Oekraïne wil er alles aan doen om Poetin te berechten voor MH17
KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne zal alle internationale legale middelen gebruiken die het tot zijn beschikking heeft om de Russische president Vladimir Poetin voor een rechter te brengen voor het neerschieten van de MH17-vlucht in 2014. De onderzoekers van het Joint Investigation Team (JIT) brachten woensdag naar buiten dat Poetin een grote rol had in het leveren van het wapentuig dat de vlucht neerhaalde en daarom actief betrokken is bij de ramp.
De Oekraïense hoofdaanklager Andrej Kostin erkent dat het lastig wordt om Poetin aan te klagen. "De moeilijkheid om bewijs te verzamelen en zijn immuniteit staan het niet toe om de Russische president voor nationale rechtbanken te vervolgen. Maar we zullen proberen alle bestaande internationale juridische mechanismen te gebruiken om hem voor het gerecht te brengen."
Het JIT concludeerde ook al dat Poetin niet vervolgd kan worden vanwege zijn immuniteit. Wel heeft het sterke aanwijzingen dat hij heeft beslist over het wapenleveringsverzoek van de Oost-Oekraïense separatisten, die MH17 uiteindelijk uit de lucht hebben geschoten. Het onderzoeksteam heeft ook onderschepte telefoongesprekken in het bezit, waarop Poetin te horen is en die wijzen op zijn bemoeienis.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
8 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
5 uur geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.
7 uur geleden