Oekraïne: Rusland vuurt raketten af op haven Odessa na graandeal
ODESSA (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft volgens het Oekraïense leger de haven van Odessa zaterdag met raketten bestookt. De gemelde aanval volgde een dag na de deals die Rusland en Oekraïne met Turkije en de VN sloten over het hervatten van de graanuitvoer via Oekraïense havens aan de Zwarte Zee.
Volgens het leger zijn er vier kruisraketten afgevuurd op de haven. Twee daarvan zouden "haveninfrastructuur" hebben geraakt, stellen een lokale overheidsfunctionaris en een Oekraïense legereenheid op Telegram. De twee andere raketten zijn volgens het leger neergehaald.
Moskou ontkende Odessa onder vuur te hebben genomen. Dat maakte de Turkse minister van Defensie, Hulusi Akar, bekend. "De Russen hebben ons verteld dat ze niets te maken hebben met deze aanval en dat ze de kwestie heel goed zullen bekijken". Akar voegde er in zijn commentaar via persbureau Anadolu aan toe "echt bezorgd" te zijn geraakt door het incident.
In het gezicht spugen
De Oekraïense regering zegt in een reactie dat president Vladimir Poetin met de aanval op Odessa "in het gezicht spuugt" van de Verenigde Naties en Turkije, waarmee Kiev en Moskou vrijdag hun graandeal sloten. Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken riep de VN en Turkije op ervoor te zorgen dat Rusland zich aan de afspraken houdt. Akar beloofde dat Ankara "aan de overeengekomen verplichtingen zal blijven voldoen".
Afgesproken is dat Rusland en Oekraïne de export van graan doorlaten. Odessa is daarvoor een cruciale haven. Rusland en Oekraïne zijn samen verantwoordelijk voor ongeveer 30 procent van de tarwe-export in de wereld. De Oekraïense minister van Infrastructuur liet weten dat de aangerichte schade geen gevolgen heeft voor de hervatting van de uitvoer van agrarische producten. "De technische voorbereiding daarvoor gaat gewoon door", aldus Oleksandr Koebrakov op Facebook.
VN-baas António Guterres, die vrijdag in Istanbul aanwezig was bij de ondertekening van het akkoord, veroordeelde de raketaanval ten scherpste. Een woordvoerder zegt dat alle partijen toegezegd hebben de export van graan uit Oekraïense havens toe te staan. Ook is het graan hard nodig om wereldwijde voedseltekorten te lijf te gaan, aldus Guterres. "Volledige implementatie door de Russische Federatie, Oekraïne en Turkije is absoluut noodzakelijk."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
8 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
9 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
10 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
11 uur geleden