Oekraïne-top in Saudi-Arabië leidt niet tot doorbraak
JEDDAH (ANP/RTR) - Oekraïne noemt de gesprekken dit weekend in Saudi-Arabië om stappen te zetten richting een vreedzame oplossing van de oorlog met Rusland "productief", Rusland noemt ze "gedoemd". Het ziet er hoe dan ook niet naar uit dat de bijeenkomst tot een doorbraak gaat leiden.
Meer dan veertig landen, waaronder China, India, de Verenigde Staten en Europese landen nemen deel aan de besprekingen in Jeddah, die naar verwachting zondag zonder een schriftelijke slotverklaring eindigen. Rusland was niet uitgenodigd.
Oekraïne en zijn westerse bondgenoten hebben meermaals aangegeven dat de gesprekken tot brede internationale steun moeten leiden voor de principes die Kyiv als basis voor vrede wil. Dat zijn onder meer de terugtrekking van alle Russische troepen en de teruggave van al het Oekraïense grondgebied, inclusief de in 2014 door Rusland geannexeerde Krim. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil later dit jaar een mondiale top organiseren op basis van deze principes.
Productief overleg
Over de gesprekken in Jeddah zei Zelensky's stafchef Andriy Yermak: "We hebben zeer productief overleg gevoerd over de belangrijkste principes waarop een rechtvaardige en duurzame vrede moet worden gebouwd."
De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, zei zondag tegen Russische staatsmedia dat de bijeenkomst "een weerspiegeling is van de vergeefse, tot mislukken gedoemde pogingen van het Westen" om het mondiale Zuiden achter het Oekraïense standpunt te krijgen.
Terwijl de meeste westerse landen Oekraïne steunen, hebben veel andere landen ervoor gekozen geen partij te kiezen in het conflict. Neutrale landen zijn onder meer de BRICS-landen Brazilië, China, India en Zuid-Afrika.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Rusland is zaterdag op de Dag van de Overwinning begonnen met een uitgeklede militaire parade op het Rode Plein in Moskou. Er wordt geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
15 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
3 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
13 uur geleden