Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne wil macht rijke 'oligarchen' inperken

Oekraïne wil macht rijke 'oligarchen' inperken

KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne wil de invloed van machtige zakenlieden aan banden leggen. President Volodimir Zelenski heeft het parlement opgeroepen een wet goed te keuren met nieuwe regels voor die zogenoemde oligarchen. Zijn kantoor spreekt over een "de eerste stap richting de afschaffing van het oligarchische systeem".

In Oekraïne hebben steenrijke zakenlieden vaak ook veel politieke invloed. In het wetsvoorstel staat dat personen die voldoen aan de definitie van 'oligarch' straks geregistreerd moeten worden. Ze mogen dan geen politieke partijen meer financieren. Ook moeten topfunctionarissen, zoals de president en de premier, hun contacten met oligarchen gaan melden.

In lokale media wordt gespeculeerd dat zo'n tien mensen het stempel oligarch kunnen krijgen. Het kantoor van Zelenski vindt dat de grondrechten van die zakenlieden straks niet worden geschonden. "Er worden regels vastgesteld zodat ze op een transparante manier relaties moeten onderhouden met regeringsfunctionarissen", aldus een officiële verklaring.

De nieuwe regels moeten zeker tien jaar van kracht blijven. Het is nog onduidelijk wanneer het parlement stemt over de wetgeving.

Meer uit Buitenland

Massale demonstratie in Belgrado tegen regering

BELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.

1 uur geleden
Rode Kruis meldt dood drie vrijwilligers, waarschijnlijk ebola

RWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.

2 uur geleden
Doden gemeld in Gaza en Zuid-Libanon door Israëlische aanvallen

GAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.

5 uur geleden
Zelensky dringt na voorstel Merz aan op volledig EU-lidmaatschap

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.

6 uur geleden
Meer dan 500 kinderen overleden door mazelen in Bangladesh

DHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.

6 uur geleden
Internationale druk op Israëlische minister Ben-Gvir neemt toe

PARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.

7 uur geleden
Toponderhandelaar Iran hamert op rechten van zijn land

TEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.

8 uur geleden