Oekraïne-top in Saudi-Arabië leidt niet tot doorbraak
JEDDAH (ANP/RTR) - Oekraïne noemt de gesprekken dit weekend in Saudi-Arabië om stappen te zetten richting een vreedzame oplossing van de oorlog met Rusland "productief", Rusland noemt ze "gedoemd". Het ziet er hoe dan ook niet naar uit dat de bijeenkomst tot een doorbraak gaat leiden.
Meer dan veertig landen, waaronder China, India, de Verenigde Staten en Europese landen nemen deel aan de besprekingen in Jeddah, die naar verwachting zondag zonder een schriftelijke slotverklaring eindigen. Rusland was niet uitgenodigd.
Oekraïne en zijn westerse bondgenoten hebben meermaals aangegeven dat de gesprekken tot brede internationale steun moeten leiden voor de principes die Kyiv als basis voor vrede wil. Dat zijn onder meer de terugtrekking van alle Russische troepen en de teruggave van al het Oekraïense grondgebied, inclusief de in 2014 door Rusland geannexeerde Krim. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil later dit jaar een mondiale top organiseren op basis van deze principes.
Productief overleg
Over de gesprekken in Jeddah zei Zelensky's stafchef Andriy Yermak: "We hebben zeer productief overleg gevoerd over de belangrijkste principes waarop een rechtvaardige en duurzame vrede moet worden gebouwd."
De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, zei zondag tegen Russische staatsmedia dat de bijeenkomst "een weerspiegeling is van de vergeefse, tot mislukken gedoemde pogingen van het Westen" om het mondiale Zuiden achter het Oekraïense standpunt te krijgen.
Terwijl de meeste westerse landen Oekraïne steunen, hebben veel andere landen ervoor gekozen geen partij te kiezen in het conflict. Neutrale landen zijn onder meer de BRICS-landen Brazilië, China, India en Zuid-Afrika.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
4 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
6 uur geleden