Oekraïne vertraagt vredesonderhandelingen volgens Poetin
MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne vertraagt de vredesonderhandelingen met Rusland door onrealistische voorstellen te doen, zei de Russische president Vladimir Poetin tijdens een gesprek met de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Volgens het Kremlin is Oekraïne niet even bereid als Rusland om de onderhandelingen te versnellen.
Scholz heeft in het telefoongesprek van bijna een uur opgeroepen om zo snel mogelijk over te gaan tot een staakt-het-vuren en verbetering van de humanitaire situatie in Oekraïne. Het uiteindelijke doel moet volgens de Duitse leider zijn om een diplomatieke overeenkomst te bereiken over het conflict.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zei donderdag dat hij nog geen enkele "betekenisvolle bijdrage" van Rusland heeft gezien om de oorlog te beëindigen. Moskou doet volgens hem geen serieuze inspanningen om schot te brengen in de onderhandelingen.
Oorlogsmisdaden
Poetin klaagde in het gesprek met Scholz over Oekraïense oorlogsmisdaden die "worden genegeerd door het Westen". Raketaanvallen op woonwijken in de steden Donetsk en Makejvka hebben volgens de Russische leider veel mensen het leven gekost. Rusland wordt zelf ook beschuldigd van oorlogsmisdaden vanwege het gebruiken van clusterbommen en het bombarderen van onder meer woonwijken en ziekenhuizen.
Het online-overleg tussen beide landen gaat ondertussen verder, zonder dat er veel inhoudelijks naar buiten komt. Er worden militaire, politieke en humanitaire kwesties besproken, meldde Rusland eerder deze week. Een Oekraïense woordvoerder had het vrijdag over "heel moeilijke" gesprekken.
Wapenstilstand
Kiev eist een wapenstilstand en terugtrekking van de Russische troepen. Moskou wil dat Oekraïne een neutraal land wordt, NAVO-lidmaatschap uitsluit, de Krim als Russisch erkent en de afvallige regio's Donetsk en Loehansk als onafhankelijke staten.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben voorgesteld om in Florida gesprekken te voeren samen met Oekraïense en Russische vertegenwoordigers. Dat zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zaterdag tegen verslaggevers.
8 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Verkiezingen in Oekraïne zijn alleen mogelijk wanneer de veiligheid van het stemproces is gewaarborgd, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarmee bedoelt hij dat verkiezingen nu niet kunnen worden gehouden in door Rusland bezette delen van het land.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een vrouw die in de jaren negentig voor Jeffrey Epstein werkte, diende in 1996 een klacht in bij de FBI over zijn interesse in kinderporno. De FBI deed er niets mee. Dat blijkt uit het recent vrijgegeven dossier over de in 2019 overleden Amerikaanse zedendelinquent. Justitie had Epstein destijds al zo'n tien jaar op de korrel.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan en zijn vrouw Bushra Bibi zijn elk veroordeeld tot zeventien jaar gevangenisstraf in verband met de aankoop van luxe staatsgeschenken tegen een te lage prijs. Dat melden de rechtbank en de advocaten van Khan.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Tienduizenden mensen woonden zaterdag de uitvaart bij van de vermoorde Bengalese studentenleider en verkiezingskandidaat Sharif Osman Hadi. Hij werd vorige week door gemaskerde aanvallers in zijn hoofd geschoten terwijl hij zijn verkiezingscampagne aftrapte. Zijn dood zes dagen later leidde tot gewelddadige protesten in het land.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oekraïne zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een Russisch boorplatform en een militair patrouilleschip in de Kaspische Zee. Volgens het land maakt het deel uit van een reeks aanvallen in het gebied, maar het is de eerste die officieel door de Oekraïense krijgsmacht is erkend.
4 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.
5 uur geleden