Oekraïne wil macht rijke 'oligarchen' inperken
KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne wil de invloed van machtige zakenlieden aan banden leggen. President Volodimir Zelenski heeft het parlement opgeroepen een wet goed te keuren met nieuwe regels voor die zogenoemde oligarchen. Zijn kantoor spreekt over een "de eerste stap richting de afschaffing van het oligarchische systeem".
In Oekraïne hebben steenrijke zakenlieden vaak ook veel politieke invloed. In het wetsvoorstel staat dat personen die voldoen aan de definitie van 'oligarch' straks geregistreerd moeten worden. Ze mogen dan geen politieke partijen meer financieren. Ook moeten topfunctionarissen, zoals de president en de premier, hun contacten met oligarchen gaan melden.
In lokale media wordt gespeculeerd dat zo'n tien mensen het stempel oligarch kunnen krijgen. Het kantoor van Zelenski vindt dat de grondrechten van die zakenlieden straks niet worden geschonden. "Er worden regels vastgesteld zodat ze op een transparante manier relaties moeten onderhouden met regeringsfunctionarissen", aldus een officiële verklaring.
De nieuwe regels moeten zeker tien jaar van kracht blijven. Het is nog onduidelijk wanneer het parlement stemt over de wetgeving.
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
11 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
1 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft dinsdag laten weten dat zij de politieagenten steunt die maandagavond ingrepen tijdens een groot protest in de Australische stad Sydney. Agenten toonden volgens politiecommissaris Mal Lanyon in deelstaat New South Wales "opvallend veel terughoudendheid" en "deden wat ze moesten doen", schrijft de BBC.
2 uur geledenTREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.
8 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, heeft politiebescherming gekregen naar aanleiding van bedreigingen op sociale media vanwege zijn banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat melden Franse media.
10 uur geleden