Oekraïne roept op Rusland uit VN en VN-Veiligheidsraad te zetten
KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne vindt dat de internationale gemeenschap Rusland uit de VN moet zetten en dus ook uit de VN-Veiligheidsraad, waar Rusland nu als permanent lid met een veto elk voorstel kan blokkeren. Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft andere landen daartoe opgeroepen.
De Oekraïners komen met een juridisch argument voor het verwijderen van Rusland uit de Veiligheidsraad. Ze stellen dat Rusland niet thuishoort in de Veiligheidsraad, want de zetel die het land tegenwoordig bezet is destijds toegewezen aan de Sovjet-Unie - en die bestaat sinds tweede kerstdag 1991 niet meer. Daarom is het volgens Oekraïne zo dat de huidige Russische Federatie "illegaal" permanent in de Veiligheidsraad zit.
De VN-Veiligheidsraad werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgericht en heeft als taak vrede en veiligheid in de wereld te bevorderen. De raad telt vijf permanente leden. Dat zijn China, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten. Zij hebben elk vetorecht. Rusland heeft dat recht onder meer gebruikt om te voorkomen dat de inval in Oekraïne wordt veroordeeld.
Hoe kansrijk het Oekraïense initiatief is, valt nog te bezien. De samenstelling van de permanente leden is al sinds 1945 hetzelfde en Rusland is als opvolger van de Sovjet-Unie al drie decennia permanent lid van de Veiligheidsraad.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft drie "mannelijke drugsterroristen" gedood bij een aanval op een schip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de nacht van woensdag op donderdag melding gemaakt van diverse Russische aanvallen op het land. Daarbij is in Kyiv een kind van 12 jaar omgekomen, aldus burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aangekondigd hun sancties tegen de Iraanse oliesector aan te scherpen. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent in een persbericht.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben woensdag gedreigd sancties op te leggen aan kopers van Iraanse olie. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tegen verslaggevers in het Witte Huis.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De vergadering van het Israëlische veiligheidskabinet is zonder besluit over een mogelijk staakt-het-vuren in Libanon geëindigd. Volgens The Times of Israel hebben twee Israëlische functionarissen die op de hoogte zijn van de zaak dit Channel 12 laten weten.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.
9 uur geleden