Oekraïne: Rusland vuurt raketten af op haven Odessa na graandeal
ODESSA (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft volgens het Oekraïense leger de haven van Odessa zaterdag met raketten bestookt. De gemelde aanval volgde een dag na de deals die Rusland en Oekraïne met Turkije en de VN sloten over het hervatten van de graanuitvoer via Oekraïense havens aan de Zwarte Zee.
Volgens het leger zijn er vier kruisraketten afgevuurd op de haven. Twee daarvan zouden "haveninfrastructuur" hebben geraakt, stellen een lokale overheidsfunctionaris en een Oekraïense legereenheid op Telegram. De twee andere raketten zijn volgens het leger neergehaald.
Moskou ontkende Odessa onder vuur te hebben genomen. Dat maakte de Turkse minister van Defensie, Hulusi Akar, bekend. "De Russen hebben ons verteld dat ze niets te maken hebben met deze aanval en dat ze de kwestie heel goed zullen bekijken". Akar voegde er in zijn commentaar via persbureau Anadolu aan toe "echt bezorgd" te zijn geraakt door het incident.
In het gezicht spugen
De Oekraïense regering zegt in een reactie dat president Vladimir Poetin met de aanval op Odessa "in het gezicht spuugt" van de Verenigde Naties en Turkije, waarmee Kiev en Moskou vrijdag hun graandeal sloten. Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken riep de VN en Turkije op ervoor te zorgen dat Rusland zich aan de afspraken houdt. Akar beloofde dat Ankara "aan de overeengekomen verplichtingen zal blijven voldoen".
Afgesproken is dat Rusland en Oekraïne de export van graan doorlaten. Odessa is daarvoor een cruciale haven. Rusland en Oekraïne zijn samen verantwoordelijk voor ongeveer 30 procent van de tarwe-export in de wereld. De Oekraïense minister van Infrastructuur liet weten dat de aangerichte schade geen gevolgen heeft voor de hervatting van de uitvoer van agrarische producten. "De technische voorbereiding daarvoor gaat gewoon door", aldus Oleksandr Koebrakov op Facebook.
VN-baas António Guterres, die vrijdag in Istanbul aanwezig was bij de ondertekening van het akkoord, veroordeelde de raketaanval ten scherpste. Een woordvoerder zegt dat alle partijen toegezegd hebben de export van graan uit Oekraïense havens toe te staan. Ook is het graan hard nodig om wereldwijde voedseltekorten te lijf te gaan, aldus Guterres. "Volledige implementatie door de Russische Federatie, Oekraïne en Turkije is absoluut noodzakelijk."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff ontmoet de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en Europese leiders dit weekend in Berlijn, zeggen ingewijden tegen The Wall Street Journal. De Amerikaanse krant omschrijft de ontmoeting als "cruciaal" op het moment dat het Witte Huis aandringt op een vredesakkoord tussen Rusland en Oekraïne voor het eind van het jaar.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft kritiek geleverd op Israël om de goedkeuring van 764 nieuwe wooneenheden in drie nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever.
1 uur geledenHOUSTON (ANP) - De supertanker Skipper, die de Verenigde Staten deze week in de buurt van Venezuela in beslag hebben genomen, is onderweg naar de Amerikaanse stad Houston. Dat zeiden twee bronnen vrijdag tegen persbureau Reuters.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Venezolaanse oppositieleidster en Nobelprijswinnares María Corina Machado wil meer druk van de Verenigde Staten om de Venezolaanse president Nicolás Maduro te bewegen op te stappen. Dat zei ze tegen de Amerikaanse televisiezender CBS.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht (ISF) voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld. Mogelijk kan een dergelijke vredesmacht volgende maand al worden ingezet.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
7 uur geleden