Oekraïne roept op Rusland uit VN en VN-Veiligheidsraad te zetten
KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne vindt dat de internationale gemeenschap Rusland uit de VN moet zetten en dus ook uit de VN-Veiligheidsraad, waar Rusland nu als permanent lid met een veto elk voorstel kan blokkeren. Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft andere landen daartoe opgeroepen.
De Oekraïners komen met een juridisch argument voor het verwijderen van Rusland uit de Veiligheidsraad. Ze stellen dat Rusland niet thuishoort in de Veiligheidsraad, want de zetel die het land tegenwoordig bezet is destijds toegewezen aan de Sovjet-Unie - en die bestaat sinds tweede kerstdag 1991 niet meer. Daarom is het volgens Oekraïne zo dat de huidige Russische Federatie "illegaal" permanent in de Veiligheidsraad zit.
De VN-Veiligheidsraad werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgericht en heeft als taak vrede en veiligheid in de wereld te bevorderen. De raad telt vijf permanente leden. Dat zijn China, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten. Zij hebben elk vetorecht. Rusland heeft dat recht onder meer gebruikt om te voorkomen dat de inval in Oekraïne wordt veroordeeld.
Hoe kansrijk het Oekraïense initiatief is, valt nog te bezien. De samenstelling van de permanente leden is al sinds 1945 hetzelfde en Rusland is als opvolger van de Sovjet-Unie al drie decennia permanent lid van de Veiligheidsraad.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag op Truth Social gedreigd strengere eisen te stellen aan de identificatie van kiezers bij de Congresverkiezingen in november, in de Verenigde Staten de midterms genoemd. Trump kondigde een decreet over de kwestie aan en dreigde daarbij het Congres te passeren.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft een man neergeschoten die een agent probeerde neer te steken tijdens een ceremonie bij de Arc de Triomphe in het centrum van Parijs. De man raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht, meldt de zender France24.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Frankrijk bespreekt met Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Zweden en waarschijnlijk nog andere Europese landen hoe het zijn bescherming met kernwapens met hen kan delen. Ze zouden bijvoorbeeld samen kunnen gaan oefenen met Frankrijks nucleaire capaciteiten, opperde president Emmanuel Macron.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering zet een plan door om 38,3 miljard dollar (zo'n 32,3 miljard euro) te steken in een uitbreiding van de detentiecentra die immigratiedienst ICE gebruikt. Volgens overheidsfunctionarissen zal de uitbreiding deportaties van illegale immigranten versnellen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aangedrongen op een deal met Rusland. Als Zelensky niet nu in actie komt, mist hij een "geweldige kans" voor vrede, aldus Trump tegen verslaggevers bij het Witte Huis. Rusland wil volgens hem een deal sluiten.
5 uur geleden