Oekraïne wil inwoners van Marioepol via zee evacuëren
KIEV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil inwoners van de belegerde havenstad Marioepol via zee evacueren. Een presidentiële adviseur zegt dat de autoriteiten dat mogelijk proberen te maken. Tot dusver zijn alleen mensen via land in veiligheid gebracht.
Marioepol ligt net als Rusland en het door Rusland geannexeerde Oekraïense schiereiland de Krim aan de Zee van Azov. De burgemeester van de havenstad zei eerder deze week dat de meeste aanvallen op Marioepol worden uitgevoerd vanaf zee, waar Russische schepen varen.
Marioepol ligt grotendeels in puin als gevolg van de oorlog die op 24 februari uitbrak. De meeste inwoners zijn vertrokken, maar er zitten volgens de burgemeester nog ruim 100.000 burgers vast. Die worden opgeroepen te vertrekken nu de focus van de oorlog ligt op onder meer de oostelijke regio waar Marioepol onder valt.
Om burgers in veiligheid te brengen, worden vrijdag in Oekraïne opnieuw tien humanitaire corridors geopend. De vluchtroute vanuit Marioepol leidt burgers telkens naar het westelijker gelegen Zaporizja. Er rijden geen bussen, inwoners kunnen alleen met eigen vervoer vertrekken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
3 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
4 uur geleden