Oekraïne stuurt versterking naar Charkiv om aanvallen Rusland
KYIV (ANP/RTR) - Het Russische leger heeft geprobeerd met gepantserde voertuigen de grens over te steken met de Oekraïense regio Charkiv in het noordoosten van het land. Dat meldt het Oekraïense ministerie van Defensie, dat versterkingen naar de regio heeft gestuurd. Volgens het ministerie wordt in de grensgebieden nog altijd gevochten.
De gouverneur van de regio Charkiv meldt dat Russische sabotagegroepen de grens hebben proberen over te steken, maar dat de aanvallen zijn afgeslagen. De Oekraïense strijdkrachten zouden "geen meter" hebben toegegeven. Toch zegt een Oekraïense militaire bron tegen persbureau Reuters dat de Russen ongeveer een kilometer Oekraïne zijn ingetrokken. Volgens de bron wil Moskou een bufferzone van zo'n 10 kilometer creëren.
Gouverneur Oleh Synjehoebov zegt ook dat de bombardementen op de plaats Vovtsjansk in Charkiv zijn geïntensiveerd. Volgens een lokale functionaris zijn de meeste mensen met eigen vervoer het dorp ontvlucht, maar helpen de autoriteiten ook de mensen die geen auto hebben om weg te geraken.
Heroverd
Volgens Synjehoebov hebben de Russen niet de middelen om een aanval op de stad Charkiv uit te voeren en moeten de huidige aanvallen worden gezien als een provocatie.
Charkiv is de tweede stad van Oekraïne en ligt op enkele tientallen kilometers van de grens met Rusland. De stad telde voor de oorlog zo'n 1,5 miljoen inwoners. De Russen kregen aan het begin van de invasie, in februari 2022, delen van Charkiv in handen. Sindsdien heeft Oekraïne delen weer heroverd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag aangekondigd de voormalige Hondurese president Juan Orlando Hernández gratie te verlenen. Hernández zit in de Verenigde Staten een gevangenisstraf van 45 jaar uit voor drugssmokkel.
40 minuten geledenKYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.
9 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
10 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
10 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
12 uur geleden