Oekraïne-top in Saudi-Arabië leidt niet tot doorbraak
JEDDAH (ANP/RTR) - Oekraïne noemt de gesprekken dit weekend in Saudi-Arabië om stappen te zetten richting een vreedzame oplossing van de oorlog met Rusland "productief", Rusland noemt ze "gedoemd". Het ziet er hoe dan ook niet naar uit dat de bijeenkomst tot een doorbraak gaat leiden.
Meer dan veertig landen, waaronder China, India, de Verenigde Staten en Europese landen nemen deel aan de besprekingen in Jeddah, die naar verwachting zondag zonder een schriftelijke slotverklaring eindigen. Rusland was niet uitgenodigd.
Oekraïne en zijn westerse bondgenoten hebben meermaals aangegeven dat de gesprekken tot brede internationale steun moeten leiden voor de principes die Kyiv als basis voor vrede wil. Dat zijn onder meer de terugtrekking van alle Russische troepen en de teruggave van al het Oekraïense grondgebied, inclusief de in 2014 door Rusland geannexeerde Krim. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil later dit jaar een mondiale top organiseren op basis van deze principes.
Productief overleg
Over de gesprekken in Jeddah zei Zelensky's stafchef Andriy Yermak: "We hebben zeer productief overleg gevoerd over de belangrijkste principes waarop een rechtvaardige en duurzame vrede moet worden gebouwd."
De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, zei zondag tegen Russische staatsmedia dat de bijeenkomst "een weerspiegeling is van de vergeefse, tot mislukken gedoemde pogingen van het Westen" om het mondiale Zuiden achter het Oekraïense standpunt te krijgen.
Terwijl de meeste westerse landen Oekraïne steunen, hebben veel andere landen ervoor gekozen geen partij te kiezen in het conflict. Neutrale landen zijn onder meer de BRICS-landen Brazilië, China, India en Zuid-Afrika.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.
1 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.
1 uur geledenHAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.
4 uur geledenHEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
4 uur geleden