Oekraïne vraagt Saakasjvili voor onderhandelingen met IMF
KIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft politicus Michail Saakasjvili gevraagd namens Oekraïne onderhandelingen met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te voeren voor meer steun. De oud-president van Georgië is ook gevraagd om vicepremier van Oekraïne te worden.
"Wij krijgen veel te weinig geld van het IMF", aldus Saakasjvili in Oekraïense media. "De economie van Oekraïne gaat vanwege het coronavirus door een zware tijd en er zijn rigoureuze maatregelen nodig die nog niet eerder zijn genomen." Het IMF, waar vrijwel alle landen lid van zijn, kan leningen verstrekken aan landen die in de problemen zitten.
In het parlement heerst volgens Oekraïense media de nodige twijfel over de politieke terugkeer van Saakasjvili. Het is dus nog niet zeker dat hij wordt aangesteld als vicepremier.
Komende donderdag
Saakasjvili zei dat het parlement mogelijk pas komende donderdag stemt over zijn benoeming. Hij zegt Oekraïne door een "economische storm" te willen loodsen. "We moeten onconventionele beslissingen nemen om de Oekraïense economie te redden."
De regering van zijn voormalige thuisland Georgië ziet de politieke comeback van Saakasjvili met lede ogen aan. Premier Giorgi Gakharia spreekt over een "compleet onacceptabele" situatie en dreigt de ambassadeur van zijn land terug te roepen uit Oekraïne.
Machtsmisbruik
Saakasjvili wordt in Georgië gezocht op verdenking van machtsmisbruik. Hij noemt die beschuldigingen zelf politiek gemotiveerd. Saakasjvili was zo'n vijf jaar geleden na zijn vertrek uit zijn thuisland ook al gouverneur in Oekraïne, waar hij het staatsburgerschap had gekregen.
De politicus kreeg vervolgens ruzie met toenmalig president Petro Porosjenko en moest ook weg uit Oekraïne. Hij bracht onder meer tijd door in Nederland, waar zijn echtgenote Sandra Roelofs vandaan komt.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De veiligheid in het Arctische gebied is een gedeeld trans-Atlantisch belang waarover de EU en de VS met elkaar moeten spreken, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Dreigen met importheffingen is niet de juiste aanpak", schrijft ze op X, na een ontmoeting met de Deense minister Troels Lund Poulsen (Defensie) en de Groenlandse minister van Buitenlandse Zaken Vivian Motzfeldt.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Terwijl de spanningen rondom Groenland hoog oplopen, wil Trump zich in een kort interview met de Amerikaanse nieuwszender NBC niet uitspreken over een eventuele militaire bezetting van Groenland. "Geen commentaar", antwoordde de president toen hij hiernaar werd gevraagd.
20 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël is door de VS uitgenodigd om deel te nemen aan de zogenoemde Vredesraad van president Donald Trump. Dat meldt Reuters op basis van anonieme bronnen.
22 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt dat het internet in het land deze week "geleidelijk" wordt hersteld. Het internet werd elf dagen geleden afgesloten om de grootschalige protesten tegen het regime te bedwingen. Amnesty International noemde dat een "ernstige mensenrechtenschending", die bedoeld was om misdaden van de autoriteiten te verbergen.
53 minuten geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk wil zijn staatsbegroting voor 2026 doordrukken buiten het parlement om. Dat melden Franse media, waaronder Le Parisien. Officieel is de stap nog niet bekendgemaakt, maar volgens regeringsbronnen van dat medium zou premier Sébastien Lecornu zijn keuze al enkele dagen geleden hebben gemaakt.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft afgelopen jaar een "verontrustende toename" gezien in het wereldwijde aantal executies. Dat komt met name door de situatie in Iran, waar volgens zijn kantoor in 2025 zeker 1500 doodstraffen zijn uitgevoerd. Een jaar eerder waren dat er nog 901.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse en Franse ministers van Financiën, Lars Klingbeil en Roland Lescure, hebben maandag in Brussel zij aan zij benadrukt dat het bezweren van de Groenlandcrisis een cruciaal moment is voor Europa. "Dit is een heel Europees moment en we moeten samenwerken als het gaat om beslissingen in Europa", zei Klingbeil. "We hebben nog nooit meegemaakt dat een bondgenoot, een vriend van 250 jaar, overweegt om tarieven in te voeren", vulde Lescure aan.
2 uur geleden