Oekraïne vertraagt vredesonderhandelingen volgens Poetin
MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne vertraagt de vredesonderhandelingen met Rusland door onrealistische voorstellen te doen, zei de Russische president Vladimir Poetin tijdens een gesprek met de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Volgens het Kremlin is Oekraïne niet even bereid als Rusland om de onderhandelingen te versnellen.
Scholz heeft in het telefoongesprek van bijna een uur opgeroepen om zo snel mogelijk over te gaan tot een staakt-het-vuren en verbetering van de humanitaire situatie in Oekraïne. Het uiteindelijke doel moet volgens de Duitse leider zijn om een diplomatieke overeenkomst te bereiken over het conflict.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zei donderdag dat hij nog geen enkele "betekenisvolle bijdrage" van Rusland heeft gezien om de oorlog te beëindigen. Moskou doet volgens hem geen serieuze inspanningen om schot te brengen in de onderhandelingen.
Oorlogsmisdaden
Poetin klaagde in het gesprek met Scholz over Oekraïense oorlogsmisdaden die "worden genegeerd door het Westen". Raketaanvallen op woonwijken in de steden Donetsk en Makejvka hebben volgens de Russische leider veel mensen het leven gekost. Rusland wordt zelf ook beschuldigd van oorlogsmisdaden vanwege het gebruiken van clusterbommen en het bombarderen van onder meer woonwijken en ziekenhuizen.
Het online-overleg tussen beide landen gaat ondertussen verder, zonder dat er veel inhoudelijks naar buiten komt. Er worden militaire, politieke en humanitaire kwesties besproken, meldde Rusland eerder deze week. Een Oekraïense woordvoerder had het vrijdag over "heel moeilijke" gesprekken.
Wapenstilstand
Kiev eist een wapenstilstand en terugtrekking van de Russische troepen. Moskou wil dat Oekraïne een neutraal land wordt, NAVO-lidmaatschap uitsluit, de Krim als Russisch erkent en de afvallige regio's Donetsk en Loehansk als onafhankelijke staten.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De interim-president van Venezuela, Delcy Rodríguez, zegt dat haar land de Amerikaanse "agressie" via diplomatie het hoofd zal bieden. De regering van het land kondigde stappen aan om de banden met Washington te herstellen nadat president Nicolás Maduro vorige week werd opgepakt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Betogers zijn vrijdag in Iran opnieuw de straat opgegaan, terwijl volgens mensenrechtenorganisaties dodelijk tegen hen wordt opgetreden. Teheran geeft de Verenigde Staten de schuld van het geweld tijdens de grootste demonstraties in drie jaar.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak vrijdag met NAVO-chef Mark Rutte over "het belang van Arctische veiligheid voor alle NAVO-bondgenoten", meldt zijn ministerie. Verschillende NAVO-leden uitten hun bezorgdheid nadat het Witte Huis dinsdag zei dat de VS militaire middelen niet uitsluiten om Groenland in bezit te krijgen.
6 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse regering wil nauwer met de Verenigde Staten samenwerken op veiligheidsgebied. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde recent met grondaanvallen tegen drugskartels en verklaarde ook dat "kartels Mexico runnen".
6 uur geledenBOGOTÁ/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse diplomaten zijn naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas gegaan om daar te praten over de heropening van de Amerikaanse ambassade. Dat heeft een regeringswoordvoerder in Washington gezegd. De ambassade werd in 2019 gesloten naar aanleiding van de spanningen tussen het regime van president Nicolás Maduro en de VS.
7 uur geleden