Oekraïne vindt massagraf in heroverd Izjoem
KIEV (ANP/AFP) - In de onlangs door Oekraïne op Russische troepen heroverde stad Izjoem is een massagraf gevonden. President Volodimir Zelenski, die woensdag de oostelijke stad tussen Charkov en Loehansk nog bezocht, heeft dat gemeld. "We willen dat de wereld weet wat de Russische bezetting heeft veroorzaakt", zei hij, zonder details te geven over het aantal gevonden lichamen of de doodsoorzaak. De Oekraïense president belooft vrijdag duidelijke en geverifieerde informatie over het gevonden massagraf.
Een politiechef van Izjoem heeft tegen Sky News gezegd dat het ging om 440 lichamen. Het gaat volgens hem om slachtoffers van geweerschoten, artillerievuur, mijnen en luchtaanvallen, maar ook zei hij dat van velen de doodsoorzaak nog niet bekend is. Op ongeverifieerd beeld is het massagraf in het bos te zien.
In zijn dagelijkse videoboodschap donderdagavond vergelijkt Zelenski de vondst van de lichamen met die in Boetsja dit voorjaar. In die voorstad van Kiev werden ook honderden lichamen gevonden nadat de Russen zich terugtrokken, wat leidde tot grote internationale verontwaardiging. "Rusland laat overal doden achter en moet daar verantwoordelijk voor worden gehouden", aldus Zelenski.
Woensdag werd Izjoem, dat ook wel het tweede Marioepol wordt genoemd vanwege zware bombardementen, voor het eerst na herovering door de Oekraïners weer door Zelenski en de internationale pers bezocht. In de stad woonden voor het begin van de oorlog meer dan 40.000 inwoners.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
37 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben volgens de Syrische staatstelevisie tien mensen gedood in een dorp in het zuiden van Syrië. Onder de slachtoffers zouden vrouwen en kinderen zijn. De Israëlische krijgsmacht meldt dat zes militairen gewond raakten bij de nachtelijke operatie. Syrië beticht Israël van een oorlogsmisdaad.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever noemt het "fundamenteel fout" als de EU een zogenoemde reparatielening voor Oekraïne doet op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat schrijft hij in een brief aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense anticorruptieautoriteiten hebben het kantoor van de stafchef van president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, doorzocht. De diensten willen nog niet zeggen waarom de actie precies plaatsvond en wat er is gevonden. Jermak zegt zijn medewerking te verlenen.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Door de grote brand in woontorens in Hongkong zijn zeker 128 doden gevallen. De autoriteiten houden rekening met een verdere stijging van het dodental. Er worden nog ongeveer tweehonderd mensen vermist.
5 uur geleden