Oekraïne roept op Rusland uit VN en VN-Veiligheidsraad te zetten
KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne vindt dat de internationale gemeenschap Rusland uit de VN moet zetten en dus ook uit de VN-Veiligheidsraad, waar Rusland nu als permanent lid met een veto elk voorstel kan blokkeren. Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft andere landen daartoe opgeroepen.
De Oekraïners komen met een juridisch argument voor het verwijderen van Rusland uit de Veiligheidsraad. Ze stellen dat Rusland niet thuishoort in de Veiligheidsraad, want de zetel die het land tegenwoordig bezet is destijds toegewezen aan de Sovjet-Unie - en die bestaat sinds tweede kerstdag 1991 niet meer. Daarom is het volgens Oekraïne zo dat de huidige Russische Federatie "illegaal" permanent in de Veiligheidsraad zit.
De VN-Veiligheidsraad werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgericht en heeft als taak vrede en veiligheid in de wereld te bevorderen. De raad telt vijf permanente leden. Dat zijn China, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten. Zij hebben elk vetorecht. Rusland heeft dat recht onder meer gebruikt om te voorkomen dat de inval in Oekraïne wordt veroordeeld.
Hoe kansrijk het Oekraïense initiatief is, valt nog te bezien. De samenstelling van de permanente leden is al sinds 1945 hetzelfde en Rusland is als opvolger van de Sovjet-Unie al drie decennia permanent lid van de Veiligheidsraad.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft voormalig procureur-generaal Pam Bondi benoemd tot lid van een adviescommissie van het Witte Huis die zich richt op kunstmatige intelligentie. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios.
47 minuten geledenAUSTIN (ANP) - De procureur-generaal van Texas, Ken Paxton, heeft dinsdag de zittende Amerikaanse senator John Cornyn verslagen in de Republikeinse voorverkiezing ('primary') in die staat. Paxton werd gesteund door president Donald Trump. De uitslag werd kort na sluiting van de stembussen in de meest westelijke districten van Texas bekendgemaakt.
49 minuten geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft onder toezicht van leider Kim Jong-un een combinatie van tactische ballistische raketten, artillerieraketten en precisiekruisraketten getest die ontworpen zijn voor "moderne oorlogsvoering" en "verbeterde gevechtstoepassing". Dat meldt staatspersbureau KCNA.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Libanon meldt dat Israëlische luchtaanvallen dinsdag in het zuiden van het land aan 31 mensen het leven hebben gekost. Israël gaf dinsdag aan de aanvallen te intensiveren, ondanks een wapenstilstand. Het land zegt dat de aanvallen gericht zijn tegen de Libanese beweging Hezbollah.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.
7 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
12 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.
13 uur geleden