
Oekraïne vraagt om Amerikaanse wapens en miljarden van Europa
LONDEN (ANP) - Oekraïne vraagt zijn bondgenoten dringend om meer Amerikaanse wapens voor het land in te kopen en een miljardentekort in zijn defensiebegroting aan te vullen. De Oekraïense regering deed het klemmende beroep maandag tijdens een nieuwe vergadering voor militaire steun, waaraan 52 bondgenoten deelnamen.
De VS willen weer Amerikaanse wapens zoals Patriot-luchtverdedigingssystemen leveren, memoreerde de nieuwe Oekraïense defensieminister Denys Sjmyhal. Zij het op kosten van Europa. Oekraïne hoopt dat Europese bondgenoten daarnaast 6 miljard dollar (5,1 miljard euro) bijdragen voor de lopende begroting. Dat geld is nodig voor kamikazedrones om de Russen tegen te houden, onderscheppingsdrones om de onophoudelijke luchtaanvallen af te slaan en langeafstandswapens "om de oorlog naar Rusland te brengen".
Sjmyhal sprak tijdens een videovergadering van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG). Onder president Trump slaan de VS die soms over, maar de Amerikaanse defensieminister belde nu wel in.
Bondgenoten
Oekraïne heeft snel vijf extra Patriot-systemen nodig en Duitsland gaat daarbij helpen, verzekerde de Duitse minister Boris Pistorius aan het begin van het overleg. Hij hoopt er "in de komende paar dagen" met andere bondgenoten uit te komen. Duitsland en het Verenigd Koninkrijk leveren Oekraïne 170 miljoen euro aan munitie voor zijn luchtverdediging. Het zou vooral om munitie voor Gepard-afweergeschut gaan.
Duitsland wil twee eigen Patriot-systemen aan Oekraïne schenken. Die worden later vervangen door nieuwe uit de VS. Ook Noorwegen zou er een willen leveren. Oekraïne kan er op het ogenblik vermoedelijk maar vijf of zes inzetten.
Aan de UDCG nemen vooral NAVO-landen deel, maar ook medestanders als Zuid-Korea en Australië. Ook NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte schoof maandag aan.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland gaan woensdag opnieuw met elkaar in overleg, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De gesprekken vinden volgens hem wederom plaats in Turkije.
1 minuut geledenDEIR AL-BALAH (ANP/DPA) - Israël is begonnen aan zijn aanval op Deir al-Balah, een van de laatste toevluchtsoorden in Gaza. Dat bevestigen meerdere nieuwsmedia.
27 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Israël verwerpt de oproep van Nederland en 24 andere landen tot een onmiddellijk einde aan de oorlog in de Gazastrook. De gezamenlijke verklaring "staat los van de realiteit en geeft een verkeerd signaal af aan Hamas", stelt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenDHAKA (ANP/DPA/AFP) - Zeker zestien mensen zijn om het leven gekomen door een vliegtuigcrash bij een school in Bangladesh. Ook raakten meer dan honderd personen gewond, melden de autoriteiten.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische politie heeft twee Israëliërs verhoord die in België waren voor het festival Tomorrowland. Dat meldt de Belgische justitie, die op dit punt verder geen informatie verstrekt.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De King's Gallery in Londen houdt de grootste tentoonstelling tot nu toe over de kledingstijl van wijlen koningin Elizabeth. De tentoonstelling Koningin Elizabeth II: Haar leven in stijl opent in het voorjaar van 2026, meldt het Britse hof op Instagram.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben bedoeïenengezinnen geëvacueerd uit de zuidelijke stad Suwayda, waar veel druzen wonen. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend een bestand was afgekondigd in het gebied.
8 uur geleden