Oekraïne wil haven Odessa niet ontmijnen voor graanexport
KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne is niet van plan de wateren rond de haven van Odessa te ontdoen van mijnen om de export van graan weer mogelijk te maken. De Oekraïners vrezen dat Rusland daarvan gebruikmaakt om de belangrijke havenstad aan te vallen. "Op het moment dat we de toegang tot de haven van Odessa vrijmaken, zal de Russische vloot er zijn", aldus woordvoerder Sergi Brattsjoek van het regionale bestuur in een videoboodschap op sociale media.
Turkije en Rusland kwamen woensdag in Ankara bijeen om de instelling van een veiligheidscorridor te bespreken voor het verschepen van Oekraïens graan dat door een Russische blokkade vastzit in de havens. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zei in de Turkse hoofdstad dat Moskou klaar is om de veilige doorgang van Oekraïens graan te vergemakkelijken.
Brattsjoek zei vóór de Russische aankondiging dat alle export vanuit Odessa moet worden begeleid "door NAVO-landen". Turkije, dat lid is van de NAVO, heeft aangeboden om konvooien vanuit Oekraïense havens te begeleiden.
Oekraïne was voor de oorlog een van de belangrijkste exporteurs van tarwe ter wereld en leverde de helft van de wereldhandel in zonnebloempitten en -olie. De Oekraïense president Volodimir Zelenski waarschuwde deze week dat de hoeveelheid graan die door de oorlog wordt geblokkeerd binnen enkele maanden kan verdrievoudigen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Kremlin-topadviseur Joeri Oesjakov zegt dat een bestand in Oekraïne alleen mogelijk is na het vertrek van Oekraïense troepen uit de Donbas, bericht de Russische krant Kommersant. Dit gebied in Oost-Oekraïne behoort volgens hem volledig bij Rusland.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse voedsel- en medicijnwaakhond FDA overweegt coronavaccins te voorzien van een zogenoemde 'black box'-waarschuwing. Dat schrijft CNN op basis van ingewijden. Die meest prangende waarschuwing in het arsenaal van de FDA moet waarschuwen voor de gevolgen van medicatie waarvan de nadelen wellicht niet opwegen tegen de voordelen, zoals mogelijk levensbedreigende middelen.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Door een storm in Gaza zijn zeker 11 doden en meerdere gewonden gevallen. Een deel van hen kwam om door instortende gebouwen en een baby overleed door onderkoeling, meldt het Palestijnse persbureau WAFA.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR) - De Hongkongse regering streeft ernaar het onafhankelijke onderzoek naar de dodelijke brand in de miljoenenstad binnen negen maanden af te ronden, zegt leider John Lee. De brand van eind november kostte zeker 160 mensen het leven.
4 uur geledenHACHINOHE (ANP/AFP) - Het noorden van Japan is opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 6.7, meldt het Japanse meteorologische agentschap. Er was een tsunamiwaarschuwing van kracht, maar die werd later ingetrokken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten bereiden zich voor om de komende weken meer olietankers in beslag te nemen voor de kust van Venezuela. Dat meldt persbureau Reuters op basis van zes bronnen. Een vermindering of stopzetting van de Venezolaanse olie-export zou de financiën van het Zuid-Amerikaanse land onder druk zetten. Olie is de belangrijkste bron van inkomsten voor de regering van president Nicolás Maduro.
7 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - De Thaise premier Anutin Charnvirakul, die pas drie maanden in functie is, heeft het parlement ontbonden. Dit blijkt uit een koninklijk decreet, dat de weg vrijmaakt voor algemene verkiezingen.
7 uur geleden