zaken Ihor Klymenko op Telegram. Twaalf mensen raakten gewond.
46 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP) - Bij nachtelijke aanvallen op Saudi-Arabië is de petrochemische industrie getroffen in de oostelijke stad Jubail. Dat meldt een bron ter plekke aan het persbureau AFP. "Een aanval veroorzaakte brand bij de SABIC-fabrieken in Jubail. Het geluid van de explosies was erg hard", aldus de bron. Die doelde met SABIC op het concern Saudi Basic Industries Corporation.
49 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Pakistaanse inspanningen om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, bereiken een "kritieke" fase. Dat schreef de Iraanse ambassadeur in Pakistan in een bericht op sociale media.
1 uur geledenSHANGHAI (ANP/AFP) - De belangrijkste Taiwanese oppositiepoliticus, Cheng Li-wun, is aangekomen in Shanghai. Het zeldzame bezoek van de ooit separatistische Li-wun moet de banden met China aanhalen. Li-wun geldt als zeer pro-Chinees, wat haar ook binnen haar eigen partij, KMT, soms op kritiek komt te staan.
1 uur geleden