Oekraïne verlaagt leeftijd voor mobilisatie van 27 naar 25 jaar
KYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Oekraïne heeft de minimumleeftijd verlaagd waarop reservisten kunnen worden opgeroepen voor het leger tijdens een mobilisatie. President Volodymyr Zelensky heeft na lang aarzelen een wet ondertekend waardoor de leeftijd van 27 naar 25 jaar gaat.
Na ruim twee jaar oorlog tegen Rusland vraagt de Oekraïense krijgsmacht al maanden om een nieuwe mobilisatie. Er zouden te weinig troepen zijn en de militairen aan het front zouden toe zijn aan aflossing. In december riep de legertop op tot een mobilisatie van 450.000 tot 500.000 mensen.
Het Oekraïense parlement stemde in mei vorig jaar al voor de wet, waardoor meer reservisten beschikbaar zijn voor een militaire oproep. Maar Zelensky twijfelde, mogelijk omdat een nieuwe mobilisatie niet populair is bij het volk.
Het is niet bekend hoeveel mensen tot nu toe zijn opgeroepen in Oekraïne. Ook in Rusland klinkt de roep om een nieuwe mobilisatie steeds vaker en luider. De laatste maanden boeken beide partijen weinig grote terreinwinsten.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
6 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
9 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
9 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
9 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
11 uur geleden