Oekraïne staat later mogelijk open voor vredesoverleg met Rusland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne en landen die Oekraïne steunen zouden Rusland in de toekomst misschien kunnen uitnodigen voor een vredestop. Dat heeft Andri Jermak, de stafchef van president Volodymyr Zelensky, gezegd. Tot nu toe weigert Oekraïne met Rusland te spreken zolang er nog Russen op Oekraïens grondgebied zijn.
Als de regering in Kyiv met Rusland praat, zou dat gaan over Zelensky's visie voor vrede die wordt besproken op een top in Zwitserland, die ergens in de komende maanden moet plaatsvinden. De huidige vredesformule, die Zelensky in november 2022 presenteerde, is voor Rusland onbespreekbaar. Daarin staat dat Oekraïne alle grondgebied terug wil en dat alle Russische militairen moeten vertrekken.
Zelensky's ideeën worden in Zwitserland met partners van Oekraïne tegen het licht gehouden. Daarna zou misschien een tweede overleg mogelijk zijn in overleg met Rusland, aldus een voorzichtig formulerende Jermak tijdens een congres dat live werd uitgezonden op televisie.
"Er kan een situatie bestaan waarin we gezamenlijk vertegenwoordigers van de Russische Federatie uitnodigingen, waarna we het plan overhandigen, mocht wie het aanvallende land op dat moment dan ook vertegenwoordigt werkelijk een einde willen maken aan deze oorlog en willen terugkeren naar een rechtvaardige vrede."
Meer uit Buitenland
BAKOE (ANP/AFP) - Separatistenleiders van Nagorno-Karabach zijn in Azerbeidzjan veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Pro-Armeense separatisten hadden het gebied dertig jaar in handen, voordat het in 2023 weer onder controle kwam van de regering in Bakoe.
33 minuten geledenKADUNA (ANP/RTR) - In Nigeria zijn alle 166 gelovigen vrijgekomen die waren ontvoerd bij aanvallen op kerken in de staat Kaduna. Dat meldt een christelijke organisatie, de Christian Association of Nigeria (CAN).
37 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/DPA/AFP) - Starlink-terminals die in Oekraïne worden gebruikt door Rusland zijn uitgezet. Dat meldde de Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov nadat er contacten waren geweest met SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk en producent van het systeem voor satellietinternet.
1 uur geledenABU DHABI (ANP) - Het overleg tussen Oekraïne, Rusland en de Verenigde Staten heeft een nieuwe gevangenenruil tussen de twee landen in oorlog opgeleverd, meldt de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X. Het gaat volgens hem om 314 gevangenen en de eerste ruil in vijf maanden.
1 uur geledenMILAAN (ANP/DPA) - De Italiaanse politie doet onderzoek naar mogelijke sabotage van badkamers in het olympisch dorp in Milaan, schrijft de krant Corriere della Sera. Tussen half december en half januari zijn zeventig douches beschadigd en dus wordt onderzocht of de veiligheid van het dorp wel op orde is.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering gaat samen met Microsoft, academici en experts een systeem ontwikkelen waarmee deepfake-materiaal online kan worden opgespoord. Dit moet uiteindelijk misbruik van AI en schadelijke deepfakes tegengaan.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin noemt het tijdverspilling om in te gaan op onbewezen berichten dat Jeffrey Epstein banden zou hebben gehad met de Russische inlichtingendiensten. Polen kondigde deze week aan daar een onderzoek naar in te stellen.
2 uur geleden