Oekraïne-top in Saudi-Arabië leidt niet tot doorbraak
JEDDAH (ANP/RTR) - Oekraïne noemt de gesprekken dit weekend in Saudi-Arabië om stappen te zetten richting een vreedzame oplossing van de oorlog met Rusland "productief", Rusland noemt ze "gedoemd". Het ziet er hoe dan ook niet naar uit dat de bijeenkomst tot een doorbraak gaat leiden.
Meer dan veertig landen, waaronder China, India, de Verenigde Staten en Europese landen nemen deel aan de besprekingen in Jeddah, die naar verwachting zondag zonder een schriftelijke slotverklaring eindigen. Rusland was niet uitgenodigd.
Oekraïne en zijn westerse bondgenoten hebben meermaals aangegeven dat de gesprekken tot brede internationale steun moeten leiden voor de principes die Kyiv als basis voor vrede wil. Dat zijn onder meer de terugtrekking van alle Russische troepen en de teruggave van al het Oekraïense grondgebied, inclusief de in 2014 door Rusland geannexeerde Krim. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil later dit jaar een mondiale top organiseren op basis van deze principes.
Productief overleg
Over de gesprekken in Jeddah zei Zelensky's stafchef Andriy Yermak: "We hebben zeer productief overleg gevoerd over de belangrijkste principes waarop een rechtvaardige en duurzame vrede moet worden gebouwd."
De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, zei zondag tegen Russische staatsmedia dat de bijeenkomst "een weerspiegeling is van de vergeefse, tot mislukken gedoemde pogingen van het Westen" om het mondiale Zuiden achter het Oekraïense standpunt te krijgen.
Terwijl de meeste westerse landen Oekraïne steunen, hebben veel andere landen ervoor gekozen geen partij te kiezen in het conflict. Neutrale landen zijn onder meer de BRICS-landen Brazilië, China, India en Zuid-Afrika.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
5 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
12 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
13 uur geleden