Oekraïne roept op Rusland uit VN en VN-Veiligheidsraad te zetten
KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne vindt dat de internationale gemeenschap Rusland uit de VN moet zetten en dus ook uit de VN-Veiligheidsraad, waar Rusland nu als permanent lid met een veto elk voorstel kan blokkeren. Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft andere landen daartoe opgeroepen.
De Oekraïners komen met een juridisch argument voor het verwijderen van Rusland uit de Veiligheidsraad. Ze stellen dat Rusland niet thuishoort in de Veiligheidsraad, want de zetel die het land tegenwoordig bezet is destijds toegewezen aan de Sovjet-Unie - en die bestaat sinds tweede kerstdag 1991 niet meer. Daarom is het volgens Oekraïne zo dat de huidige Russische Federatie "illegaal" permanent in de Veiligheidsraad zit.
De VN-Veiligheidsraad werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgericht en heeft als taak vrede en veiligheid in de wereld te bevorderen. De raad telt vijf permanente leden. Dat zijn China, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten. Zij hebben elk vetorecht. Rusland heeft dat recht onder meer gebruikt om te voorkomen dat de inval in Oekraïne wordt veroordeeld.
Hoe kansrijk het Oekraïense initiatief is, valt nog te bezien. De samenstelling van de permanente leden is al sinds 1945 hetzelfde en Rusland is als opvolger van de Sovjet-Unie al drie decennia permanent lid van de Veiligheidsraad.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.
5 uur geleden