Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne roept op Rusland uit VN en VN-Veiligheidsraad te zetten

Oekraïne roept op Rusland uit VN en VN-Veiligheidsraad te zetten

KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne vindt dat de internationale gemeenschap Rusland uit de VN moet zetten en dus ook uit de VN-Veiligheidsraad, waar Rusland nu als permanent lid met een veto elk voorstel kan blokkeren. Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft andere landen daartoe opgeroepen.

De Oekraïners komen met een juridisch argument voor het verwijderen van Rusland uit de Veiligheidsraad. Ze stellen dat Rusland niet thuishoort in de Veiligheidsraad, want de zetel die het land tegenwoordig bezet is destijds toegewezen aan de Sovjet-Unie - en die bestaat sinds tweede kerstdag 1991 niet meer. Daarom is het volgens Oekraïne zo dat de huidige Russische Federatie "illegaal" permanent in de Veiligheidsraad zit.

De VN-Veiligheidsraad werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgericht en heeft als taak vrede en veiligheid in de wereld te bevorderen. De raad telt vijf permanente leden. Dat zijn China, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten. Zij hebben elk vetorecht. Rusland heeft dat recht onder meer gebruikt om te voorkomen dat de inval in Oekraïne wordt veroordeeld.

Hoe kansrijk het Oekraïense initiatief is, valt nog te bezien. De samenstelling van de permanente leden is al sinds 1945 hetzelfde en Rusland is als opvolger van de Sovjet-Unie al drie decennia permanent lid van de Veiligheidsraad.

Meer uit Buitenland

Stembureaus dicht na lokale verkiezingen in Palestijnse gebieden

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.

6 uur geleden
Netanyahu beveelt zware aanvallen op Hezbollah

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.

7 uur geleden
Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

9 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

10 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

12 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

14 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

16 uur geleden