Oekraïne wil macht rijke 'oligarchen' inperken
KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne wil de invloed van machtige zakenlieden aan banden leggen. President Volodimir Zelenski heeft het parlement opgeroepen een wet goed te keuren met nieuwe regels voor die zogenoemde oligarchen. Zijn kantoor spreekt over een "de eerste stap richting de afschaffing van het oligarchische systeem".
In Oekraïne hebben steenrijke zakenlieden vaak ook veel politieke invloed. In het wetsvoorstel staat dat personen die voldoen aan de definitie van 'oligarch' straks geregistreerd moeten worden. Ze mogen dan geen politieke partijen meer financieren. Ook moeten topfunctionarissen, zoals de president en de premier, hun contacten met oligarchen gaan melden.
In lokale media wordt gespeculeerd dat zo'n tien mensen het stempel oligarch kunnen krijgen. Het kantoor van Zelenski vindt dat de grondrechten van die zakenlieden straks niet worden geschonden. "Er worden regels vastgesteld zodat ze op een transparante manier relaties moeten onderhouden met regeringsfunctionarissen", aldus een officiële verklaring.
De nieuwe regels moeten zeker tien jaar van kracht blijven. Het is nog onduidelijk wanneer het parlement stemt over de wetgeving.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn excuses aangeboden aan de slachtoffers van zedendelinquent Jeffrey Epstein, omdat hij de "leugens van Peter Mandelson geloofde". Starmer benoemde Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten en wist naar eigen zeggen toen nog niet hoe diep de banden tussen Epstein en Mandelson waren.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO pleit voor "terughoudendheid en verantwoordelijkheidsgevoel" nu de laatste afspraken van de Verenigde Staten en Rusland over kernwapenbeheersing zijn verlopen. Daarbij wijst het bondgenootschap vooral naar Rusland en China.
22 minuten geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Letland heeft na de vrijgave van nieuwe informatie over Jeffrey Epstein een onderzoek ingesteld naar mogelijke mensensmokkel. Er wordt volgens de politie uitgezocht of Letse staatsburgers zijn geronseld voor seksuele uitbuiting in de Verenigde Staten.
24 minuten geledenBAKOE (ANP/AFP) - Separatistenleiders van Nagorno-Karabach zijn in Azerbeidzjan veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Pro-Armeense separatisten hadden het gebied dertig jaar in handen, voordat het in 2023 weer onder controle kwam van de regering in Bakoe.
1 uur geledenKADUNA (ANP/RTR) - In Nigeria zijn alle 166 gelovigen vrijgekomen die waren ontvoerd bij aanvallen op kerken in de staat Kaduna. Dat meldt een christelijke organisatie, de Christian Association of Nigeria (CAN).
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA/AFP) - Starlink-terminals die in Oekraïne worden gebruikt door Rusland zijn uitgezet. Dat meldde de Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov nadat er contacten waren geweest met SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk en producent van het systeem voor satellietinternet.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP) - Het overleg tussen Oekraïne, Rusland en de Verenigde Staten heeft een nieuwe gevangenenruil tussen de twee landen in oorlog opgeleverd, meldt de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X. Het gaat volgens hem om 314 gevangenen en de eerste ruil in vijf maanden.
1 uur geleden