Oekraïne wil Russische militairen paaien met 'nieuw leven'
PRAAG (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voorgesteld een speciaal programma op te zetten voor Russische militairen die zich overgeven. Soldaten die de wapens neerleggen moeten volgens minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba worden beloond met een "nieuw leven".
De minister zegt ervan overtuigd te zijn dat een dergelijke regeling meerwaarde zou hebben voor zijn land. "Als ook maar één Russische militair de wapens neerlegt en besluit te vertrekken, betekent dat dat er Oekraïense levens gespaard blijven en dat we een stap richting vrede hebben gezet", aldus Koeleba tegen persbureau Reuters. Hij trad niet in detail over waar Russische spijtoptanten dan ondergebracht moeten worden.
President Volodimir Zelenski had Russische troepen deze week al opgeroepen te vluchten voor hun leven. Dat gebeurde na de start van een nieuw Oekraïens offensief in het zuiden van zijn land. Het Britse ministerie van Defensie, dat dagelijks met updates komt over het conflict, meldde woensdag dat de Russen op sommige plaatsen zijn teruggedreven. Het departement verwacht dat Rusland daar reserves in de strijd gaat gooien.
Toeristen weren
Oekraïne hoopt ondertussen dat de EU besluit om Russische toeristen te weren. Sommige Europese landen sturen aan op zo'n inreisverbod, maar er is veel discussie over hoe ingrijpend zo'n maatregel precies zou moeten zijn. Rusland heeft al gedreigd met tegenmaatregelen als de EU het Russische reizigers moeilijker maakt.
Minister Koeleba zei in aanloop naar een bijeenkomst met EU-ministers dat een volledige toeristenstop een gepaste reactie zou zijn "op de genocide aanvalsoorlog die Rusland voert in het hart van Europa". De invasie wordt volgens hem gesteund door een "overweldigende meerderheid van de Russische burgers".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat het erop lijkt dat Honduras "de resultaten van de presidentiële verkiezingen probeert te veranderen". Hij beweert dat het land vroegtijdig is gestopt met het tellen van de stemmen.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder van Hongkong, John Lee, kondigde dinsdag de oprichting aan van een onafhankelijke commissie die de oorzaken van de dodelijke brand in de metropool moet onderzoeken.A
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, een ultimatum gegeven om Venezuela te verlaten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van vier bronnen met informatie over het telefoongesprek tussen Trump en Maduro op 21 november.
4 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP) - De presidentiële verkiezingen in Honduras zijn volgens de eerste telling geëindigd in een "technische gelijkstand". Presidentskandidaat Nasry Asfura van de conservatieve Nationale Partij had 39,91 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste rivaal Salvador Nasralla, eveneens een rechtse kandidaat, had 39,89 procent van de stemmen.
5 uur geledenPOKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.
9 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.
11 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.
12 uur geleden