Oekraïne waarschuwt tegen hervatting topoverleg EU met Rusland
BRUSSEL/MOSKOU (ANP) - Oekraïne vindt het een slecht idee als de Europese Unie weer topoverleg gaat voeren met Rusland. "Initiatieven om EU-toppen met Rusland te hervatten zonder vooruitgang aan de Russische kant komen neer op een gevaarlijke afwijking van het EU-sanctiebeleid", zei de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba na een ontmoeting met EU-buitenlandchef Josep Borrell in Brussel.
Daar komen later op de dag de leiders van de EU-landen bijeen. Bondskanselier Angela Merkel heeft met steun van de Franse president Emmanuel Macron een EU-top voorgesteld met Vladimir Poetin over samenwerking op terreinen waar de belangen overeenkomen, zoals volksgezondheid en klimaat.
Poetin ziet dat wel zitten. "Zo'n dialoog is echt nodig voor zowel Brussel als Moskou", zei de woordvoerder van het Kremlin. Hij voegde eraan toe dat er nog geen voorbereidingen zijn getroffen.
Moeizame relatie
Regulier topoverleg met president Poetin werd opgeschort na de inlijving van de Krim in 2014. De zeer moeizame relatie met Moskou vormt een belangrijk onderwerp tijdens het beraad van de Europese regeringsleiders. De EU heeft naast Oekraïne grote moeite met de opstelling van het Kremlin over kwesties als Belarus, mensenrechten, inmenging in verkiezingen, desinformatiecampagnes, cyberaanvallen en militaire manoeuvres.
Direct contact met Poetin kan volgens Merkel nuttig zijn om de "vele provocaties" tegen de EU-landen en hun buren in oostelijk Europa te bespreken. De Amerikaanse president Joe Biden had onlangs al topoverleg met zijn Russische ambtgenoot.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
3 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
6 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
7 uur geleden